Ramazan ayında tam kapanma olacak mı?

Türkiye’de günlük koronavirüs vaka sayısı 30 bine dayanırken, yaklaşan Ramazan Bayramı endişe oluşturdu. Sosyal mesafe kuralının unutulduğunun altını çizen uzmanlar peş peşe ‘tam kapanma’ çağrılarında bulunuyor. Son olarak ’28 günlük tam kapanma’ iddiası gündem oluştururken, 3. dalganın hızla yaklaştığı söyleniyor.
Takip et
Ramazan ayında tam kapanma olacak mı?
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Türkiye koronavirüsle mücadelesini sürdürürken, normalleşme adımları kapsamında Mart ayı başında ‘yerinde karar’ dönemine geçildi. 81 il risk vaziyetine göre mavi, sarı, turuncu ve kırmızı olmak üzere 4 renge ayrılırken, tedbirler ve esneme kararları ise il özelinde alınmaya başlandı.

Risk haritasındaki vaziyetine göre pek çok ilde normalleşme adımları kapsamında bazı “yasak kararları” kaldırılırken, son günlerdeki koronavirüs vaka sayısındaki artış ise endişe oluşturmaya başladı.

GÜNLÜK VAKA SAYISI 30 BİNE DAYANDI

Son 24 saatte açıklanan verilerle beraber günlük vaka sayısı 30 bine dayandı.

SOSYAL MESAFE KURALI UNUTULDU

Havaların ısınmasıyla sokaklar dolmaya başlarken; hafta sonu yasaklarının da kısmen kaldırılmasıyla beraber sosyal mesafe kuralının hiç sayıldığı gözlemlendi.

Uzmanlar, vaka artışının durdurulması gerektiğini aksi halde tablonun daha da kötüleşeceği uyarısında bulunurken yaklaşan Ramazan ayı öncesi ne gibi tedbirlerin alınacağı da merak konusu oldu.

Vaka sayısındaki artışa paralel olarak ‘tam kapanma’ çağrıları peş peşe gelmeye başladı. Son olarak Edirne Tabipler Odası Başkanı Dr. Gürcan Altun’un yaptığı öneri dikkat çekti.

RAMAZAN AYI İÇİN 28 GÜNLÜK TAM KAPANMA ÖNERİSİ

DHA’da yer verilen habere göre risk haritasındaki korkutan kırmızı tablonun, hızla 3. dalgaya doğru gidildiğini işareti olduğunu belirten Altun, “En az 14 günlük bir kapanma, mümkünse iki 14 gün yani 28 günlük bir kapanmayla olabildiğince bu hastalığı sınırlama altına almamız gerekiyor. Kapanma koşul. Başka yolu yok.” ifadelerini kullandı.

Ankara kulislerinde de Ramazan ayı için 81 ilde ‘tam kapanma’ kararının alınmasının gündemde olduğu konuşulurken, bu kararın kaç günü kapsayacağı ise merak ediliyor.

28 GÜNLÜK KAPANMA MÜMKÜN MÜ?

Bazı uzmanlar ise 28 günlük tam kapanmanın mümkün olmayacağını belirtirken, 28 günlük bir kapanmanın sonrasında meydana gelecek normalleşme ile beraber vaka sayılarının çok daha çok artacağı uyarısını yapıyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.