adplus-dvertising

Putin: ‘Ukrayna’daki askeri operasyon amacına ulaşacak’

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya’yı uzun vadede savunmak için operasyonların lüzumlu olduğunu belirterek, “Ukrayna’daki askeri operasyon amacına ulaşacak” şeklinde konuştu.
Takip et
Putin: ‘Ukrayna’daki askeri operasyon amacına ulaşacak’
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 12 Nisan 1961’de Sovyetler Birliği kozmonotu Yuri Gagarin’in uzaya çıkan ilk kozmonot olması sebebiyle Rusya’da kutlanan Rusya Kozmonotlar Günü’nde Belarus Devlet Başkanı Aleksandr Lukaşenko ile beraber Vostoçni Uzay Üssü’nü ziyaret etti.

Rusya’nın Amur Bölgesi’ndeki Blagoveşçensk şehrinden Vostoçni Uzay Üssü’ne helikopter ile ulaşan Putin ve Lukaşenko, Angara uzay aracı fırlatma kompleksini araştırmasının sonrasında gerçekleştirilen törende konuşma gerçekleştirdi. Putin, Rusya’nın ‘Ay’ programına 45 sene sonra devam edeceklerini belirterek, “Ay programına devam edeceğiz. Luna 25 otomatik robotik uzay aracı Vostoçni’den gönderilecek. Ulusal roket ve uzay programının geliştirici nesli bize yalnızca devasa bir teknolojik birikim değil, aynı zamanda bugün aradığımız değerleri de bıraktı. Atalarımızın ilerleme arzusu bize miras bırakıldı. Her türlü zorluğa ve bizi bu amaçta, dışarıdan önlemeye yönelik her türlü girişime karşın, bütün planları asla tutarlı ve ısrarlı bir biçimde uygulayacağız” ifadelerini kullandı.

“Rusya gibi devasa bir ülkeyi tecrit etmek asla olanaksız”

Törende Rusya’nın Ukrayna’da sürdürdüğü askeri operasyonlarından ve operasyon gerekçelerinden de bahseden Putin, “Bugün, subaylarımız Ukrayna’nın Donbass şehrinde özel bir askeri operasyona katılıyor. Donbass halk cumhuriyetlerine yardım sağlıyorlar. Cesur, yetkin, verimli ve etkili hareket ediyorlar. Benzersiz ve en modern silahlarla operasyonlarını sürdürüyorlar. Esas maksat Donbass’taki insanlara yardım etmek. Batı’nın kışkırttığı Kiev yetkilileri, problemlere barışçıl bir çözüm için anlaşmaya varılan Minsk anlaşmalarına uymadığı için bunu yapmak mecburiyetinde kaldık. Şüphesiz Ukrayna’daki askeri operasyon amacına ulaşacak. Yalnız kalmaya niyetimiz yok. Kendimizi izole etmeyeceğiz. Rusya gibi devasa bir ülkeyi tecrit etmek asla olanaksız. Bu sebeple işbirliği yapmak isteyen partnerlerimizle çalışmaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

Törenin sonrasında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Belarus Devlet Başkanı Aleksandr Lukaşenko, Rusya’nın Ukrayna’daki askeri operasyonlarını değerlendirmek için özel görüşmeye geçti.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.