adplus-dvertising

Refik Anadol’un “Casa Batllo: Yaşayan Mimari” adlı NFT eseri açık artırmada 1,38 milyon dolara satıldı

Medya sanatçısı Refik Anadol’un Barcelona’daki meşhur Casa Batllo evinin ön cephesini tekrardan tasarlayarak ortaya çıkardığı “Casa Batllo: Yaşayan Mimari” isimli dinamik NFT eseri açık artırmada 1 milyon 380 bin dolara alıcı buldu.
Takip et
Refik Anadol’un “Casa Batllo: Yaşayan Mimari” adlı NFT eseri açık artırmada 1,38 milyon dolara satıldı
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

New York Rockefeller Plaza’daki Christie’s Müzayede Evi’nde yapılan açık artırmada tek NFT eser olarak dikkat çeken Casa Batllo: Yaşayan Mimari’ye son olarak 1 milyon 100 bin dolar teklif verilirken, komisyonlar ile beraber satışın 1 milyon 380 bin dolara mal olduğu açıklandı.

Refik Anadol, müzayededen günler önce Instagram hesabından yaptığı paylaşımla “Casa Batllo: Yaşayan Mimari” isimli eserinin Christie’s Müzayede Evi’nin 5 günlük Spring Marquee Week akşam müzayedeleri etkinliği kapsamında açık artırma ile satışa çıkarılacağını açıkladı. Etkinlik boyunca Claude Monet, Pablo Picasso, Andy Warhol, Jean-Michel Basquiat, Bansky, Georgio Totto O’Keeffe ve Vincent Van Gogh gibi dünyaca meşhur sanatçıların eserlerinin de açık artırmaya çıkarılacağını söyleyen Refik Anadol, eserinin bu dev adların başyapıtlarının yanında satılmasının büyük onur olduğunu belirtti.

Barcelona’daki meşhur mimar Antoni Gaudi’nin simgesel eseri olan Casa Batllo’nun ön cephesini tekrardan tasarlayarak dinamik bir ışık gösterisi ortaya koyan sanatçı Refik Anadol, eserinin aynı zamanda Barcelona’dan gerçek zamanlı iklim verilerini de kullanarak kelimenin tam manasıyla yaşayacağını ifade etti.
Mimariyi medya sanatları ve yapay zeka ile buluşturarak çalışmalarını üreten sanatçı Refik Anadol, dünyadaki yapay zeka sanatının başlamasına ve gelişmesine katkı sağlayan sanatçılardan biridir. İstanbul Bilgi Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesinden yüksek lisans derecesi bulunan Refik Anadol, ABD’deki California Üniversitesinde medya sanatları alanında ikinci yüksek lisans derecesini almıştır.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.