Reşat ve Hamit altını ile Ata Lirası’nın sahtesini yaptılar!

İstanbul merkezli 5 ilde, basım yetkisi yalnızca Darphane Genel Müdürlüğü’nde bulunan ve Cumhuriyet döneminde imalatı durdurulan Reşat ve Hamit altınları ile Ata Lirası’nı sahte olarak üreterek piyasaya süren şebeke çökertildi. Operasyonda piyasa değeri 50 milyon TL olan 10 bin tane altın ele geçirildi. İlk tespitlere göre, sahte olmalarının yanı sıra, orjinalleri 22 ayar olan altınların sahteleri daha düşük ayarda.
Takip et
Reşat ve Hamit altını ile Ata Lirası’nın sahtesini yaptılar!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

İstanbul Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü son günlerde artan sahte altınların satışıyla alakalı çalışma başlatıldı. İddialara göre, sahte altınlar bazı kuyumcular tarafından fark edilmiş ve polise ihbarlar gelmeye başlamıştı. Kapalıçarşı piyasasında araştırma yapan polisler, Reşat ve Hamit Altını ile Ata Lirası’nı basan atölyeler olduğunu tespit etti. Yapılan teknik ve fiziki takibin sonrasında, şebekenin İstanbul’un yanı sıra Tekirdağ, Kahramanmaraş, Konya, Kütahya ve Kayseri’de de faaliyet gösterdiği, düşük ayarlı altınla basılan sahte altın paralarının yurt çapında piyasaya sürüldüğü gün yüzüne çıktı. Şebekeyle bağlantılı 29 isim belirlendi.

Reşat ve Hamit altını ile Ata Lirası’nın sahtesini yaptılar!

Darphane tarafından üretilen Cumhuriyet altınları 24 ayar standart külçe altının döküm, hadde, doğrama, tolerans, tav, baskı, kenar tırtıl, kalite kontrol gibi çok güvenlikli ve hassas işlemlerden geçirilerek sikke ve ziynet olmak üzere iki grupta, 10 farklı çap ve ağırlıkta, 22 ayar olarak üretiliyor.

DÜĞMEYE BASILDI

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talimatıyla önceki gün operasyon için düğmeye basan polisler, 24 zanlıyı yakaladı. Yakalananların 18’i İstanbul’da, 6’sı ise öbür illerde gözaltına alındı. Operasyon yapılan toplam 55 adresteki aramalarda 10 bin tane sahte Ata Lirası ile Reşat ve Hamit altını ele geçirildi. Altınların piyasa değerinin 50 milyon TL olduğu tespit edildi. İlk tespitlere göre, sahte olmalarının yanı sıra, orjinalleri 22 ayar olan altınların sahteleri daha düşük ayarda.

Reşat ve Hamit altını ile Ata Lirası’nın sahtesini yaptılar!

NADİDE SİLAHLAR

Operasyon yapılan adreslerin birinde, ortalama 100 senelik olduğu belirlenen altı patlar silah ile, 2. Dünya Savaşı’nda Nazi subaylarının kullandığı Mauser marka iki tabanca da ele geçirildi. Operasyon da 3 de ruhsatsız silah bulundu.

Reşat ve Hamit altını ile Ata Lirası’nın sahtesini yaptılar!

TEK YETKİLİ DARPHANE

TÜRKİYE’de altın basmaya tek yetkili kurum Darphane Genel Müdürlüğü. Operasyonda ele geçirilen malzemeler arasında, altınları basmaya yarayan kalıplar da var. Şebekenin bastıkları altınların düşük ayarda oldukları da gün yüzüne çıktı. Fakat yetkililere göre, bu vaziyetinin altınların kuyumcudan satın alan son kullanıcılar tarafından anlaşılması mümkün değil.

Reşat ve Hamit altını ile Ata Lirası’nın sahtesini yaptılar!

Yalnızca darphane tarafından basılmasına izin verilen altınları bu kalıplarla ürettiler.

ALTINLAR İNCELEMEDE

OPERASYONDA ele geçirilen 10 bin altın araştırılmak üzere Darphane Genel Müdürlüğü’ne gönderilecek. Altınların sahte olup olmadıkları tek tek incelenecek. Altınlar gerçek çıkarsa eritilerek Hazine’ye aktarılacak. Sahte çıkmaları halinde ise imha edilecekler.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.