adplus-dvertising

Rapçi Murda’ya ‘uyuşturucu madde kullanmaya alenen özendirme’ suçundan 4 yıl hapis cezası

Murda lakaplı Mehmet Önder Doğan’ın, bazı şarkılarında uyuşturucu kullanımını özendirdiği iddiasıyla yargılandığı davada mahkeme, Doğan’ın 4 sene 2 ay hapis cezasıyla cezalandırılmasına hükmetti.
Takip et
Rapçi Murda’ya ‘uyuşturucu madde kullanmaya alenen özendirme’ suçundan 4 yıl hapis cezası
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Murda lakaplı Mehmet Önder Doğan’ın, ‘Duman’, ‘Pahalı’ ve ‘Eh Baba’ adlı şarkılarında yer verilen birtakım sözlerin uyuşturucu yahut uyarıcı madde kullanımını özendirdiği iddiasıyla yargılandığı dava karara bağlandı. İstanbul 53.Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada tutuksuz sanık Mehmet Önder Doğan’ın avukatı Ümit Gürkal Egemen hazır bulundu.

Mütalaa açıklandı

Duruşmada esasa ilişkin mütalaasını açıklayan Cumhuriyet Savcısı, sanığın şarkıların kendine ait olduğunu kabul ettiği, ‘Duman’, ‘Pahalı’ ve ‘Eh Baba’ adlı şarkılarındaki sözlerin uyuşturucu madde kullanılmasını alenen özendirecek özellikte olduğunu söyleyerek, sanığın ‘uyuşturucu madde kullandırmaya özendirmek’ suçundan zincirleme biçimde 6 sene 3 aydan 17 sene 6 aya kadar hapis cezasıyla cezalandırılmasını talep etti.

“Hiçbir konserinde de bu şarkı seslendirilmemiştir”

Esasa ilişkin mütalaaya karşı savunma yapan sanık avukatı Egemen, ‘’Bahsi geçen ‘Duman’ adlı şarkı müvekkilin Youtube sitesinde yayınlanmamıştır. Öte Yandan hiçbir konserinde de bu şarkı seslendirilmemiştir ve ‘bakın ben kullandım, siz de kullanın’ biçiminde sözler yoktur. Bu sebeple mütalaaya katılmıyoruz. Müvekkilim zaten bu şarkıyı yayınlanan sosyal paylaşım platformundan kaldırmıştır fakat paylaşıldığı dönemde kopyalanıp üçüncü kişiler tarafından yayınlanmasına teknik olarak engel olamamaktadır. Söz konusu şarkı lisanslı değil, anonimdir. Müvekkilim o tarihlerde meşhur olmadığından eşe, dosta, çevresine paylaştığı bir şarkıdır ve suçun yasal unsurları oluşmamıştır. Beraatını talep ediyoruz” şeklinde konuştu.

4 sene 2 ay hapis cezası

Kararını açıklayan mahkeme, sanık Mehmet Önder Doğan’ın ‘uyuşturucu madde kullanmaya alenen özendirme’ suçundan 4 sene 2 ay hapis cezasıyla cezalandırılmasına karar verdi.

“Bir yorum farkının olduğunu düşünüyoruz”

Duruşma çıkışı açıklama yapan Murda’nın avukatı Ümit Gürkal Egemen, “Savunmalarımızın hepsinde, yazılı olarak da verdik bunları, Anayasa’nın 26, 27, ve İnsan Hakları Avrupa Sözleşmesi’nin 10. maddesine göre sanat ve ifade özgürlüğü çerçevesinde değerlendirilmesi gerektiğini söyledik. Müvekkilimin burada kimseyi aleni bir biçimde herhangi bir kötü alışkanlığa, bunun isimi ne olursa olsun özendirme, bunun iyi olduğunu göstermek gibi eylemi hiçbir zaman olmamıştır. Hiçbir sanatçının da bu şekilde bir eylemi olamaz zaten. Bir yorum farkının olduğunu düşünüyoruz. Kararı İstinaf edeceğiz, itirazlarımız olacak. İddianame düzenlendikten sonra bir yurt dışı çıkış yasağı verilmişti. Bildiğiniz üzere müvekkilim Hollanda vatandaşı. Türk vatandaşı değil, burada ikametgahı yok. Biz de iddianame değerlendirildikten ardından, ifadesi alınıp yurt dışı çıkış yasağının kaldırılmasını talep etmiştik. Bu talebimiz kabul gördü. Bunun için duruşmalardan vareste tutuldu. Ondan dolayı bugün burada yoktu” ifadelerini kullandı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.