adplus-dvertising

Ragnarok 2.sezon ne zaman yayınlanacak? Mitolojide Ragnarok Efsanesi ne demek?

Küçük bir Norveç kasabasından yaşanan olayları konu alan dizi Netflix tarafından yapıldı. İskandinav mitolojisinde kıyamet anlamına gelen Ragnarok (Ragnarök) 2. sezon tarihi Netflix tarafından açıklandı. Peki Ragnarok ne demek? Ragnarok Sonrası Neler Yaşanacak? Mitolojide Ragnarok Efsanesi, Odin, Thor ve Loki’nin Ölümü ve Loki’nin ölümü, Ragnarok konusu, oyuncuları Ragnarok ve 2. sezon tarihi...
Takip et
Ragnarok 2.sezon ne zaman yayınlanacak? Mitolojide Ragnarok Efsanesi ne demek?
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Ragnarok 2.sezon ile gündemde yer almaya devam ediyor. Thor efsanesinin konu edinildiği dizinin ilk sezonu 31 Ocak 2020 tarihinde yayına girmişti. Dizinin ilk sezonunun üzerinden 1 seneye yakın zaman geçmesinin üzerinden pek çok kişi, Ragnarak 2. sezon ne zaman başlayacak sorusuna cevap aramaya başladı.

Geçtiğimiz yıl Ocak ayında vizyona giren ve yayınlanan 6 bölümü ile Netflix abonelerinin kısa süre içerisinde gönlünde yer eden dizinin 2.sezonu büyük merakla bekleniyor. Koronavirüs pandemisi nedeniyle çekilemeyen dizi, ilk sezonunun yayınlanmasının üzerinden 1 yılı aşkın süre geçmesine rağmen seyircisi ile buluşamamıştı. Uzun süredir beklenen haber dizinin yayıncısı Netflix’ten geldi. Norveç yapımı gençlik dizisi Mayıs ayında 2.sezonu ile Netflix’te yerini alacak.

Ragnarok 2.sezon ne zaman yayınlanacak? Mitolojide Ragnarok Efsanesi ne demek?

Dizinin yönetmenliğini Mogens Hagedorn ve Jannik Johansen üstlendi. Dizinin kadrosunda David Stakston, Jonas Strand Gravli, Herman Tømmeraas, Theresa Frostad Eggesbø ve Synnøve Macody Lund gibi isimler yer alıyor. IMDb’de 17 bin kişi tarafından oylandı ve 7,5’lik puana sahip oldu.

Ragnarok 2.sezon ne zaman yayınlanacak? Mitolojide Ragnarok Efsanesi ne demek?

Fantastik türe sahip olan Ragnarok ilk sezonun ardından 2. sezonu ile merak edilen yapımlar arasında yer almaya devam ediyor. İskandinav mitolojisinin Thor gibi önemli karakterlerini konu edinen Ragnarok, 2.sezonu ile merak ediliyor. Peki, Ragnarok 2.sezon ne zaman yayınlanacak? İşte, Ragnarok 2. sezon hakkında detaylı bilgiler

Ragnarok 2.sezon ne zaman yayınlanacak? Mitolojide Ragnarok Efsanesi ne demek?

Ragnarok konusu

İnsanlığın iklimsel bir kıyametin eşiğinde olduğu yakın bir gelecekte geçen dizi, Edda adlı kurgusal bir Norveç kasabasının sakinlerine odaklanıyor. İklimsel felaketler adım adım dünyayı felakete sürüklerken, kasabada yaşayan bir grup genç doğaüstü güçlere sahip olduklarını keşfediyor. Bu esrarengiz güçlerle birbirlerine bağlanan bir grup genç, çok geç olmadan bir araya gelip Nors mitolojisinde bahsi geçen Ragnarök’u andıran bu kıyameti durdurmalıdır.

Dizinin başrolün de Thor kahraman karakteriyle David Stakston,okula yeni gelen çocuk kötülüğün efendisi Herman Tømmeraas ve Thor’un kardeşi olarak Jonas Strand Gravli yer alıyor.

Magne, anne ve kardeşi ile birlikte Norveç’in taşrasında bulunan Edda kasabasına geri döner. Edda’da eğitim hayatını sürdürecek olan Magne, İsolde adında çevresel sorunlara duyarlı bir kız ile tanışır. İsolde ile arkadaşlığı Edda’da yaşanan sıradışı olayları daha çabuk kavramasına ve olayları takip etmesine neden olacaktır. Edda’nın önde gelen zengin ailesi Jutul’ların esrarengiz hareketleri ve Dünya sorunlarına karşı aşırı umarsız oluşu Magne’nin tepkisini kısa sürede üzerine çeker. Jutul’ların aslında gerçek bir aile olmadığı ve Magne’nin de mitolojik yanı hikayenin seyrini değiştirmeye yetecektir.

Ragnarok 2.sezon ne zaman yayınlanacak? Mitolojide Ragnarok Efsanesi ne demek?

Ragnarok oyuncuları ve karakterleri (cast)

Dizinin kadrosunda David Stakston, Jonas Strand Gravli, Herman Tømmeraas, Theresa Frostad Eggesbø ve Synnøve Macody Lund gibi isimler yer alıyor.

Ragnarok 2.sezon ne zaman yayınlanacak? Mitolojide Ragnarok Efsanesi ne demek? Ragnarok 2.sezon ne zaman yayınlanacak? Mitolojide Ragnarok Efsanesi ne demek?

Ragnarok 2.sezon ne zaman yayınlanacak?

Uzun süredir beklenen iskandinav dizisinin yayın tarihi yayıncı Netflix tarafından sonunda açıklandı. Dizi 2.sezonu ile 27 Mayıs 2021’de yayında olacak.

Ragnarok ne demek? Ragnarok Efsanesi Nedir?

Kıyamet, Yunan ve İslam mitolojisinde olduğu gibi İskandinav mitolojisinde de önemli bir yer tutar. Rag ve narok kelimelerinin birleşmesiyle oluşmuş olan Ragnarok, Kıyamet Günü, Tanrıların Önceden Tayin Edilmiş Sonu ve Kainatın Sonu anlamına gelir. Bu günde iyi ile kötü arasında süregelen savaş iyice şiddetlenecek ve Vallhalla’nın kapıları sonsuzluğa açılacaktır.

Ragnarok tanrılar ile devler arasında çıkan savaş sonucu dünyanın sonunun gelmesi ve kıyametin kopması demektir. Mitolojik efsaneye göre savaşı her iki taraf da kaybedecek, tanrılar ve devlerin yanında insanlar da yok olacaktır.

Ragnarok’un tam olarak “Tanrıların Kaderi” anlamına gelmektedir. Bazı eski İskandinav eserlerinde “Tanrıların Alacakaranlığı” olarak da anlamlandırılmıştır.Ragnarok, ragnarök ve ragnanokrr isimleriyle de bilinir.

Mitolojide Ragnarok Efsanesi

Milattan öncesine ait yazıtlarda Ragnarok efsanesi ayrıntılı olarak anlatılmıştır. Bu yazıtlarda dünyanın son asrı karanlık çağ olarak tanımlanmıştır. İyilik günden güne azalırken, kötülüğün egemenliği tüm dünyayı kuşatacaktır. Boyları 3 metreden fazla olan kurt sürüleri, hem insanlara hem de mitolojik Tanrılara saldıracak, güneş ve ayın konumları değişecektir.

Güneş ve ayın yer değiştirmesi ile birlikte uzun bir süre kış mevsimi ve gece hüküm sürecektir. İnsanlar güneşe ve sıcak havaya muhtaç kalacak, salgın hastalıklar yayılacak ve umutsuzluk insanlığın genelini etkisi altına alacaktır.

Fenrir adlı korkunç bir canavar kıyamet gününe yakın ortaya çıkacak ve herkese saldıracaktır. Eski yazıtlarda bu canavarın çenesinin gökyüzüne kadar uzandığı ve bir seferde binlerce insanı yutabildiği yazılıdır.

Kıyametin en büyük alametlerinden biri olarak buzul çağın gelmesi gösterilir. Bu efsaneye göre 3 yıl üst üste kış mevsimi yaşanacak ve dev kurtlar önce güneşi sonra ayı yutacaktır.

Ragnarok Savaşı: Odin, Thor ve Loki’nin Ölümü

Ragnarok Savaşı’nda tanrılar devlerle savaşacaktır. Gökyüzünün kubbesi bölünecek, oluşan çatlaktan Muspelheim’den gelen ateş devleri ortaya çıkacaktır.

Ateş devlerinin lideri Surt’un elinde güneşten daha parlak bir kılıç olacaktır. Tanrıların evi Asgard‘a giden gökkuşağı köprüsü Bifrost‘a doğru yürürken, köprü kırılacak ve arkasına düşecektir.

Bifrost köprüsünün bekçisi tanrı Heimdall tanrıların korktuğu anın geldiğini uğursuz bir kornayı çalarak haber edecektir.

Tanrılar savaşmaya karar verecek, silahlarını kuşanarak Vigrid adı verilen savaş alanına doğru ilerleceklerdir.

Odin, Ragnarok için eğittiği Valhalla’daki ordusu einherjarı yanına alarak Fenrir ile savaşacaktır. Odin ve ordusu Fenrir’e karşı cesurca savaşacak olsalarda başarılı olamazlar.

Fenrir, Odin ve kahramanlar ordusunu yutacaktır. Odin’in oğullarından biri olan Vidar babasının intikamını almak için Fenrir ile savaşmaya başlayacaktır. Vidar kılıcını Fenrir’in boğazına saplayarak kurdu öldürecektir.

Başka bir kurt, Garm ve tanrı Tyr birbirini öldürecektir. Heimdall ve Loki de aynısını yapacaktır. Heimdall düzenbaz Loki’nin ihanetine bir son verecektir. Ancak tanrılar bu süreçte en iyilerinden birini kaybedecektir. Tanrı Freyr ve dev Surt da birbirinin sonunu getirecektir.

Thor, Midgard yılanı Jormungand ile savaşmaya başlayacaktır. Thor, büyük yılanı çekiçinin darbeleriyle kesmeyi başaracaktır. Fakat yılan onu o kadar çok zehirle kaplamış olacak ki, Thor uzun süre dayanamayacak; ölmeden, kanını Vigrid toprağına eklemeden önce dokuz adım atacak ve yıkılacaktır.

Sonra dünyanın kalıntıları denize batacak ve boşluktan başka bir şey kalmayacaktır. Yaratılış ve o zamandan beri meydana gelen her şey, sanki hiç olmamış gibi tamamen geri alınacaktır.

Ragnarok Sonrası Neler Yaşanacak?

Bazıları bunun tüm masalların sonu olduğunu söylüyor. Ancak bazı inanışlara göre Ragnarok bir son değil başlangıçtır. Ragnaroktan sonra yeşil ve güzel yeni bir dünyanın sulardan çıkacağını düşünülür.

Vidar ve diğer birkaç tanrı – Vali, Baldur, Hodr ve Thor’un oğulları Modi ve Magni – eski dünyanın çöküşünden kurtulacak ve yeni dünyada mutlu bir şekilde yaşayacaklardır.

Bir erkek ve bir kadın, Lif ve Lifthrasir, kendilerini “Hoddmimir Ağacı” adlı yerde felaketten gizleyecekler ve kıyamet sonrası ortaya çıkarak yemyeşil arazilerde yaşayıp çoğalmaya devam edeceklerdir.

Bir öncekinin kızı olan yeni bir güneş gökyüzünde doğacaktır. Ve tüm bunlara yeni, her şeye kadir bir hükümdar başkanlık edecektir.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.