Refika Birgül nereli, kaç yaşında, evli mi? Refika Birgül’ün anne ve babası kim?

FOX Tv ekranlarında yayınlanan Refika ile Öze Dönüş programının Şefi Refika Birgül ve özel hayatı merak konusu oldu. Refika Birgül kimdir, nereli, kaç yaşında, evli mi? Refika Birgül'ün annesi İsmet Birgül, babası Doğan Birgül ve abisi Tolga Birgül kimdir? Refika Birgül'ün eşi kim, çocuğu var mı? İşte Refika Birgül hakkında merak ettiğiniz tüm detaylar...
Takip et
Refika Birgül nereli, kaç yaşında, evli mi? Refika Birgül’ün anne ve babası kim?
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Doğum tarihi: 19 Mayıs 1980

Doğum yeri: İstanbul doğumlu olan Refika Birgül aslen Nevşehirlidir.

Eğitimi: İlköğrenimine Yeşilköy’de bulunan Hamdullah Suphi Tanrıöver İlköğretim Okulu’nda devam eden  Refika Birgül, liseyi Robert Koleji’nde okudu. Yüksek öğrenimini ise Koç Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nde tamamladı. Eğitim hayatına Londra’da devam eden Birgül, London Business School’da liderlik eğitimi aldı.

Boyu-kilosu: 1.70-85 kg

Annesi: Dr. İsmet Birgül

Babası: Dr. Doğan Birgül

Kardeşi: Abisi Tolga Birgül’dür.

Refika Birgül Türk Şef Aşçı, Yazar, Psikolog ve aynı zamanda TV programı sunucusudur.

Annesi Kıbrıslı, babası Nevşehirli olan Birgül, doktor bir ailenin çocuğu olarak doğdu. Lise yıllarında siyah beyaz fotoğrafçılığa merak salan Refika Birgül, matematik ve fiziği birleştirerek bir dans projesi hazırladı. Birgül, lisans eğitimini Koç Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nde tamamladı. Daha sonra Londra,ya giden Birgül, da London Business School’da liderlik eğitimi aldı

Asıl mesleği psikologluk olan Refika Birgül, Akdeniz mutfağını Kıbrıslı annesinden, teyze ve dayılarından; İç Anadolu mutfağını ise Nevşehirli babasından, dede, hala ve yengelerinden öğrenir. Akrabalarını görmek için gittiği Londra’da damak zevki iyice gelişir. Hep daha farklısını arar, bulamayınca da kendi yapmak ister. Matematik sevdasıyla yemeklerin algoritmasını çıkarmaya çalışır. Bir röportajında “bazı insanların dünyaya sevmek için geldiğine inanıyorum. Ben onlardanım. Yemek yapmak da bu sevgiyi gösterme halinin basit bir şekilde vücut bulması aslında” diyor.

Mesleki kariyerine farklı alanlarda çalışarak başladı. Kariyerinin ilk durağı yönetmen, yapımcı ve senarist Yavuz Turgul’un sahibi olduğu Medina Turgul reklam ajansı oldu.

Refika Birgül nereli, kaç yaşında, evli mi? Refika Birgül’ün anne ve babası kim?

Türk kahvesi yapımı ile mutfağa adımını attı. 2011 yılında en büyük çıkışını yaptı ve kendi markasını kurdu.

Refika Birgül Türk kahvesi ile Türkiye ve dünya mutfağına adım attı. En büyük çıkşını 2011 yılıda “Arçelik’le Mucize Lezzetler” isimli yemek programı ile yaptı. 30 yıldan daha fazla sürede kapalı olan Rum Mimar Simotas’ın eseri olan binayı atölyeye çevirmesi ile ödüller aldı. Başarıları ile birden fazla ödüle layık görülen ünlü şef Refika Birgül 2015 yılında NTV ekranlarında “Hızlı Tarifler” programı ile yer aldı. 2016 ve 2018 yıllarında iki farklı kanalda “Refika ile Öze Dönüş” programı ile izleyicisinin karşısına çıktı. 2020 yılıda ise “Refika Birgül ile Test Mutfağı” adlı TV programı ile sevenlerinin karşısına çıktı.

Refika Birgül Refikadan markasının kurucu ortağıdır. En sevdiği hayvan köpek. 2019 ve 2020 yıllarında İstanbul toplu taşıma araçlarında Metro ve Metrobüs ekranlarında Modyo TV’de pratik yemek tarifleri verdi. Günümüzde TV programları yapmaya, kendi markası olan Refikadan internet sitesi üzerinden online satış yapmaya ve Hürriyet Gazete’sinde yazmaya devam etmektedir.

YAVUZ TURGUL’UN REKLAM AJANSINDA ÇALIŞTI

Üniversiteye devam ederken Yavuz Turgul’a ait olan Medina Turgul reklam ajansındaçalışan Birgül, reklamcı olmak isteyerek okulu bırakmaya karar verdi.

Refika Birgül, 1999 Marmara Depremi yaşandıktan sonra bu kararından vazgeçti. VoIP ( voice over internet protocol) alanında kendi işini kurmaya yönelen Birgül, üniversiteden mezun olduktan sonra, İstanbul Bağımsız Filmler Festivali ve İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nın (IKSV) organizasyon bölümünde görev aldı. Daha sonra Özel Doğan Hastanesi’nde çalışan Refika Birgül, üst düzey yönetici ve genel müdür olarak çalıştı.

REFİKA’NIN MUTFAĞI ATÖLYESİ

Refika İstanbul’da Kuzguncuk’ta oturur. Kitabı çıktıktan sonra bir mutfak atölyesine ihtiyaç duymaya başlar. Kuzguncuk’ta, Rum mimar Simotas tarafından yapılan ve 30 yıldır uykuda olan binada uzun süren bir tadilata girişir. Hayalinde “her metrekaresinde farklı bakış açılarının ve meslek gruplarının yer aldığı, farklı bir iş disiplinin hüküm sürdüğü, özellikle ilk işini kuran insanlara bir kuş yuvası niteliğinde olan bir bina ve mutfak atölyesi” olduğunu söyler. Bugün Simotas Binası’nda reklamcı, heykeltıraş, fotoğrafçı gibi farklı meslek gruplarından insanlar birlikte çalışıyor.

REFİKA’DAN MARKASI

Çok kıymetli zanaatleri ve zanaatkarları korumak adına 2013 yılında Bahar Kitapcı ile Refika’dan markasını kurdu. İnternet üzerinden( www.refikadan.com) satış kanalı ile el emeği göz nuru ürünleri evlere taşımaya devam ediyor.Kendi deyimiyle en büyük düşü bir Fransız’ın evinde lahmacun yaptığı günü görebilmek olan Refika, bugün Kuzguncuk’taki atölyesinde her hafta Hürriyet Cumartesi ekinde yazı yazmaya, atölyeler düzenlemeye, Refika’dan markası için çalışmalar yapmaya devam etmektedir.

REFİKA BİRGÜL’ÜN ÇOCUKLUK HALİ

Refika Birgül sosyal medyadan sıkça fotoğraf paylaşmaktadır.

Refika Birgül nereli, kaç yaşında, evli mi? Refika Birgül’ün anne ve babası kim?

REFİKA BİRGÜL’ÜN SOSYAL MEDYA HESABI

Refika Birgül’ün instagram hesabı refikabirgul’dür. 2.744 gönderi  1,2milyon takipçi  1.515 takip bulunmakta.

Refika Birgül nereli, kaç yaşında, evli mi? Refika Birgül’ün anne ve babası kim?

REFİKA BİRGÜL EVLİ Mİ? ÇOCUĞU VAR MI?

Refika Birgül evli değildir.

Refika Birgül’ün çocuğu yoktur.

REFİKA BİRGÜL’ÜN ANNESİ İSMET BİRGÜL KİMDİR?

Refika Birgül annesiyle ilgili sosyal medya hesabından kısa bir video paylaşarak bilgi verdi.

Refika Birgül nereli, kaç yaşında, evli mi? Refika Birgül’ün anne ve babası kim?

İsmet Birgül, 16 Mart 1950 tarihinde Lefkoşa’da doğdu. Öğretmen bir anne ile esnaf bir babanın üç çocuğundan en küçüğü idi. Annesinin öğretmen olması nedeniyle çocukluk ve ilkokul dönemleri, annesinin görev yaptığı Kıbrıs’ın çeşitli köylerinde geçmiştir.

1957 yılı hayatındaki önemli kilometre taşlarından biridir. Bu yıl Kıbrıs’ta Rumların Türkleri evlerinden kaçırmak için şiddete başladıkları tarihtir. Ailesi ile Rum ve Türklerin karışık yaşadıkları Lefkoşa’nın Ömerge Mahallesi’nden bir gece yarısı apar topar yanlarına hiçbir şey almadan Lefkoşa Türklerinin yaşadığı, şimdiki Dereboyu(Kumsal) denilen bölgeye kaçmak zorunda kalırlar ve bir daha evlerine dönmezler.

1967 yılında Lefkoşa Kız Lisesi’nde eğitimini tamamlar. Aynı yıl burslu olarak İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde eğitime başlar. 1973 yılında fakülteden mezun olur. Sonrasında Çapa Çocuk Kliniği’nde “Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları” ihtisasını tamamlayarak uzman hekim olarak meslek hayatına atılır. 1973 yılında Dr.Doğan Birgül ile evlenir. Küçükçekmece’de önce muayenehane, sonra poliklinik, daha sonra da Doğan Hastanesi’ni eşi ile birlikte açarak 1979’dan beri Küçükçekmece Bölgesi’nde sağlık hizmeti sunmaya devam etmektedir.

REFİKA BİRGÜL’ÜN BABASI DOĞAN BİRGÜL KİMDİR?

Refika Birgül nereli, kaç yaşında, evli mi? Refika Birgül’ün anne ve babası kim?

Eylül 1949’da Nevşehir’de doğdu. 1973 yılında İstanbul Tıp Fakültesi’nden derece ile mezun olan Dr. Doğan Birgül, 1973-1978 tarihleri arasında aynı fakültenin iç hastalıkları kliniği ‘inde uzmanlık eğitimini tamamladı.

1978 yılında özel hekimlik yapmak üzere ilk muayenehanesini açan Dr. Birgül, 1980’de ilk, 1982’de ikinci Polikliniğini açtı. İstanbul’da Türkiye’nin ilk görüntüleme merkezlerinden olan Tomomed ve Betamar’ı, ardından 1990 yılında İstanbul’un 14. Özel Hastanesi olan Doğan Hastanesi’nin kurdu.

1992 yılında özel sağlık kuruluşlarının örgütlenmesine öncülük ederek 7 yıl OHSAD’ın başkan ve 2. Başkanlığını yaptı. Kendi staff kadrosu ile faliyet gösteren Doğan Hastanesi ile modern özel hastanelere öncülük etti.

25 yıldan bu yana Nevşehirliler Derneği, Orta Anadolu Eğitim ve Kültür Vakfı, Nevşehir Platformu başkanlığını yapan Dr. Birgül, İstanbul’daki Nevşehirli işadamlarının da katkıları ile Nevşehir Hacı Bektaşi Veli Üniversitesi’nin tüm binaların yapımına katkı sağladı. Nevşehir’de Üniversite kurulmasına ve YÖK’e hibe edilmesine öncülük eden Dr. Birgül hastanenin bulunduğu Küçükçekmece Cennet Mahallesinde 24 derslikli bir ilkokul yaptırarak millî eğitime bağışlamıştır.

Dr İsmet Birgül ile evli ve 2 çocuk sahibi olan Dr. Doğan Birgül İngilizce bilmektedir.

Refika Birgül nereli, kaç yaşında, evli mi? Refika Birgül’ün anne ve babası kim?

REFİKA BİRGÜL’ÜN ABİSİ TOLGA BİRGÜL KİMDİR?

Refika Birgül’ün abisi Dr. Tolga Birgül’dür.

İstanbul – 05/05/1976

Eğitim Aldığı Kurumlar
• İSTANBUL ERKEK LİSESİ
• İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ İSTANBUL TIP FAKÜLTESİ
• KARL FRANZENS ÜNİVERSİTESİ MEDİCAL FACULTY GRAZ / AUSTRİA
• JOHNS HOPKİNS UNİVERSİTY MEDİCAL SCHOOL
• MOUNT SİNAİ MEDİCAL SCHOOL NEW YORK

Refika Birgül nereli, kaç yaşında, evli mi? Refika Birgül’ün anne ve babası kim?Refika Birgül nereli, kaç yaşında, evli mi? Refika Birgül’ün anne ve babası kim?

Refika Birgül Ödülleri

2015 Turizmin Geleceği Platformu “Yılın En İyi Yemek Programı”
2013 Time Out İstanbul Yeme İçme Ödülleri – “En İyi TV Şefi”
2011 Mucize Lezzetler; Anadolu Halk Mutfağı Derneği tarafından “En İyi Görsel Medya”
2011 Boğaziçi Üniversitesi Gastronomi ve Degutasyon Kulübü – “En İyi Yemek Programı”

Refika Birgül kitapları

Refika Birgül kaleme aldığı kitaplar aşağıda güncel olarak yer almaktadır.

2016 Fissler ile Düdüklü’nün Sihirleri
2015 Refika’dan Hızlı Tarifler
2014 Narlı Tarifler
2013 Bulgurun Halleri
2010 Refika’nin Mutfağı / Cooking New Istanbul Style

Refika Birgül hangi kanallarda program yaptı?

Refika Birgül hangi kanalda? Yeni yemek programı ve tüm kanallarda yayınlanmış TV programları aşağıda yer almaktadır.

2020 Refika Birgül ile Test Mutfağı TV programı
2018 Refika ile Öze Dönüş TV programı
2016 Refika ile Öze Dönüş 24Kitchen Türkiye
2015 NTV Hızlı Tarifler TV programı
2011 Mucize Lezzetler TV programı

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.