adplus-dvertising

Rekabet Kurumu, meyve ve sebze fiyatlarındaki fahiş artışı raporladı!

Rekabet Kurumu da üreticiden son kullanıcıya sebze meyvenin seyrini raporladı. Rapor meyve-sebze imalatındaki çarpık tabloyu ortaya koydu.
Takip et
Rekabet Kurumu, meyve ve sebze fiyatlarındaki fahiş artışı raporladı!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Fiyat artışlarıyla alakalı son dakika haberi: Türkiye’de son 5 senedir ani fiyat hareketleriyle gündemden düşmeyen, özellikle son zamanda afaki oranlarda artışlarla bütün dikkatleri üstüne toplayan yaş meyve-sebzede çarpık tablo Rekabet Kurumu’nun raporuyla gün yüzüne çıktı.

REKABET KURUMU’NDAN SON DAKİKA RAPORU: TACİR % 16 KÂR EDİYOR

Raporda imalat, tedarik ve maliyet kalemlerinin senaryoları hesaplandı. Tüm aşamalarda maliyet kalemlerinin eklendiği tabloda çiftçi hiç kâr edemezken aracılar cebini dolduruyor.

1 TL OLAN ÜRÜN NERELERE GELİYOR!

Örnek senaryoda kilogram fiyatı 1 TL olarak tespit edilen 10 bin kilogramlık üründe, gelir vergisi stopajı ve Bağ-Kur vergisi düşüldüğünde çiftçinin eline 9 bin 700 TL kalıyor.

Bu üründe tacirin ise kârı yüzde 16 olurken, Antalya Hal’indeki komisyoncu yüzde 8 kâr alıyor.

Yola çıkan bu ürüne İstanbul ya da Ankara’daki Hal komisyoncusu da yüzde 8 kâr ekliyor. Sonrasında markete ürünü ulaştıracak olan sevkiyatçı devreye giriyor ve ürüne o da yüzde 17 kâr ekliyor.

Aynı ürüne son kârı ise yüzde 16 ile market koyuyor. Böylece kilogramı 1 TL olan ürün tüketiciye ulaştığında en az 2.81 TL’yi buluyor. Bütün bu süreçte çileyi çiftçi çekerken, aracı, komisyoncu, sevkiyatçı ve marketler ise tatlı kârını alıyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.