Remdesivir ilaç fiyatı üretici şirketin insafına kalacak!

Koronavirüs hastalarında etkili olduğu ileri sürülen ve klinik çalışmaları devam eden remdesivir ilacıyla alakalı kritik bir konu gündeme geldi. Üretici şirketin 10 dolara mal ettiği ilacı 4 bin 500 dolara satabileceği söyleniyor.

Corona virüsü dünya genelinde 4 milyonu aşkın insana bulaşırken, 270 binden fazla kişinin de ölümüne yol açtı. Küresel bir salgına dönüşen hastalığa karşı ilaç ve aşı çalışmaları da kesintisiz devam ediyor.

Halihazırda hastalarda en çok netice veren ve ebolaya karşı geliştirilmiş remdesivir ilacıyla alakalı flaş bir iddia ortaya atıldı. ABD’de Boston merkezli kar maksadı gütmeyen bir kuruluş olan Klinik ve Ekonomik Değerlendirme Enstitüsü (ICER), ilacın fiyatlandırmasıyla alakalı konuya dikkat çekti.

ICER, coronanın etkilerini azalttığı gözlenen ve klinik çalışmaları devam eden remdesivirin, hastalığın bir numaralı tedavi ilacı olarak onaylanması vaziyetinde fiyatının çok artacağı görüşünde.

Uzmanlara göre, 10 günlük doz için üretilen remdesivirin maliyeti ortalama 10 dolar. Fakat üretici firma Gilead’ın bir tedavi için lüzumlu dozu 4 bin 500 dolara satmasının muhtemel olduğu iddia ediliyor.

HEPATİT C HAPI 1000 DOLAR

Bu iddiasını firmanın geçmişteki fiyat politikasına dayandıran ICER, Gilead’ın 2013’te Hepatit C için geliştirdiği hap formundaki ilacın tanesini 1000 dolardan satışa sunduğunu vurguladı.

Daily Mail’in haberine göre iddialarla alakalı bir açıklama gelmezken, daha önce ABD Başkanı Trump’la görüşen firmanın CEO’su Daniel O’Day, ilacın ihtiyacı olan herkesin ulaşması için çabalayacaklarını belirtmişti.

Haber Etiketleri

'Cevap kağıdım sosyal mesafeyi korudu' diyen öğrenci herkesi güldürdü

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı