Rice Üniversitesi 3B yazıcı ile yapay damar ağı üretti

Rice Üniversitesi yapay organların insan vücudunda çalışabilmesi için Washington Üniversitesi ile başladığı yapay damar ağır projesinde sona geldi. 3B yazıcı ile üretilen yapay damarlar, yapay organlar ile uyumlu bir şekilde insan vücudunu çalıştırabiliyor.


Rice Üniversitesi 3B yazıcı ile yapay damar ağı üretti

Rice Üniversitesi yapay organ üretiminden sonra şimdi de en çok ihtiyaç duyulan bir biyomühendislik olayına imza attı. Rice Üniversitesi’nin paylaştığı habere göre yapay damar ağı üretildi. Yapay organlar şuanda bazı insanların vücutlarında aktif bir şekilde kullanılıyor fakat damarlar ile organların uyumu konusunda başarı sağlanamıyordu. Rice Üniversitesi ve Washington Üniversitesi ortaklaşa bir çalışma yaparak 3B yazıcı ile yapay organlar ile tamamen uyumlu yapay damar ağı üretti.

ORGAN YETMEZLİĞİ TARİHE KAVUŞACAK

Biyomühendislerin 50 yıl sonra çok ciddi bir ilerleme kaydedeceği ve organların çalışmamasından dolayı insanların ölümlerinin olmayacağını söylemesi birçok insanı sevindirmeye başladı. Eskiden böyle bir şeyin olmasına ihtimal vermezdik ama bilim insanları sayesinde artık ‘imkansız’ diye bir şey kalmadı. Organ yetmezliğinden dolayı ölümlerin sonuna yaklaşıyoruz ve bu anlamda 3B yazıcılara büyük iş düşüyor.

3B yazıcılar ile birçok organ üretimi yapılabiliyor ve vücutta kullanılabiliyor. Yapay organların damarlar ile uyumlu çalışması için uzun süredir çalışma yapılıyordu ama bu çalışmanın sonuna geldi. Vücudun her yerini kapsayan ve sadece belirli kısımlarda kullanılmak üzere yapay damar ağı oluşumunda başarı sağlandı. Özel üretim 3B yazıcılar ile çok kısa sürede yapay damarlar üretmek ve insan vücuduna entegre etmek kolay bir hale geldi.

Yazar: Yavuz Sabri

Yavuz Sabri
Yavuz Sabri 1986 yılında Kırşehir'de dünyaya geldi. Eğitimini İstanbul'da Şehir Üniversitesi'nde tamamlayan Sabri, uzun yıllardır basın sektöründe görev almaktadır. Görsel medya üzerine uzmanlaşan Sabri, yazmış olduğu başarılı köşe yazılarıyla ilgileri üzerine toplamayı başarmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.