Atmaca Rasulayn'dan Sonra Soçi'de Görüldü!

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya Lideri Putin arasında gerçekleşen 6 saatlik Soçi görüşmesinde mutabakat sağlandı. Anlaşma sonunda Türkiye istediğin aldı.
Takip et
Atmaca Rasulayn'dan Sonra Soçi'de Görüldü!
 • Yazdir
 • Arttir - Azalt
 • Yorum 0

Beklenenden çok uzun süren Erdoğan ve Putin arasındaki 6 saatlik görüşme sonunda basın mensuplarına bilgi verildi. Erdoğan açıklamalarında, "Tarihi bir mutabakata imza attık'' ifadelerini kullanırken 150 saat sürecek olan ara esnasında güvenli bölgede Rus-Türk devriyelerinin göreve başlayacağını duyurdu.

İki lider arasında gerçekleşen görüşme bugüne kadar ki yapılan en uzun görüşme oldu. Açıklamaların hemen ardından dünya basınında Türkiye'nin bölgeden istediğini aldığına dair haberler yapılmaya başlandı. Avrupa basını Barış Harekatı ile başlayıp Soçi'de devam eden süreci "Türk Zaferi" olarak yorumladı.

KARARLI VE DİK DURUŞ!

Barış Pınarı Harekat'nın başlamasıyla birlikte Türkiye'ye karşı bildikleri tekrarı yeniden uygulayıp iftira, sabotaj, yalan taktiğini kullanan terör unsurları ve destekçileri bu defa beklemedikleri köşeden gol yedi. Türkiye'nin kararlı ve dik duruşu karşısında daha fazla direnemeyen destekçiler teröristleri yalnız bırakmak zorunda kaldı.

İşte Türkiye ile Rusya arasında varılan 10 maddelik Suriye mutabakatı:

 1. Türkiye – Rusya Federasyonu Arasında Mutabakat Muhtırası (22 Ekim 2019, Soçi)1. Her iki taraf Suriye’nin siyasi birliği ve toprak bütünlüğünün muhafazasına ve Türkiye’nin milli güvenliğinin korunmasına olan bağlılıklarını teyit ederler.
 2. Terörizmin tüm şekil ve tezahürleriyle mücadele etme ve Suriye topraklarındaki ayrılıkçı gündemleri boşa çıkarma yönündeki kararlılıklarını vurgularlar.
 3. Bu çerçevede, Tel Abyad ve Ras Al Ayn’ı içine alan 32 km derinliğindeki mevcut Barış Pınarı Harekatı alanındaki yerleşik statüko muhafaza edilecektir.
 4. Her iki taraf Adana Anlaşması’nın önemini teyit eder. Rusya Federasyonu mevcut koşullarda Adana Anlaşması’nın uygulanmasını kolaylaştıracaktır.
 5. 23 Ekim 2019, öğlen saat 12.00’den itibaren, Rus askeri polisi ve Suriye sınır muhafızları, Barış Pınarı Harekat alanının dışında kalan Türkiye-Suriye sınırının Suriye tarafına, YPG unsurları ve silahlarının Türkiye-Suriye sınırından itibaren 30 km’nin dışına çıkarılmasını temin etmek üzere girecektir. Bu işlem 150 saat içinde tamamlanacaktır. Aynı saat itibarıyla, mevcut Barış Pınarı Harekat alanı sınırlarının batısı ve doğusunda 10 km derinlikte Kamışlı şehri hariç Türk-Rus ortak devriyeleri başlayacaktır.
 6. Münbiç ve Tel Rıfat’tan bütün YPG unsurları silahlarıyla birlikte çıkarılacaktır.
 7. Her iki taraf terörist unsurların sızmalarının önlenmesinin temini için gerekli tedbirleri alacaktır.
 8. Mültecilerin güvenli ve gönüllü şekilde geri dönüşlerini kolaylaştırmak maksadıyla ortak çalışma yapılacaktır.
 9. Bu muhtıranın uygulanmasını gözetmek ve koordine etmek amacıyla müşterek bir denetim ve doğrulama mekanizması ihdas edilecektir.
 10. Taraflar Astana Mekanizması çerçevesinde Suriye ihtilafına kalıcı bir siyasi çözüm bulunması amacıyla çalışmalarını sürdürecek ve Anayasa Komitesi’nin faaliyetlerini destekleyecektir.

ERDOĞAN: TARİHİ ANLAŞMA İMZALADIK!

Bugün tarihi bir mutabakata imza attık. Türkiye ve Rusya Suriye topraklarında ayrılıkçı hiçbir gündeme izin vermeyecektir. 150 saat içinde YPG 30 kilometre dışına çıkarılacak. 150 saatin sonunda Barış Pınarı'nın batısı ve doğusunda 10 kilometrede Türkve Rus devriyeleri başlayacaktır.  Suriye halkı olarak ülkede istikrarın yeniden hakim olması için tüm gücümüzle çalışacağız.

Tel Rıfat ve Münbiç'teki tüm YPG'li teröristler, silahlarıyla beraber bu bölgenin dışına çıkarılacaktır.

Terörist sızmalara karşı her iki ülke gereken önlemleri alacak. Muhtıranın gözetimi ve koordinasyonu için ortak bir mekanizma kurulacaktır.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.