Ramazan ayında ete zam yapılacak!

Türkiye Kasaplar Federasyonu Başkanvekili Osman Yardımcı’nın yaptığı açıklamada Ramazan ayında vatandaşın zamsız et yiyeceğini söylendi. Yardımcı açıklamasında, 2021 Ocak ayı itibarıyla et ve tavuğa 3 TL fiyat artışı yapıldığını vurguladı.
Takip et
Ramazan ayında ete zam yapılacak!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Yardımcı, 2021 senesi itibari ile kıymanın kilosunun 60 TL, kuşbaşı 65 TL, antrikot 85 TL, bonfile 100 TL, konturfile 80 TL, kuzu but 75 TL, kuzu pirzola 110 TL, kuzu kol 70 TL, tavuk 15 TL, kanat 32 TL, but baget 20 TL, but incik ve kelebeğin kilosunun 24 TL’den satıldığını açıkladı.

Ramazan ayında ete zam yapılmayacağını vurgulayan Yardımcı, tavuğa da zam yapılmaması için birtakım görüşmeler yapacaklarını aktardı.

ETE YIL BAŞINDA ZAM OLDU

Etin temel gıda maddesi olduğunu söyleyen Osman Yardımcı, birçok ürüne yüzde 100 zam yapıldığını, ete yıl başında yapılan 3 TL’lik artışın çok olmadığını vurguladı.

Geçen yıl Ramazan ayında ete zam yapmadıklarını hatırlatan Yardımcı, “İnşallah bu yıl Ramazan ayında zam yapmayı düşünmüyoruz. Anormal bir artış olmadığı müddetçe bu yıl vatandaşa zam yapmadan et yedireceğiz. Kıyma geçen yıl 57 TL’ydi, bu yıl 60 TL yaptık. Geçen yıl 62 TL olan kuşbaşı bu yıl 65 TL oldu” şeklinde konuştu.

EN ÇOK KIYMA TERCİH EDİLİYOR

Yüzde 60 oranında kıyma, yüzde 20 oranında kuşbaşı, yüzde 10 ise kıymetli etlerin satıldığını aktaran Yardımcı, vatandaşın en çok kıymayı tercih ettiğini anlattı.

Yardımcı, “Kıymayla 2-3 tür yemek yapılabiliyor. 1 kilo alınan kıymayı 4’e böldürüyorlar. Ama bonfile yahut bifteği aldığı zaman bir öğünde tüketiyor” diyerek konuştu.

FIRSATLARA GEÇİT YOK

Tavuğun bu yıl itibariyle 15 TL’den satıldığını söyleyen Osman Yardımcı, “Tavuk fiyatlarında artış var. Bunu tavukçularla görüşeceğiz. Ramazan’da eğer artış olursa gereken yerlere tavuk fiyatlarının durdurulması için başvuruda bulunacağız. Çünkü yoksul fukaranın yediği bir tavuk var.

Eğer bu şekilde durmadan zam yapılırsa biz kendi 1 TL olan karımızı da etmeyiz. Biz et fiyatlarını düşük tutuyorsak tavukçular da buna fırsat vermemeli. Bütün fiyatları çıkaracağım ve tavuk firmalarıyla görüşeceğim, gerekirse Ticaret Bakanlığı’na kadar dilekçe vereceğim” şeklinde konuştu.

Yardımcı, “15 TL tavuk pahalı değil. Çoğu kişi şu an kanat almıyor. Çünkü piknik alanları kapalı. Bugün kanat ile tavuğu baz aldığınızda kanat pahalı. Kanat 32 TL pahalı ama onu da alan pek yok. Onu da eskiden 3-4 kasa satardık. Piknikler kapandığı için kanat satılmıyor. Mühim olan tüm tavuk. Yaptıkları zammın karşısına geçeceğiz” diyerek konuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.