Putin’den NATO’ya tepki! “Kandırıldık”

Putin, NATO ile ilgili çok sert açıklamalar yaparak NATO'nun kendisine doğuya ilerlememe sözü verdiğini ancak sözünü tutmadığını iddia etti. "Bizi yüzsüzce kandırdılar" diyen Putin, acilen kendilerine garanti verilmesi gerektiğini söyledi.
Takip et
Putin’den NATO’ya tepki! “Kandırıldık”
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Putin, “Bizi yüzsüzce kandırdılar. Şuanda NATO, 5 defa genişledi. Romanya ve Polonya’da şuanda füzeler yerleştiriliyor. Biz kimseyi tehdit etmiyoruz. Biz mi ABD’nin ya da İngiltere’nin sınırlarına gittik? Bize geldiler.” şeklinde konuştu.

Putin, başkent Moskova’da düzenlediği senelik basın toplantısında, Rusya’nın Ukrayna’ya saldırması olasılığını değerlendirdi.

“Ukrayna yahut başka bir egemen ülkeye saldırmayacağınızı garanti edebilir misiniz ya da bu, Rusya ve ABD ile NATO arasındaki çeşitli güvenlik garantileriyle alakalı müzakerelere mi bağlı olacak?” sorusunu cevaplayan Putin, şunları kaydetti:

“Eylemlerimiz müzakerelerin gidiş hattına değil, Rusya’nın güvenliğinin bugün ve tarih boyunca şartsız sağlanmasına bağlı olacak. Bu bağlamda, NATO’nun doğuya doğru ilerlemesinin kabul edilemez olduğunu iyice anlattık. Burada anlaşılmayacak ne var? Biz mi ABD’nin sınırlarına yakın füze yerleştiriyoruz? Hayır. ABD, kendi füzeleriyle evimize geldi. Bu füzeler artık evimizin eşiğinde bulunuyor. Acaba saldırı füzelerinin evimizin yanına yerleştirilmemesini istemek lüzumsuz talep mi? Burada sıra dışı ne var?”

Putin, “Eğer Kanada ve ABD, ABD ve Meksika sınırında füzelerimizi yerleştirmiş olsaydık ABD, buna nasıl bir tepki verirdi? Meksika ile ABD arasında toprak problemleri olmadı mı? Peki California, Texas önceden kime aitti? Bunu unuttunuz mu?” yorumunda bulundu.

Ukrayna’nın ne biçimde yaratıldığını unutmadıklarını söyleyen Putin, “Vladimir Lenin, Sovyetler Birliği’ni yaratırken Ukrayna’yı da yarattı.” ifadesini kullandı.

Rusya ve ABD ile NATO arasında yapılacak müzakerelerin gidiş hattının değil, neticelerinin kendileri için mühim olduğunu vurgulayan Putin, “NATO, 90’larda doğuya doğru ilerlemeyeceğine dair bize söz verdi.” şeklinde konuştu.

Putin, sözlerini şöyle tamamladı:

“Bizi yüzsüzce kandırdılar. Şuanda NATO, 5 defa genişledi. Romanya ve Polonya’da şuanda füzeler yerleştiriliyor. Biz kimseyi tehdit etmiyoruz. Biz mi ABD’nin ya da İngiltere’nin sınırlarına gittik? Bize geldiler. Şuanda Ukrayna’nın da NATO’ya alınacağını söylüyorlar. O zaman, Ukrayna’da da benzer sistemler olur ya da ikili düzeyde üsler ve saldırı sistemleri orada olacak. Siz bizden garanti istiyorsunuz. Sizin bize derhal garanti vermeniz gerekiyor.”

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.