Ramazan ayında en uzun orucu Sinoplu vatandaş tutacak

Ramazan ayı 6 Mayıs Pazartesi günü başlıyor ve sadece 29 gün sürecek. En uzun orucun Sinop’ta ve en kısa orucun Hatay’da tutulacağı cennet ülkemizde Ramazan ayı heyecanı şimdiden başladı. Dünya üzerindeki en kısa oruç zamanını da bu haberimizde ele alıyoruz.


Ramazan ayında en uzun orucu Sinoplu vatandaş tutacak

Ramazan ayına girmemize çok az bir zaman kala Türkiye’nin farklı yerlerinden Ramazan ayına özel olarak haberler gelmeye devam ediyor. Yapılan araştırmaya göre Türkiye’de en kısa ve en uzun orucu tutacak illerin belli olduğu söylendi. Bu araştırmaya göre en uzun orucu Sinop’ta yaşayan vatandaş tutacakken, en kısa orucu ise Hataylı vatandaş tutacak. Sınır bölgesinde olan Hatay’ın yemekleri ülkenin dört bir yanında ün kazandığı için bu şehrimizde kısa oruç tutmanın farkı hemen anlaşılacaktır.

RAMAZAN AYI 29 GÜN SÜRECEK

Diyanet İşleri Başkanı Hümeyra Nur İşlek, Ramazan ayının önümüzdeki 6 Mayıs 2019 Pazartesi günü başlayacağını ve 29 gün süreceğini söyledi. Önemli açıklamalarda bulunan İşlek, ilk iftarın Hakkari’de açılacağını ve haliyle ilk akşam ezanının da yine Hakkari’de okunacağı bilgisini verdi. Oruç tutmaya başlayacak olan vatandaş saat 19.00 itibarıyla Türkiye’nin çeşitli yerlerinde iftarını açmaya  başlayacak. Bununla birlikte yazın gelmesi ve günlerin uzamasıyla iftar saatleri sürekli olarak uzayacak.

DÜNYA ÜZERİNDE EN KISA 13 SAAT OLDU

Türkiye’nin dışında diğer müslüman ülkelerinin istatistiklerine baktığımızda çok ciddi saat farkları ile karşı karşıya kalıyoruz. Bunun sebebi ise Gabon’un Libreville şehrinde oruç tutma zamanını Ramazan ayının ilk günü sadece 13 saat 29 dakika olacak. Kuzeye doğru gittiğimizde ise Norveç’in Tromso şehrinde oruç tutma zamanı 18 saat 57 dakika olarak hesaplandı. Bu istatistiklerin en zor orucun Türkiye’de tutulduğunu çok açık bir şekilde ortaya koyuyor.

Yazar: Demet Dereli

Demet Dereli
Meslek hayatında emin adımlarla ilerleyen Demet Dereli, 1982 senesinde Erzurum'da dünyaya gelmiştir. Marmara Üniversitesi mezunu olan Dereli, kendini internet ve basın yayın alanında da geliştirerek gazeteciliğe ilk adımı atmıştır. Dereli bir çok tanınmış yayın organında görev aldıktan sonra özellikle spor alanına yönelmiştir.

İlginizi Çekebilir

TESK’ten flaş tespit: AVM’ler Ramazan’ı haksız fırsata çevirdi

TESK’ten flaş tespit: AVM’ler Ramazan’ı haksız fırsata çevirdi

TESK genel başkanı Bendevi Palandöken, yaptığı açıklama ile gündemde kendine yer edindi. AVM'lerin Ramazan ayı dolayısıyla kapanış saatlerini uzatmasının, esnafa zarar verdiği ve haksız rekabeti ortaya çıkardığı söylendi. Detayları haberimizde ele alıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.