Putin, Taliban’ın terör listesinden çıkarabileceğini açıkladı!

Rusya lideri Putin, Afganistan’da yönetimi ele geçiren Taliban ile alakalı sürpriz bir açıklama yaparak ilk kez radikal örgütün terör listesinden çıkarılabileceğini belirtti.
Takip et
Putin, Taliban’ın terör listesinden çıkarabileceğini açıkladı!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Tabii biz bu şekilde bir kararı tek başımıza almak istemiyoruz. Hatırlanacağı üzere Taliban dünya terör örgütleri listesine BM tarafından ve BMGK kararıyla alındı. Kara listeden çıkarılması da bize göre gene bu yol takip edilerek sağlanmalı.

Afganistan’da belirli koşullar olgunlaştığında gene BM Güvenlik Konseyi’nin toplanarak Taliban’ı kara listeden çıkarması tercihimiz olacaktır. Afganistan’daki gerçekleri göz ardı edemeyiz” şeklinde konuştu.

MOSKOVA’DAKİ TOPLANTI

Rusya lideri Putin’in dikkat çekici bu açıklamasından bir gün önce Rusya’nın başkenti Moskova’da Taliban ve 10 ülkenin katılımıyla uluslararası Afganistan forumu toplantısı düzenlenmişti.

Rusya’nın ev sahipliği yaptığı toplantıyla alakalı basına açıklama yapan Putin’in Afganistan Özel Temsilcisi Zamir Kabulov, “Taliban’ın terörist örgüt listesinden çıkartılarak meşru Afganistan yönetimi sayılması konusu Moskova konferansında elbette masaya geldi.

Putin, Taliban’ın terör listesinden çıkarabileceğini açıkladı!

Bunun yakın bir gelecekte mümkün olabilmesi için Rusya ve dünyanın Taliban’dan belirli beklentileri var.

Bunların ilki Afganistan’da gerçekten bütün etnik yapıyı yansıtacak geniş tabanlı bir hükümetin kurulması.

İkinci mühim beklenti ise Afganistan’da insan haklarının dünya normlarına uygun biçimde uygulanmasıdır” açıklamasını yapmıştı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.