adplus-dvertising

Putin, savaştan kaçan askerlerin cezasını artırdı!

Putin, Rusya’da seferberlik ilanı sonrası savaştan kaçan askerlerle ilgili yeni bir kararnameye imza attı. Buna göre seferberlik emrine uymayan Rus vatandaşları 10 seneye kadar hapis cezasıyla yargılanacak.
Takip et
Putin, savaştan kaçan askerlerin cezasını artırdı!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Geçtiğimiz hafta içi Rusya’da kısmi seferberlik ilan edilmesinin sonrasında çok sayıda Rus vatandaşı birliklerine teslim olmak yerine Türkiye’de dahil başka ülkelere gitmeye başladı.

Havalimanlarında ve komşu ülkelerin sınırlarında meydana gelen yoğunluk üstüne kısmi seferberlik kararına uymayanlar için hapis cezalarının da uygulanması yönünde kanun tasarısı hazırlandı.

Putin yasayı onayladı

Rus parlamentosunda kabul edilen kanun bugün Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından onaylandı.

Kremlin Bilgi Servisi’nde yayınlanan kararnameye göre birliklerine teslim olmayan Rus vatandaşları için 10 seneye kadar hapis cezası verilmesi düşünülüyor. Öte Yandan bu suçu tekrarlayanlara da ağır para cezaları verilmesi kararı alındı.

Kaçanlar 8-10 sene hapis cezasıyla yargılanacak

Bu suçu ilk defa işleyenler 1 ile 3 milyon ruble arasında para cezasıyla karşılaşabilecek. Bu suçu tekrarlayanlar ise 8 ile 10 sene arasında hapis cezasıyla yargılanacak.

Bir sene görev yapan vatandaş olabilecek

Öte yandan Putin, Rus ordusunda en az bir sene süreyle askerlik sözleşmesi imzalayan yabancılara Rus vatandaşlığının verilmesine ilişkin yasayı da imzaladı.

Gene Kremlin Bilgi Servisi’nde yayınlanan kararnameye göre Rus ordusunda görev alan yabancılar ülkede oturum izni almadan doğrudan Rus vatandaşı olabilecek.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.