adplus-dvertising

Rakip firmaya geçmek isteyen işçiye şok haber

Maaşının aldığı gerçek ücret üstünden gösterilmediği gerekçesiyle istifa eden işçi, kıdem tazminatı ve mesai alacağına dair dava açtı. İş Mahkemesi’nin ‘mağdur’ dediği işçiye kötü haber Yargıtay’dan geldi. Yüksek Mahkeme, işçilik alacaklarının ödenmemesi sebebiyle iş akdini haklı sebeple feshettiğini iddia eden işçinin; başka bir işyerinde çalışmak için kendi isteği ile işyerinden istifa ettiği için tazminat alamayacağına hükmetti.
Takip et
Rakip firmaya geçmek isteyen işçiye şok haber
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Bir fabrikada elektrik ustası olarak 6 yıl çalışan işçi, sigorta primlerinin düşük yatırıldığını, alacaklarının ödenmediğini söyleyerek istifa etti. Alacaklarını tahsil edemeyen işçi, İş Mahkemesi’nin yolunu tuttu. Sigorta primlerinin asgari ücretten yatırıldığını, bordroların asgari ücretten düzenlendiğini, çalışmalarının Sosyal Güvenlik Kurumu’na geç ve eksik bildirildiğini, davacının aylık ücretinin asgari ücret kısmının bankaya yatırıldığını, kalan kısmının ise elden ödendiğini iddia etti. Aylık ücretlerinin eksik ve düzensiz ödenmesi, fazla mesai ve ulusal bayram genel tatil ücretlerinin ödenmemesi, Sosyal Güvenlik Kurumu’na eksik ve geç bildirimde bulunulması nedenlerinden ötürü iş akdini haklı olarak feshettiğini dile getirdi.

Alacakların ödenmesi için davacıya ihtar çekildiğini ileri sürerek; kıdem tazminatı, ücret, fazla çalışma ücreti, ulusal bayram genel tatil ücreti, senelik izin ücreti alacaklarını talep etti. Davalı işveren ise davacı işçinin asgari ücretle vasıfsız işçi olarak çalışmaya başladığını, ustalık mertebesine ulaşmadığını, davacının iş sözleşmesini başka bir iş yerine geçmesi sebebi ile feshettiğini iddia etti. Mahkeme, davanın kabulüne hükmetti. Kararı davalı firma avukatı istinafa götürdü. Bölge Adliye Mahkemesi de itirazı reddetti. Bunun üstüne davalı, kararı temyiz edince devreye Yargıtay 9. Hukuk Dairesi girdi.

Emsal özellikte bir karara imza atan Yüksek Mahkeme, başka bir işyerine geçmek için primleri bahane eden işçiye geçit vermedi. Kararda şu şekilde dendi; “Somut uyuşmazlıkta davacının el yazısı ile yazılı ve imzalı istifa dilekçesinde ‘Kendi gönül rızamla istifa ediyorum. Kıdem tazminatım haricinde yasal hiçbir alacağım yoktur.’ demek suretiyle işyerinden istifa ettiği anlaşılmaktadır. Dosya içerisinde bulunan iş müracaat formu ile davacının aynı sektörde faaliyet gösteren başka bir şirkete iş müracaatında bulunduğu ve İnsan Kaynakları Müdürlüğü’ne hitaben yazılan form içeriğinden iş müracaatının kabul edildiği ve davacının ay sonunda işe başlayacağına dair taahhütte bulunduğu görülmektedir.

Davacı istifa dilekçesinden iki sonra noterden gönderdiği ihtarnamesi ile işçilik alacaklarının ödenmemesi sebebiyle iş akdini haklı sebeple feshettiğini bildirmiş ise de;başka bir işyerinde çalışmak için kendi isteği ile işyerinden istifa eden davacının kıdem tazminatının reddi lazımken yazılı gerekçe ile kabulü hatalı olup, kararın bozulmasını gerektirmiştir. Bölge Adliye Mahkemesi kararının bozulmasına oy birliğiyle karar verildi.”

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.