Rektörün kızı doktora sınavı kazanamayınca ortalık karıştı!

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi’nde rektörün kızı doktora sınavını kazanamayınca, Sınav Değerlendirme Komisyon Başkanı baskı yapılarak istifaya zorlandığını iddia etti.
Takip et
Rektörün kızı doktora sınavı kazanamayınca ortalık karıştı!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Niyazi Can’ın öğretim görevlisi kızı Esra Aslancan, Sosyal Bilimler Enstitüsü Eğitim Bilimleri Anabilim Dalı Eğitim Yönetimi Doktora Programı sınavına başvurdu. 21 Eylül 2020 tarihindeki sınavdan önce Rektör, hem Eğitim Fakültesi Dekanı hem de öbür komisyon üyeleriyle görüşmek istedi. Fakat Sınav Değerlendirme Komisyonu Başkanı Doç. Dr. Mahmut Sağır bu görüşmeye gitmedi.

Hürriyet’ten Abdullah Şanlı’nın haberine göre, Esra Aslancan sınavı kazanamayınca Rektör’ün dekan aracılığıyla Mahmut Sağır’ı istifaya zorladığı öne sürüldü. Doç. Dr. Sağır önce bölüm başkanlığı görevinden istifa etti, daha sonra da karıştığı bir kavga gerekçe gösterilerek açığa alındı.

Doç. Dr. Mahmut Sağır şu iddiaları dile getirdi:

“Sınavdan önce Rektör bey fakültenin dekan ve dekan yardımcısına ‘Benim kızın sınavı var. Bu sınavı kazanacak’ demiş. Beni de yanına çağırdı konuyu görüşmek için fakat ben gitmedim. Nitekim sınav yapıldı ve kızı başarısız oldu. Bunun üstüne rektör dekanı suçladı. O programı zaten kızı için açtığını belirtti. Ben Eğitim Bilimleri bölüm başkanıydım. Bu görevimden bizzat baskı gördüğüm için istifa ettim.”

Rektör Prof. Dr. Niyazi Can, Hürriyet’e “Geçen yıl 21 Eylül’de bir doktora sınavı oluyor. Kızım sınava giriyor ve kazanamıyor. İtiraz bile etmiyor. Tamamı benim dışımda olan şeyler. Zerre kadar dahlim yok. Şu an vaziyet YÖK’te ve sonuçlanmadığı için açığa alınma süreci devam ediyor” şeklinde konuştu.

DİĞER KIZI VE DAMADI ÜNİVERSİTEDE

Rektör Niyazi Can’ın öbür kızı Emine Canmercan da Sütçü İmam Üniversitesi öğretim görevlisi. Rektörün damadı Şeyh Mehmet Aslancan da Sağlık Kültür Spor Daire Başkanlığı’nda çalışıyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.