Reuters: ABD ve Rusya görüşmeleri olumsuz geçerse Türkiye, Suriye’ye girecek!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Suriye konusunda bardağın taştığını belirtmesi üstüne Reuters, Türkiye’nin YPG’ye karşı operasyona hazırlandığını duyurdu.
Takip et
Reuters: ABD ve Rusya görüşmeleri olumsuz geçerse Türkiye, Suriye’ye girecek!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Türkiye’nin sınırdaki terör örgütlerine karşı güvenliği temin etmek maksadıyla düzenlediği operasyonlar, dünya basınında ses getirmeye devam ediyor.

Reuters, iki Türk yetkiliyi kaynak gösterdiği haberinde, ABD ve Rusya ile görüşmelerin başarısız olması vaziyetinde Türkiye’nin kuzey Suriye’deki Amerika destekli Kürt gruplara yönelik sınır ötesi harekete hazırlandığı bildirildi.

Üst düzey bir yetkili, “Bize karşı devamlı saldırıların gerçekleştirildiği Tel Rıfat bölgesi başta olmak üzere bölgelerin temizlenmesi elzemdir” diyerek konuştu. Milli İstihbarat Teşkilatı’nın (MİT) hazırlıklar yaptığını belirten yetkili, “Bununla alakalı karar alındı ve belirli ülkelerle lüzumlu koordinasyon yapılacak. Bu konu Rusya ve ABD ile görüşülecek” şeklinde konuştu.

Erdoğan, Biden ile bu ay sonunda görüşecek
Kaynaklar, Erdoğan’ın ekim ayının sonunda Roma’da yapılacak dünyanın önde gelen ekonomilerinin buluşacağı G20 zirvesinde ABD Başkanı Joe Biden ile bu konuyu konuşacağını söyledi.

Erdoğan’ın Biden ile yapacağı görüşmenin sonrasında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile temasa geçeceğini söyleyen yetkili, Tel Rıfat’a ve “birkaç yere” atıfta bulunarak, “Diplomasiden bir netice çıkmazsa ve PYD bu bölgeleri terk etmezse operasyon kaçınılmaz görünüyor” şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı bardağın taştığını söylemişti
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bu hafta Ankara’nın kuzey Suriye’den kaynaklanan tehditlerden kurtulmaya karar verdiğini ve iki özel harekat polisinin öldüğü YPG saldırısının ‘bardağı taşırdığını’ belirtti.

Bir öbür yetkili, YPG’nin 30 km’den daha az olmamak üzere tekrar itilmesi gerektiğini söyleyerek, Rusya’nın son saldırıların geldiği bölgelerden tamamen sorumlu olduğunu kaydetti.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.