Putin’den ABD ve NATO’ya yeni Ukrayna tehdidi!

Dünyanın gözü Rusya – Ukrayna sınırına çevirdi. ABD ve NATO’nun dahil olması ile iyice büyüyen kriz ile alakalı son gelişmeleri değerlendiren Putin yankı uyandıracak açıklamalarda bulundu.
Takip et
Putin’den ABD ve NATO’ya yeni Ukrayna tehdidi!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Rusya ve Ukrayna arasındaki gerginlik sürüyor. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya’nın istediği güvenlik garantileri için diplomatik çabalara devam edeceklerini belirterek bunun neticesiz kalması vaziyetinde ne olacağı sorulduğunda ‘Yanıtımız çok farklı olabilir’ cevabını verdi.

Rossiya 1’e konuşan Rusya Devlet Başkanı, Moskova’nın diplomatik bir netice elde etmek için ABD ve NATO’ya stratejik güvenlik garantileri teklif ettiğini hatırlattı.

Rusya’nın bu konular ile alakalı müzakerelerde olumlu sonuç almak için çaba harcayacağının altını çizen Putin, sonucun ‘olumsuz’ olması vaziyetinde Rusya’nın nasıl bir yol izleyeceğine dair de konuştu.

Putin Rusya’nın NATO’nun doğuya doğru genişlemesine tepkisinin ülkenin askeri uzmanlarının tavsiyelerine bağlı olarak değişebileceğini belirtti.

Putin söz konusu açıklamasında ‘Yanıtımız çok farklı olabilir. Ne olacağı askeri uzmanlarımızın bana yapacağı tekliflere bağlı’ ifadelerini kullandı.

Rusya’nın teklifinde hangi maddeler var?

17 Aralık’ta Rusya, ABD ve öbür NATO ülkeleriyle imzalamak istediği güvenlik önerileri taslaklarını yayınlatmıştı.

Öneriler arasında Avrupa’da karşılıklı güvenlik garantileri, kısa ve orta menzilli füzelerin birbirlerinin topraklarına ulaşmaması ve NATO’nun doğuya, Rusya’yı çevreleyen eski Sovyet cumhuriyetlerine yayılmaması gibi maddeler yer alıyor.

2014’te de reddetmişti

Öte yandan Kremlin bölgeye askeri yığınak yaptığı haberlerini kesin bir dille reddediyor. Fakat 2014’te de Rusya benzer iddialarda bulunmuş ve saha sonra Kırım’ı ilhak etmişti.

Putin’in o zamandan beri doğu Ukrayna’daki ayrılıkçıları batı destekli Ukrayna hükümeti karşısında her fırsatta desteklediği sıkça dile getirildi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.