adplus-dvertising

Putin: ‘Ukrayna’dan tahıl tedarikine müdahale etmiyoruz’

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, St. Petersburg Ekonomi Forumu’nda yaptığı konuşmada, “Ukrayna’dan tahıl tedarikine müdahale etmiyoruz. Gıda krizinin çözümünde üstümüze düşeni yaparız” şeklinde konuştu.
Takip et
Putin: ‘Ukrayna’dan tahıl tedarikine müdahale etmiyoruz’
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya’nın St. Petersburg şehrinde bu sene 25’incisi gerçekleştirilen St. Petersburg Ekonomi Forumu’na katıldı. Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev’in de yer aldığı programda kürsüye çıkan Putin birbirinden mühim açıklamalarda bulundu. Konuşmasının büyük bir kısmında dünyadaki gıda krizine, Rusya’ya uygulanan ekonomik ambargolara ve ülkesindeki ekonomik gelişmelere değinen Putin, Ukrayna tahılının ihracatına yönelik de mühim ifadeler kullandı.

Putin: ‘Ukrayna’dan tahıl tedarikine müdahale etmiyoruz’

“Ukrayna’nın Karadeniz limanlarına mayın koyan biz değildik”

Ukrayna’da tahıl tedarikine kendilerinin müdahalesi olmadığını, bu krizin Ukrayna’nın, Karadeniz’e döşediği mayınlar sebebiyle ortaya çıktığını savunan Putin, “Ukrayna’daki gıda ürünlerinin küresel pazara tedarikiyle alakalı çok sayıda spekülasyon var. Biz, tahılın çıkarılmasına engel olmuyoruz. Ukrayna’nın Karadeniz limanlarına mayın koyan biz değildik. Bırakın mayınları temizlesinler ve çıkarsınlar. Biz, bu sivil gemilerin güvenliğini sağlarız. Problem yok. Ukrayna tahılının ihracatı için birkaç seçenek var. Fakat bunun nasıl gerçekleşeceğine okyanus ötesine uymadan Kiev yetkilileri karar verecek. Ukrayna’dan tahıl tedarikine müdahale etmiyoruz. Gıda krizinin çözümünde üstümüze düşeni yaparız” şeklinde konuştu.

Putin: ‘Ukrayna’dan tahıl tedarikine müdahale etmiyoruz’

“Yaşananların nedeni Donbass’taki askeri operasyonlar değil”

Dünyadaki gıda ve ekonomi krizinin Rusya’nın Ukrayna’ya düzenlediği askeri operasyonlara bağlanamayacağını ifade eden Putin, “Dünyada yaşananlar, son aylardaki gelişmelerin, en başta da Rusya’nın Donbass’ta yürüttüğü özel askeri harekatın neticesi değil. Bu tür iddialar gerçekleri açıkça ve bilinçli bir biçimde çarpıtma girişimidir. Ürün ve hammadde pazarlarındaki sert enflasyon artışı bu seneki olaylardan önce bir faktör halinde geldi. Bu vaziyette dünya, G7 ülkelerinin sorumsuz, makroekonomik politikasının peşinden gitti. Üstelik bu süreçler, 2020’den itibaren pandemi gerekçesiyle başladı” diyerek konuştu.

“Avrupalı siyasetçiler kendi ekonomilerine kendi elleriyle darbe vurdu”

Batılıların bu problemler yumağının üstüne kendilerine ekonomik yaptırımlar uyguladığını işaret eden Putin, “Avrupalı siyasetçiler, kendi ekonomilerine kendi elleriyle ciddi bir darbe vurdu. Avrupa ve ABD’de sosyal ve ekonomik problemlerin nasıl tırmandığını, malların, gıda ürünlerinin, enerjinin ve akaryakıtın fiyatının nasıl arttığını görüyoruz. Rusya karşıtı yıldırma harekatı girişiminin en başından beri başarı şansı olmadığını daha önce söylemiştim. Üstelik yaptırım silahı ve son senelerdeki uygulamalar, bunların iki tarafı etkilediğini çok iyi ortaya koyuyor” ifadelerini kullandı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.