Ramazan ayının olmazsa olmazı hurma fiyatı tavan yaptı

Ramazan ayının gelmesiyle birlikte gözü açık esnafın Ramazan ayında tüketilen gıdalara yaptığı zam belli oldu. Ramazan ayında çok ciddi satış oranına sahip olan hurmanın kilogram fiyatı 200 liraya kadar çıkabiliyor.


Ramazan ayının olmazsa olmazı hurma fiyatı tavan yaptı

Türkiye’de Ramazan ayının olmazsa olmazı gıdaları arasında olan hurma fiyatının çok ciddi bir artış gösterdiği açıklandı. Hurma fiyatlarının tavan yapmasıyla birlikte vatandaş isyan etmeye başladı fakat devletten konu ile ilgili olarak herhangi bir açıklama gelmedi. Ramazan ayında özellikle iftarda yediğimiz hurmanın kilogram fiyatına yüzde 100 zam geldi. Tarihi semtlerde bu fiyatın yüzde 200 kadar arttığı da yine bize gelen bilgiler arasındadır.

FİYATI 500 LİRAYA KADAR ÇIKIYOR

İstanbul’da hurmanın kilogram fiyatının 80 lira 200 lira arasında değiştiğini söyleyelim. Marketlerde 1 kg hurma satın aldığınızda 20 ile 40 TL arasında bir fiyat ödeyebiliyorsunuz ama maalesef organik olarak üretilen hurmayı satın almak için yüzlerce lirayı gözden çıkarmak gerekecek. Ramazan ayının olmazsa olmazı olan hurma genelde iftarda olmak üzere her öğünde vatandaş tarafından tercih ediliyor.

VATANDAŞI CEBİNE GÖRE HURMA ÇEŞİDİ VAR

Türkiye’nin her yerinde hurma fiyatları çok ciddi bir artış gösterdi. 1 tane hurmaya 10 liraya verdiğiniz yerler olduğu gibi 1 kg hurma için 10 TL ödeyeceğiniz yerlerde var. Vatandaşın cebine göre hurma çeşidinin olduğu esnaf, Ramazan ayının gelmesini dört gözle bekliyordu. Hurma fiyatlarının tavan yapması sebebiyle vatandaş bu Ramazan hurma yerine su içmeyi tercih edecek. Sizinde hurma fiyatları ile ilgili yorumlarınızı bekliyoruz.

Yazar: Yavuz Sabri

Yavuz Sabri
Yavuz Sabri 1986 yılında Kırşehir'de dünyaya geldi. Eğitimini İstanbul'da Şehir Üniversitesi'nde tamamlayan Sabri, uzun yıllardır basın sektöründe görev almaktadır. Görsel medya üzerine uzmanlaşan Sabri, yazmış olduğu başarılı köşe yazılarıyla ilgileri üzerine toplamayı başarmıştır.

İlginizi Çekebilir

Ankara’dan sonra İstanbul’da da pide fiyatı 1 TL oldu

Ankara’dan sonra İstanbul’da da pide fiyatı 1 TL oldu

Ramazan ayına girmemize sadece 1 gün kala İstanbul Büyükşehir Belediyesine bağlı İstanbul Halk Ekmek şirketinden açıklama geldi. Yapılan açıklamada 2018 yılında geçerli olan Ramazan pidesi fiyatının bu yılda geçerli olacağı kamuoyu ile paylaşıldı. 300 gr Ramazan pidesi 1 TL'den satılacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.