adplus-dvertising

Qua Granite halka arz ile ilgili detaylar, borsa kodu, izahnamesi

Türkiye'nin en büyük teknik granit üreticilerinden biri olan Qua Granite son 3 yılda halka arz edilen şirketlerin en büyüğü olarak borsaya geliyor. Sermaye Piyasası Kurulu’na başvuru yapan Hedef Girişim Sermaye ortağı Girişim şirketi Qua Granite halka arz sürecine dair detaylar nelerdir? Hangi yönteme göre payları dağıtılacaktır? Qua Granite halka arz ne zaman? Qua Granite hisse fiyatı ne kadar?
Takip et
Qua Granite halka arz ile ilgili detaylar, borsa kodu, izahnamesi
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

İnfo Yatırım aracılığı ile 15 milyon adet sermaye artırımı ve 9 milyon adet de ortak satışı yöntemiyle olmak üzere toplamda 24 milyon adet payın halka arz edileceği ihracın büyüklüğü 395.040.000 TL olacak. Halka arz sonrasında şirketin yüzde 20’si BIST Yıldız Pazar’da işlem görmeye başlayacak. Halka arz sonrası şirketin piyasa değeri yaklaşık 2 milyar TL olacak. Bu veriler doğrultusunda Qua Granite son 3 yılda halka arz edilen şirketlerin en büyüğü olarak borsaya gelecek.

Qua Granite halka arz ile ilgili detaylar, borsa kodu, izahnamesi

QUA GRANİT HALKA ARZ BİLİNMESİ GEREKENLER

Qua Granite Hayal Yapı ve Ürünleri, adedi 16,46 liradan toplam 24 milyon hisse satacak.

15 milyon hisse sermaye artırımı ile çıkarılırken, şirketin Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ercan da 9 milyon hisse satacak.

Satış sonrası şirketin yüzde 20’si halka açık hale gelecek.

Qua Granite Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ercan’ın verdiği bilgilere göre; halka arz sonrasında şirketin yüzde 20’si BIST Yıldız Pazar’da işlem görmeye başlayacak.

Ercan, halka arz sonrası şirketin piyasa değerinin yaklaşık 2 milyar TL olacağını bildirdi. Bu veriler doğrultusunda Qua Granite, son 3 yılda halka arz edilen şirketlerin en büyüğü olarak Borsa’ya geleceğini söyledi.

Ali Ercan, halka arzda sermaye artırımı yoluyla elde edilecek yaklaşık 247 milyon TL’lik kaynağın önemli bir kısmının halihazırda devam eden kapasite artırımına yönelik yatırımın finansmanında kullanılacağını vurguladı.

Ali Ercan’ın demeci şöyle: “Halka arz sonrasında şirketin yüzde 20’si BİST Yıldız Pazar’da işlem görmeye başlayacak. Halka arz sonrası şirketin piyasa değeri yaklaşık 2 milyar TL olacak. Bu veriler doğrultusunda Qua Granite, son 3 yılda halka arz edilen şirketlerin en büyüğü olarak Borsa’ya gelecek. Finansal olarak aslında çok güçlü tablolarımız var. Fakat kendimizi yeni yatırımlarla ilgili daha da güçlendirmek için hem halka arzımızı yapıyoruz, hem de kendimizi güçlendiriyoruz. Türkiye büyük bir pazar, genç nüfusumuz geliştikçe yeni ihtiyaçlar artıyor ve inşaat pazarı ne olursa olsun gelişim içerisinde. Genç nüfusu sayesinde Türkiye ciddi bir üretici.” dedi.

QUA GRANİT HALKA ARZ NE ZAMAN?

Borsa İstanbul, Qua Granite’in daha önce 31 Mart-1 Nisan 2021 olarak belirlenen halka arz tarihini, halka arz işlemlerindeki yoğunluktan dolayı 5 – 6 Nisan 2021 olarak revize etti.

Son iki yılda cirosunu 2 kattan fazla artırarak 2020 sonu itibarıyla 702.7 milyon TL’ye, net karını ise 7.4 kat artışla 144.5 milyon liraya taşıyan Qua Granite’in halka arzı 5-6 Nisan 2021 tarihlerinde gerçekleşecek.

QUA GRANİT İZAHNAME

Qua Granite İZAHNAME TAM METNİ için TIKLAYINIZ

Qua Granite halka arz ile ilgili detaylar, borsa kodu, izahnamesiQua Granite halka arz ile ilgili detaylar, borsa kodu, izahnamesi

QUA GRANİT LOT DEĞERİ

Qua Granite halka arzında sermaye artırımı ve ortak satış yoluyla halka arz edilen 24 milyon TL nominal değerli payların halka arz sonrası 120 milyon TL’ye ulaşacak sermaye oranı %20 olacaktır. 24.000.000 Lot adet ile sınırlı olacaktır.

QUA GRANİT HALKA ARZ HANGİ BANKALARDAN, NASIL YAPILACAK?

Halka arz süreci ile ilgili aracılık hizmeti için konsorsiyum eş liderleri İnfo Yatırım Menkul Değerler A.Ş. oldu. Halka arzda kredi kartı ile ödeme yoluyla talepte bulunulamayacaktır. Halka arz satış süresince ATM, telefon bankacılığı yoluyla talepler iletilemeyecek olup, blokaj yoluyla talepte bulunulamayacaktır. Borsa İstanbul Birincil Piyasa’da talep toplama saatleri 10:30-13:00 olup dağıtım ise Pay Piyasası seansının tamamlanmasının ardından Borsa tarafından otomatik yapılacaktır.

HİSSE FİYATI NEDİR?

Sermaye Piyasası Kurulu’nun onayının ardından, Qua Granite’in halka arzı 16.46 TL fiyatla Borsada Satış yöntemi ile İnfo Yatırım aracılığıyla gerçekleştirilecek; halka arz sonrasında şirketin yüzde 20’si BİST Yıldız Pazar’da işlem görmeye başlayacak.

QUA GRANİT BORSA KODU (BIST) NEDİR?

Halka arz 16.46 TL fiyatla borsada satış yöntemiyle gerçekleştirilecek. Halka arza katılmak için QUAGR.HE işlem koduna alış emirleri iletilecek.

Halka arza katılmak için herhangi bir hisse senedi alımında olduğu gibi QUAGR.HE koduna 16,46 TL fiyatlı alış emri gönderilmesi yeterlidir. Halka arzın bitiş günü olan Salı saat 13:00’e kadar emrin girilmesi gerekmektedir.

NE KADAR PAY HALKA ARZ EDİLECEK?

Borsa’da birincil piyasa seans saatleri 10:30 – 13:00 olup, halka arz için emirlerin Salı günü saat 13:00’e kadar iletilmesi gerekmekte. 15.000.000 adet sermaye artırımı ve 9.000.000 adet de ortak satışı yöntemiyle olmak üzere toplamda 24.000.000 adet payın halka arz edileceği halka arzın büyüklüğü 395.040.000 TL olacak. Halka arz edilecek paylar ile şirketin halka açıklık oranı %20,00 olacaktır.

QUA GRANİT HALKA ARZ HANGİ ORANDA NASIL YAPILACAK, ORANSAL MI EŞİT Mİ?

Borsadan Satış yönteminde talepler herkese sırayla birer birer dağıtım yapılarak karşılanmaktadır. Böylece Talep Toplama yöntemindeki oransal dağıtım yerine herkese eşit pay dağıtımı yapılacaktır. Özetle ilk emir giren ile son emir giren arasında dağıtımda sadece 1 adet pay farkı oluşmaktadır. Borsa tarafından dağıtım işlemi Salı günü Pay Piyasası seans kapanışını takiben otomatik olarak yapılmakta ve gerçekleşen pay adetleri yatırımcıların hesaplarına yansıtılmaktadır.

Ortak satışı ve sermaye artırımı yöntemi ile gerçekleştirilecek halka arzda Talep Toplama yerine Borsa’da Satış yöntemi uygulanacak. Böylece, talepler herkese sırayla birer birer karşılanabilecek ve Talep Toplama yöntemindeki oransal dağıtım yerine herkese eşit dağıtım yapılacak. Halka arzda Qua Granit’in sermayesi 105 milyon TL’den 15 milyon TL artışla 120 milyon TL’ye çıkarılacak. Halka arzda ayrıca 9 milyon adet pay da ortak satışı yöntemiyle satışa sunulacak. Toplamda 24 milyon adet payın 16,46 TL fiyatla ihracında halka arz büyüklüğü 395 milyon TL olurken, yaklaşık 247 milyon TL’si şirkete aktarılacak kaynağın önemli bir kısmı hali hazırda devam eden kapasite artırımına yönelik yatırımın finansmanında kullanılacak.

Qua Granite Yönetim Kurulu Başkanı Ali ErcanQua Granite Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ercan:

Ortak satışı ve sermaye artırımı yöntemi ile gerçekleştirilecek halka arzda talep toplama yerine “borsada satış yöntemi” uygulanacak. Talepler herkese sırayla birer birer dağıtım yapılarak karşılanacak. Böylece Talep Toplama yöntemindeki oransal dağıtım yerine herkese eşit pay dağıtımı yapılabilecek.

Borsa tarafından dağıtım işlemi 6 Nisan Salı günü Pay Piyasası seans kapanışını takiben otomatik olarak yapılacak ve gerçekleşen pay adetleri yatırımcıların hesaplarına yansıtılacak.

VERİLEN TAAHÜTLER

İhraççı tarafında verilen taahhütler

İhraççının 04.03.2021 tarih ve 2021/29 sayılı yönetim kurulu kararı ile;

İhraççının paylarının Borsa İstanbul’da işlem görmeye başladığı tarihten itibaren bir yıl boyunca ;

Herhangi bir bedelli sermaye artırımı yapılmamasına ve dolaşımdaki pay miktarının bu suretle artırılmamasına

Bu süre boyunca şirket tarafından yeni bir satış veya halka arz yapılmasına ya da bu suretle dolaşımdaki pay miktarının artması neticesini doğuracak herhangi başka bir karar alınmamasına

Bu süre boyunca şirket tarafından yeni bir satış veya halka arz yapılacağına dair ya da bu suretle dolaşımdaki pay miktarının artması neticesini doğuracak herhangi başka bir açıklamada bulunulmamasına

Bu alınan kararlar doğrultusunda gerekli taahhütlerin verilmesine oy birliği ile karar verilmiştir.

Ortaklar tarafından verilen taahhütler

Şirket ortaklarından Ali Ercan, halka arz edilen paylar hariç olmak üzere sahip olduğu payları, şirket paylarının Borsa’da işlem görmeye başlamasından itibaren, payların borsa fiyatından bağımsız olarak, 6 ay süreyle hiçbir şekilde Borsa’da satmayacağını ve Borsa dışında yapılacak satışlarda satışa konu payların da bu sınırlamaya tabi olacağını alıcılara bildireceğini kabul, beyan ve taahhüt etmiştir.

Bununla birlikte Ali Ercan aynı zaman da geri alım emri taahhüdü kapsamında pay alınması halinde, alınan payların 1 yıl süreyle halka arz fiyatının altında satışa sunulmayacağını kabul, beyan ve taahhüt etmiştir

Sermaye piyasası mevzuatı kapsamında verilen taahhütler

Sermaye Piyasası Kurulu’nun VII-128.1 sayılı Pay tebliğinin 8.maddesinin 1. fıkrası çerçevesinde, İhraççının sermayesinde %10 ve üzeri pay sahibi olan ortak Ali Ercan tarafında sahip olduğu payları (halka arz edilenler hariç), şirket paylarının Borsa’da işlem görmeye başlamasında itibaren bir yıl süreyle halka arz fiyatının altında bir fiyattan Borsa’da satamayacak, bahsi geçen payların Borsa dışında mevzuat hükümlerine uygun olarak satılması halinde, borsa dışında satılan payları alanların da sınırlama tabi olduğu hususunu ilgili kişilere de bildirecektir.

HALKA ARZDAN ELDE EDİLEN GELİRLER NERELERDE KULLANILACAK?

Halka arz eden ortak olan Ali Ercan’ın 9 milyon adet payın satışından elde edeceği 148.140.000 TL gelirden 4.132.253 TL olan halka arz maliyetinin çıkarılması ile 144.007.748 TL tutarındaki net gelir elde etmesi beklenmekte olup, söz konusu gelir Ali Ercan’ın tasarrufunda olacaktır.

%62.29’luk kısmını karşılık gelen 148.650.000 TL’nin şirketin üretim kapasitesinin artırılması kapsamında yapılan yatırımların finanse edilmesi

%20.95′lik kısmını karşılık gelen 50.000.000 TL’sinin işletme sermayesi ihtiyacında

%16.76’lık kısmını karşılık gelen 40.000.000 TL’sini şirketin finansal borç faiz ve anapara ödemelerinde kullanılmasında karar verilmiştir.

TALEP TOPLAMA YERİNE BORSA’DA SATIŞ YÖNTEMİ UYGULANACAK

Ortak satışı ve sermaye artırımı yöntemi ile gerçekleştirilecek halka arzda Talep Toplama yerine Borsa’da Satış yöntemi uygulanacak. Böylelikle, talepler herkese sırayla birer birer karşılanabilecek ve Talep Toplama yöntemindeki oransal sevkiyat yerine herkese eşit sevkiyat yapılacak. Halka arzda Qua Granit’in sermayesi 105 milyon TL’den 15 milyon TL artışla 120 milyon TL’ye çıkarılacak. Halka arzda bunun bunun yanında 9 milyon adet pay da ortak satışı yöntemiyle satışa sunulacak. Toplamda 24 milyon adet payın 16,46 TL fiyatla ihracında halka arz büyüklüğü 395 milyon TL olurken, hemen hemen 247 milyon TL’si şirkete aktarılacak kaynağın mühim bir kısmı hali hazırda devam eden kapasite artırımına yönelik yatırımın finansmanında kullanılacak.

FİNANSAL TABLOLAR

Qua Granite halka arz ile ilgili detaylar, borsa kodu, izahnamesi Qua Granite halka arz ile ilgili detaylar, borsa kodu, izahnamesi Qua Granite halka arz ile ilgili detaylar, borsa kodu, izahnamesi Qua Granite halka arz ile ilgili detaylar, borsa kodu, izahnamesi Qua Granite halka arz ile ilgili detaylar, borsa kodu, izahnamesi Qua Granite halka arz ile ilgili detaylar, borsa kodu, izahnamesi Qua Granite halka arz ile ilgili detaylar, borsa kodu, izahnamesi

QUA GRANİT HAKKINDA

2016 yılında Aydın Söke Organize Sanayi Bölgesi’nde kurulan Qua Granite, farklı ebat, kalınlık ve desenlerde üretim yapan, üretim sırasında kullandığı suyun tamamını doğaya geri kazandırarak sıfır atık prensibiyle hareket eden bir şirkettir. Yıllık 11 milyon m2 üretim kapasitesi ile sektörün en hızlı üretim teknolojisini birleştiren Qua Granite, henüz üretime yeni başlamasına rağmen dünya pazarında da adından sıkça söz ettirmeye başladı.

Aydın Söke Organize Sanayi Bölgesi’nde yer alan 232.965 metrekare açık, 79.630 metrekare kapalı alana sahip fabrikasında sürdüren Qua Granite, halka arzla özkaynaklarını güçlendirip, başlamış olduğu kapasite artırımı yatırımını tamamlayarak ihracat pazarlarını genişletecek.

Önemli Sözleşmeler

Artı Prefabrik İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş.- Anahtar teslim prefabrik fabrika yapım sözleşmesi
Sacmi Imola S.C. – Kapasite artırımı için makine tedarik sözleşmesi
Alçat Çelik Konstrüksiyon İnşaat İmalat Sanayi Ticaret Ltd.Şti – Çelik bina yapım sözleşmesi ve ekleri
Efeler Ege Zeybek Yapı Denetim Ltd.Şti- Yapı denetimi hizmet sözleşmesi
Erkan Özraslan- İnşaat işleri sözleşmesi
Kuzey Çatı Kaplama Cephe Sistemleri İnşaat Taahhüt Montaj ve Malzeme Sanayi Ticaret Ltd.Şti- Çatı ve cephe kaplama sözleşmesi ve ekleri
Ayke Makine ve Taşımacılık Ticaret Ltd.Şti.- İş makinası kiralama sözleşmesi

ALİ ERCAN- CEO YÖNETİM KURULU BAŞKANI

Ali Ercan, 06.02.1986 tarihinde Konya’da doğmuş olup, lise öğrenimini TED Ankara Koleji Vakfı Özel Lisesi’nde tamamladıktan sonra İngiltere’de University of Leicester’da İş İdaresi öğrenimi alarak 2007 yılında mezun olmuştur. Türkiye’ye dönüşünde gerek aile şirketlerinde gerekse de sahibi olduğu şirketlerde seramik, turizm, maden, ticaret gibi faaliyet konularında genel müdür, yönetim kurulu üyeliği, yöneyim kurulu başkan vekilliği ve yönetim kurulu başkanlığı görevlerinde bulunmaktadır. Seramik, granit üretimi ve finansal yönetim hakkında üst düzey bilgi ve deneyime sahip olan Ali Ercan, çeşitli sivil toplum kuruluşlarında da kurucu üye olarak görev almıştır. Gayrimenkul geliştirme, e-ticaret, inşaat, seramik, turizm ve sanayi konularında pek çok projeyi hayata geçirmiş olan Ali Ercan ,İhraççıda 24.08.2016 tarihinden bu yana yönetim kurulu başkanı ve hakim ortak olarak görev almaktadır.

“YENİ BAŞLAYACAK YATIRIMA DEĞİL SÜREN YATIRIMA ORTAK OLACAKLAR”

Qua Granite Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ercan, halka arzda sermaye artırımı yoluyla elde edilecek yaklaşık 247 milyon TL’lik kaynağın önemli bir kısmının hali hazırda devam eden kapasite artırımına yönelik yatırımın finansmanında kullanılacağını vurguladı. Halka arzın ardından şirketin bir yıl süreyle bedelli sermaye artırımı, kendisinin de 6 ay süreyle hisse satışı yapmayacağı taahhüdünde bulunduklarını da belirten Ercan, “Türkiye’nin yedi bölgesine yayılmış bayi ağıyla güçlü bir dağıtım kanalına sahibiz. Artan talep ihtiyacını karşılamak için 2020 yılı sonunda yıllık 22.5 milyon metrekare kapasiteli üç yeni üretim hattının yatırımına başladık.

Bu yatırımı 2021 ve 2022 yıllarında kademeli olarak tamamlamayı planlıyoruz. Yani yatırıma başlamak için halka arzı beklemedik. Halka arzda yatırımcıları yatırımımıza ortak olmaya davet ediyoruz” diye konuştu.

HEDEF: SEKTÖRÜN EN GENİŞ SATIŞ COĞRAFYASINA SAHİP ŞİRKET OLMAK

Qua Granite’in “çok çeşitlilik” kuralıyla oluşturulan ürün portföyü ile 60’ın üzerinde ülkeye ihracat yaptığını belirten Ercan, pandeminin hızlı tedariki çok daha önemli hale getirdiğini, Türkiye’nin de bu konuda hem coğrafi hem de üretim kabiliyeti açısından üstünlüğü olduğunu söyledi. Türkiye’nin operasyonel gücüyle çok hızlı hareket edebildiğini göstererek, sürdürülebilirlik ve tedarik güvenliği konularında doğru ülke olduğunu ispatladığını vurgulayan Ercan, şu değerlendirmede bulundu:

“Yeni normal olarak adlandırılan düzende seyahatler riskli ve daha maliyetli. Dolayısı ile ABD ve AB’den Uzak Doğu’ya seyahat etme isteğinde ciddi bir azalış yaşanacak ve bu durum Uzak Doğu ile iş yapmayı zorlaştıracak. Bu da kolay ulaşılabilir bir ülke olan Türkiye ve bizim için ayrı bir fırsat penceresi.

Böyle bir ortamda halihazırda devam eden kapasite artırımı yatırımımızın tamamlanması ihracat pazarımızı büyütmemizde kritik önem taşıyor. Yatırımı devam eden üç yeni üretim hattının ikisinin Eylül ayında, üçüncü hattın ise Ocak 2022’de faaliyete geçmesi planlanıyor. Bu üretim hatlarının tamamlanması ve özellikle ABD pazarına dönük ihracatın başlaması ile net satış gelirimizi 2021’de 850 milyon TL’ye, 2022’de ise 1 milyar 263 milyon TL’ye çıkarmayı hedefliyoruz. Ayrıca yeni yatırımımız dolayısıyla 480 kişilik ek istihdam ile çalışan sayımız da binin üzerine yükselecek.”

2020 sonu itibarıyla 372 milyon lira olan ve toplam ciro içindeki payı yüzde 53’e çıkan ihracat gelirlerinin, sağlıklı büyümeye yönelik bu yatırım stratejisi ile hızlı artışının süreceğini kaydeden Ercan, “İhracat gelirimiz 2020 yılında bir önceki yıla oranla yüzde 59 arttı.

Ana ihracat pazarımız Avrupa ve toplam ihracatımızın yüzde 80’ini başta Almanya, İngiltere ve Belçika’ya gerçekleştiriyoruz. Sektörün en geniş satış coğrafyasına sahip şirketi olma hedefimiz doğrultusunda önümüzdeki süreçte ABD de ana hedef pazarlarımızdan biri olacak” dedi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.