PYD Sözcüsü Salih Müslim: ABD ile Çalışmaya Devam Ediyoruz

PYD sözcüsü Salih Müslim ABD'nin sadece Suriye'nin kuzeyindeki bazı yerlerden çekildiğini, geri kalan yerlerde ortaklıklarının devam ettiğini söyledi.
Takip et
PYD Sözcüsü Salih Müslim: ABD ile Çalışmaya Devam Ediyoruz
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Türkiye'nin Fırat'ın doğusuna gerçekleştireceği operasyon sebebiyle gözlerin çevrildiği bölgede sıcak olaylar meydana geliyor. Terör örgütü YPG'nin siyasi ayağı PYD sözcüsü Salih Müslim, ABD'nın Suriye hududundan çekilme kararına tepki göstedi. Müslim, "Suriye'de ABD askerleri halen var. DAEŞ hücrelerine karşı savaş devam ediyor" diyen Müslim, sözlerine şöyle devam etti: "Deyrezzor'da, Rakka'da vs. SDG ile birlikte çalışıyorlar. Fakat sınırdaki güçlerini bölgeden çıkardılar. Amerikan askerlerinin diğer taraflardan çekilmesi gibi bir durum yok." sözlerini kullandı.

BBC Türkçe'nin görüştüğü bölgesel kaynaklar da, sınırdaki bazı noktalar haricinde ABD askerlerinin Suriye'nin kuzeyinde faaliyetlerine devam ettiğini söyledi.

ABD TERÖRİSTLERE SÖZ VERMİŞ

PYD terör örgütü sözcüsü Müslim, uluslararası koalisyon tarafınca kendilerine, Suriye'den çekilmek için üç şeyin olacağı sözünün verildiğini fakat sözün tutulmadığını ifade etti. Müslim açıklamasında "ABD'yi, Suriye'ye girmesi için biz çağırmadık. Biz savaşıyorduk zaten. Onlar da hem DAEŞ'le (IŞİD) mücadele edecek hem de Suriye rejimiyle alakası olmayan bir güç arıyorlardı. Hem bizim menfaatimize hem de onların menfaatineydi. Bir ortaklık meydana geldi, bu dört yıl sürdü, birbirimize güvendik, tarihi zaferler yaşadık. Verdikleri sözler bulunuyordu. Üç şey oluncaya dek biz buradan çıkmayacağız dediler. Birincisi, DAEŞ yenilecek, ikincisi burada istikrar tesis edilecek, üçüncüsü siyasi çözüm olacak. Bunlardan hiçbiri gerçekleşmedi. DAEŞ sona ermiş değil, hücreler biçiminde sürüyor. Fırat'ın batısında da DAEŞ'ın işgalinde yerler var. DAEŞ bitmiş değil. İkincisi istikrar da gelmiş değil, üçüncüsü çözüm yok. Verdiğin sözü tutmuyorsun, çekiliyorsun." sözlerini kullandı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.