Retrograde ne demek? Aleyna Tilki’nin yeni şarkısı Retrograde anlamı ne? 

Aleyna Tilki, İngilizce şarkısı 'Retrograde'in 26 Şubat tarihinde çıkacağını açıkladı. Heyecanını sosyal medyadan duyuran Aleyna Tilki'nin İngilizce şarkısı Retrograde kelime anlamı ne demek merak edilmeye başladı. Hem tıbbi anlamı, hem gezegenler açısından anlamı, hem de kelime anlamı haberimizde.
Takip et
Retrograde ne demek? Aleyna Tilki’nin yeni şarkısı Retrograde anlamı ne? 
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Son dönemin en çok konuşulan isimleri arasında yer alan Aleyna Tilki, dünya starı olmak için ilk adımı attı. Dünya starı olmak için attığı ilk adım Warner Music Global etiketiyle İngilizce ‘Retrograde’ şarkısı oldu. Parçanın söz ve müziğine İngiliz şarkıcı Dua Lipa ile Amerikalı Diplo imzalarını attı. Sarah Hudson, King Hery ve Luca Pretolosi’nin yanı sıra Türk müzisyenler de ekipte yer aldı.

Retrograde ne demek? Retrograde ne anlama geliyor?

geriye doğru giden, gerileyen; karşıt; yozlaşan; astr. hareket etmeyen yıldızlara göre doğudan batıya dogru gider gibi görünen; f. geriye gitmek; yozlaşmak; astr. doğudan batıya doğru gerileme devimi.

Gezegenler geceden geceye, arka plandaki yıldızlara göre, hafifçe doğuya kayar. Ancak kimi zaman gezegenler, bu hareketlerini tersine çevirirler! Geri dönüp de doğuya doğru olan rotalarına devam etmeden önce, birkaç aylığına batıya yönelebilirler. Onların bu batıya yönelme hareketine astronotlar geri hareket veya retro hareket (İng: “retrograde motion”) adını veriyorlar. Bu durum, eski yıldız gözlemcilerini şaşırtsa da, artık geriye dönük hareketin Dünya’nın ve bu gezegenlerin Güneş etrafındaki hareketinin neden olduğu bir yanılsama olduğunu biliyoruz.

bir melodinin sağdan sola doğru çalınmasıyla çıkan yeni melodi’ye, baştaki melodinin retrograde’i denir.

Retrograde terimi, tıp dilinde kullanılan Latince bir kelimedir. Retgrade’nin anlamları ise şöyledir;

-Geriye doğru giden, gerileyen
-Geriye doğru eğilen
-Gerileme gösteren
-Karşıt
-Geri gitmek, ters yönde dönmek, gerilemek
-Yozlaşan
-Dejenere olmak, bozulmak, kötüleşmek

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.