Rachel Levin, ABD’nin ilk trans bakan yardımcısı oldu!

ABD Senatosu Başkan Joe Biden’ın Sağlık Bakanı Yardımcısı adayı Rachel Levine’in adaylığını onayladı. Böylece Levine, Senato tarafından onaylanan ilk trans birey oldu.
Takip et
Rachel Levin, ABD’nin ilk trans bakan yardımcısı oldu!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Cumhuriyetçiler’in kuvvetli muhalefetine karşın Levine 48’e karşı 52 oyla onaylandı.

ABD’de neredeyse 545 bin kişi koronavirüsü sebebiyle yaşamını yitirdi. Pennsylvania eyaletinde korona salgınıyla mücadele faaliyetlerine liderlik eden Levine şuanda ülke genelinde bu görevi yürütmek maksadıyla başkente gidiyor. Levine kariyeri esnasında Penn State Üniversitesi’nde pediatri ve psikiyatri profesörü olarak da görev yapmıştı.

Onay oturumu esnasında Cumhuriyetçi Senatör Rand Paul, Levine’e trans bireylerin ameliyatları konusundaki tavrını sordu ve bunlarla sünnet arasında bağlantı kurdu.

Cumhuriyetçiler Pennsylvania eyaletinin korona ile mücadelesinin olumlu bir tablo ortaya koymadığını iddia ederek Levine’in korona mücadelesini ülke genelinde yürütmeye yetkin olup-olmadığını sorguladı.

Senato Sağlık Komisyonu’nun kıdemli Cumhuriyetçi mensubu Richard Burr, Levine’in onay oturumunda ‘‘Geçen baharda meydana gelen test sıkıntısıyla beraber eyaletiniz bakımevi sakinlerini virüsten koruma konusunda başarısız oldu ve aşı dağıtımında da kabul edilemez hatalar yapıyor’’ diyerek konuştu.

Senato çoğunluk lideri Chuck Schumer ise Levine’in onaylanmasının ‘‘tarihi’’ olduğunu belirtti. Schumer, ‘‘Trans Amerikalılar’ın istismar, evsizlik, depresyon oranı öbür bütün gruplardan daha fazlayken Dr. Levine gibi ulusal figürlerin korku ve cehalet bariyerini yıkması mühim’’ diyerek konuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.