adplus-dvertising

Ramazan’da sokağa çıkma yasağı olacak mı?

Vaka sayılarının 60 bine yükselmesi tam kapanma tedbirini yeniden gündeme getirdi. Kulislerden edinilen bilgiye göre Ramazan ayında olası bir tam kapanmaya hükümet yetkilileri de sıcak bakıyor.
Takip et
Ramazan’da sokağa çıkma yasağı olacak mı?
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Bu hafta netleştirilmesi beklenen ramazan tedbirlerinin çerçevesi, başkent Ankara’da en çok konuşulan konuların başında geliyor. İşin içinde olan bilim insanları ve siyasiler, ikiye bölünmüş vaziyette. Hızla artan koronavirüs vakaları sebebiyle ramazanda “kapanma” yapılmasını savunanlarla, hafta sonu ve akşam sokağa çıkma yasaklarını yeterli bulanlar var.

Ramazan’da sokağa çıkma yasağı olacak mı?

Hürriyet’ten Nuray Babacan’ın haberine göre, hükümette kapalı kapılar ardında yapılan değerlendirmelerde, turizm sezonu açılmadan önce vakaların kontrol altına alınması gerektiği söyleniyor. Bunun için, ramazanda ‘kapatma’ yapılarak, mayıs ayının ikinci yarısına daha “az vaka ve kontrollü pandemiyle” girmenin doğru olacağını, böylece turizm tanıtım kampanyalarının daha iyi yönetileceğini söyleyenler olduğunu biliyoruz. “Mart başında erken açıldık. Kademeli normalleşmeye nisan ayında başlamalıydık” diyen hocaların sözlerinin dinlenmemesinin faturasının ödendiğini ifade edenler de var.

TAM KAPANMA MI, KAPATMA MI?

Bu arada, “tam kapanma” ile “kapatma” arasında ciddi fark olduğu anlatılıyor. Uzmanlar, Türkiye’nin pandemi sürecinde tam kapanma uygulamadığını, bunun imalat ve dağıtım zincirinin de durması manasına geldiğini belirtiyorlar. Türkiye’nin en riskli dönemlerde uyguladığı kararlara yalnızca “kapatma” deniyor. Bu da, bundan altı ay önce yayınlanan genelgelere tekrardan dönülmesi manasına geliyor.

Yani lokantaların, kafelerin kapatılması, belki kuaför ve spor salonlarına yasak gelmesi, 65 yaş ve 20 yaş için yeni kurallar ve saat uygulamasının yapılması, düğün, taziye, asker uğurlama gibi konularda sınırlama getirilmesi. Bunun biraz gevşetilmiş halini marttan önce yaşıyorduk zaten.

Şuanda kulislerde hükümetin, ramazan boyunca “kapatmaya” daha yakın olduğu belirtiliyor.

Ramazan’da sokağa çıkma yasağı olacak mı?

Öbür tarafta farklı görüşler de var. Lokanta ve kafe işletmecileri. Onlar ise tam kapatma şu şekilde dursun, lokanta ve kafelerin gündüzleri açık kalması ve bugünkü sistemin devam etmesini istiyor. Bir ay önce, ekip kurup, masraf yapıp işletmelerini tekrardan açan esnaf, ramazan boyunca gündüzleri lokantaların açık kalmasını istiyor. Üstelik yalnızca oruç tutmayanlar gideceği için “mesafe” problemi da aşılacak.

Şuanda gözler, açıklanacak yeni kararlarda.

Bu defa, turizm sezonuna hazırlanmak için bir-bir buçuk ay, pres uygulanacak gibi. (Fotoğraflar: Ünal Çam, Oğuz Yeter, AA)

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.