adplus-dvertising

Putin, Ukrayna’da B planına geçti sivilleri vuruyor!

New York Times, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Ukrayna’da ‘sivilleri hedef almaya dayalı’ B planını devreye soktuğunu iddia etti: “Biden ve Zelenski’nin zafere ulaşmasını umalım çünkü Putin’in muhtemel C Planı gerçekten korkunç, D Planı’nın ne olacağını yazmaya bile korkuyorum.”
Takip et
Putin, Ukrayna’da B planına geçti sivilleri vuruyor!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Rusya’nın Ukrayna’ya açtığı savaş tüm şiddetiyle sürerken Moskova’nın hızlıca zafer elde edememesi bundan sonrasına dair soru işaretleri oluşturdu.

ABD’nin en çok okunan gazetelerinden New York Times gazetesinin meşhur köşe yazarlarından Thomas L. Friedman, bugünkü yazısına “Şuanda Putin’in B Planı, Biden ve Zelenski’nin A Planı’na karşı” başlığını attı.

Kremlin’de herhangi bir gizli kaynağının olmadığını ve Putin’in Ortadoğu’da sürdürdüğü eylemlerden hareketle konuştuğunu belirten Friedman, D Planı’nın nükleer ya da kimyasal saldırı olabileceğini söyleyerek şu ifadeleri kullandı:

“Biden ve Zelenski’nin zafere ulaşmasını umalım çünkü Putin’in muhtemel C Planı gerçekten korkunç, D Planı’nın ne olacağını yazmaya bile korkuyorum. B Planı, Rus Ordusu’nun Ukraynalı sivillere, apartmanlara, hastanelere, iş yerlerine ve hatta sığınaklara saldırması ki bunların tamamı son birkaç haftada meydana geldi. Maksat, Ukraynalıları evlerinden kaçmaya teşvik edip Ukrayna içinde ve daha daha da önemlisi çevredeki NATO ülkelerinde dev bir mülteci krizi oluşturmak.”

Friedman, Putin’in planına göre mülteci kriziyle boğuşmak istemeyen NATO ülkelerinin Zelenski’ye baskı yaparak Moskova’nın taleplerini kabul ettireceğini de iddia etti. Meşhur köşe yazarı, II. Dünya Savaşı’ndan bu yana Avrupa içinde yaşanarak en hızlı büyüyen mülteci krizinde üç buçuk milyona yakın Ukraynalının harekete geçtiğini hatırlattı.

PUTİN TAKTİK DEĞİŞTİRDİ

ABD’nin önde gelen gazetelerinden Wall Street Journal’a (WSJ) konuşan Amerikalı yetkililer, “Rusya, B Planı’na geçiyor” diye Moskova’nın nasıl hamleler yapabileceğini anlattı.

Independent Türkçe’nin aktardığı bilgiye göre; ABD ve müttefiklerine göre Moskova, Kiev’in alınmasının sadece günler sürmesini ve hızlıca Ukrayna Devlet Başkanı Volodomir Zelenski’nin yerine Rusya yanlısı birisinin getirilmesini bekliyordu. Üç haftalık savaş sonunda bu hedefler gerçekleşmeyince de Rusya Devlet Başkanı yöntem değiştirdi.

Biden yönetimindeki üst düzey yetkililerden görüş aldığını bildiren gazete, Vladimir Putin yönetiminin sahadaki kilit noktaları ele geçirerek Kiev yönetimini Rusya’yla Batı arasında tarafsız kalma taahhüdünü vermeye zorladığını bildirdi.

BÜTÜN BUNLAR İŞE YARAMAZSA…

Biden yönetiminin şuandaki değerlendirmesine göre, Moskova şuanda Kırım ve Donbas bölgelerinin Rus toprakları olduğunu Kiev’e kabullendirmek ve bu bölgelerin Rusya topraklarıyla bağlantısını kuvvetlendirmek için hamlelerini devam ettirecek. Mariupol şehrinin de Rusya’nın Kırım’a karadan bağlanan bir koridor kurmak için kuşatıldığı bildirildi. Askeri baskı da sürdürülerek Ukrayna şehirleri bombardımanlarla hedef alınacak.

Amerikalı yetkililer, bütün bunlar işe yaramazsa Moskova’nın sahada tuttuğu toprakları bırakmayarak çatışmayı sürdüreceğini söyledi. İsmi açıklanmayan bu yöneticilerden biri, “Askeri değerlendirmelerimize göre kuşatma yöntemlerine dönüyorlar” şeklinde konuştu.

Bu da, Moskova’nın istekleri karşılanmadığı takdirde savaşın aylar boyunca sürebileceği manasına geliyor. Amerikalı yetkililer, Rus birliklerinin daha çok başarı elde etmesi halinde Moskova’nın hedef büyütebileceğini belirtirken, başkent Kiev’in layıkıyla kuşatılarak alınmasının pek de kolay olmadığını da vurguladı.

Bazı uzmanlarsa savaş sahasına oldukça fazla odaklanarak yapılan analizlerin sıkıntılı olabileceğine işaret etti. ABD’nin eski Polonya Büyükelçisi Daniel Fried, Putin hakkında şu ifadeleri kullandı: “Maksadı hiç değişmedi, değişen şey yöntemleri. Ukrayna hükümetinin kellesini hızlıca alma düşüncesi işe yaramadı. Şuanda sadece direndikleri ve bu ortadan kaldırılması gerektiği için onları topa tutuyor. Bu Stalinvari…”

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.