adplus-dvertising

Ramazan’da tavuk ve kırmızı ete zam gelecek mi?

Türkiye Kasaplar Federasyonu Başkanvekili Osman Yardımcı, Ramazan'da kırmızı et ve tavuk için zam yapılacak söylentilerine cevap verdi. Yardımcı, Ramazan ayında et ve tavuk fiyatlarına zam beklemediklerini belirtti.
Takip et
Ramazan’da tavuk ve kırmızı ete zam gelecek mi?
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Türkiye Kasaplar Federasyonu Başkanvekili ve Antalya Kasaplar Odası Başkanı Osman Yardımcı, geçen sene Ramazan ayında vatandaşlara verdikleri zam yapılmayacağı sözünü hatırlatarak, bu sene ise bir önceki seneye oranla kırmızı ete 3-5 TL arasında zam geldiğini aktardı.

Türkiye’de pandemi döneminde her şeye yüzde yüze yakın zam geldiğini anımsatan Yardımcı, “Yapılan zam büyük bir zam değil. Oda sene başında yapıldı. Şu an kırmızı et en ucuz gıda maddelerindendir. Pandemide herkes fırsatçılık yaptı, her şeye yüzde yüz zam yaptı. Bugün ete yapılan 3-5 lira arasında yapılan zam anormal değil, ucuz. Sebze meyve alıyorsun 10-12 liraya yarısını çöpe atıyorsun. Et ucuz. İnşallah Ramazan ayında anormal bir vaziyet olmazsa ete zam olmayacak. Ramazan ayında herkesin tenceresine et girsin” şeklinde konuştu.

HERKESİN TENCERESİNDE ET OLSUN

Hafta sonu kısıtlamasını tekrardan geldiğini dile getiren Yardımcı, “Herkes evinde yemek pişiriyor. Her vatandaşımızın tenceresinde et olsun. Biz vatandaşın yanındayız, devletimizin yanındayız. Karımızdan fedakarlık edip ete zam yapmayacağız, geçen yılki gibi” şeklinde konuştu.

Yapılan zammın sene başından önce olduğunu anımsatan Yardımcı, “O da 5-6 lira civarında. Her şeye zam geldi. Kasap esnafı pandemi döneminde bir ayrıcalıktan yararlanmadı. Biz yalnızca vatandaşımıza hizmet yapıyoruz. 150-200 kilo et satarken 50 kiloya düştük. Biz vatandaşın yanındayız, elimizden geldiği sürece zam yapmayacağız” ifadelerine yer verdi.

EN FAZLA KIYMA TÜKETİLİYOR

Şu anda kırmızı etin kilosunun 60-65 lira arasında değiştiğini kaydeden Osman Yardımcı, ”Kıyma 60 lira, yağsız kıyma 65, kuşbaşı et ise 65, biftekten yapılırsa 70 lira. Şu an en büyük talep kıymaya var. Bir hayvanın yüzde 60’ı kıymaya, yüzde 20’si kuşbaşılığa, yüzde 20’si bonfile antrikota gidiyor. Vatandaşımız bir kilo kıyma aldığı zaman 4 çeşit yemek yapıyor. Et aldığı zaman herkese birkaç parça koysanız biter. Bir kilo kıyma 10 kişilik aileyi doyurur ve bereketlidir. Pandeminin en büyük ilacı ettir. Et ve sakatatı vatandaşımız bol bol tüketsin” dedi.

TAVUĞA ZAM YOK

Tüm tavuğun fiyatının normal olduğunu ama kanat, kelebek türü bölümlerinin fiyatının yüksek olduğuna değinen Yardımcı, “Tavuk 15 lira oldu kilosu, 12 liraydı önce. 3 lira zam yüksek değil. Ama bu fiyat Ramazan ayında bu tavuk 20 lira olursa karşı çıkarız. Ette nasıl ucuzluk yapıyorsak, tavukçularında balıkçıların da başkanıyız. Sorumluluğumuzun bilincindeyiz” şeklinde konuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.