adplus-dvertising

Rami Kışlası’nda bitmeyen restorasyon

Türkiye’nin en büyük kütüphanesinin yaratılacağı 250 senelik Rami Kışlası’nın restorasyon çalışmaları 8 senedir devam ediyor. Bitmeyen çalışmalardan ve devamlı kalkan tozdan dolayı bölgede bulunan esnaf ise şikayetçi olduğunu ifade etti.
Takip et
Rami Kışlası’nda bitmeyen restorasyon
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Eyüpsultan’da bulunan ve Türkiye’nin en büyük kütüphanesinin yaratılacağı 250 senelik Rami Kışlası’nın çalışmaları 2014 senesinin 9. ayında başladı. Kışla bünyesinde barındırdığı müze, kütüphane ve 200 bin metrekarelik peyzaj düzenlemesiyle İstanbul’un en mühim odak noktalarından biri olmaya aday gösteriliyor.

Proje çerçevesinde, tarihi binanın yeri, boyutları, ulaşılabilirliği, müze programına uygunluğu göz önünde bulundurularak “Şehir Müzesi” olarak tasarlanan Rami Kışlası’nda ziyaretçilerin gezebileceği büyük bir avlu ve iç mekanlar da inşa ediliyor. Fakat aradan geçen 8 seneye karşın çalışmalar hala tamamlanamadı. Bölgede bulunan esnaf ise restorasyonun uzun sürmesinden ve kalkan tozdan şikayetçi olduklarını belirtti.

Rami Kışlası’nda bitmeyen restorasyon

“Eski müteahhit çatıları yapamamış”

Rami Kışlası’nda uzun senelerdir çalıştığını belirten Kadir Yılmaz, “25 yıldan beri Rami Kışlası’nda çalışıyorduk, gıda dükkanımız vardı orada toptancı dükkanıydık. Burada farklı şeyler oldu eski müteahhit çatıları yapamamış. Tekrar gelip yapıyorlar, bozuyorlar yapıyorlar. Uzun bir müddet sürdü ama herhalde bitmek üzere” şeklinde konuştu.

“2 ayda bir işçi kadrosu değişiyor ve paralarını alamadıklarını söylüyorlar”

Çalışmaların uzun sürdüğünü söyleyen Ercan Keskin, “Bir grup geldi yaptı, sonra başka bir grup geldi onların yaptıklarını yıktılar. Bu biçimde devam ediyor. Aralık ayında teslim edileceğini söylediler. Ama bu çalışmayla ben teslim olacağını düşünmüyorum. Bir de devamlı toz duman içeresinde bırakıyorlar ve sulamada yapmıyorlar. Bitsin diyerek bekliyoruz ama 2 ayda bir işçi kadrosu değişiyor ve paralarını alamadıklarını söylüyorlar, gelip bize dertleniyorlar. Bu yüzden yavaş gittiğini düşünüyorum. Daha temiz ve hızlı bir biçimde devam edebilirdi. Çevreye rahatsızlık vermeden, burada lokantalar, restoranlar var ve insanlar toz içinde yemek yiyorlar” diyerek konuştu.

Rami Kışlası’nda bitmeyen restorasyon

“Tozdan çok şikayetçiyiz”

Lokanta sahibi Mustafa Gökhan, “Tozdan çok şikayetçiyiz. Sabah dükkanı açıyoruz her yer tozdan batmış. Bizde sabırla bitmesini bekliyoruz. Ne kadar hızlı biterse bizim için o kadar iyi” şeklinde konuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.