adplus-dvertising

Putin: “Nükleer savaşın galibi olmaz”

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Nükleer Silahların Yayılmasının Engellenmesi Antlaşması Gözden Geçirme Konferansı’na gönderdiği mektupta, Rusya’nın nükleer savaş istemediğini ve bu şekilde bir savaşın galibi olmayacağını ifade etti.
Takip et
Putin: “Nükleer savaşın galibi olmaz”
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Nükleer Silahların Yayılmasının Engellenmesi Antlaşması’nın 5 senede bir gerçekleştirilen ve bu sene 10’ncusu yapılan Gözden Geçirme Konferansı’na mektup gönderen Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, mühim mesajlar verdi. Anlaşmanın önemine değinen Putin, “Yarım yüzyıldan fazla bir süredir anlaşma, uluslararası güvenlik ve stratejik istikrar sisteminin kilit unsurlarından biri haline geldi. Nükleer silahların yayılmasının engellenmesi, silahsızlanma ve atom enerjisinin barışçıl kullanımı alanlarında öngördüğü yükümlülükler, hem nükleer hem de nükleer olmayan ülkelerin çıkarlarını tam olarak karşılamaktadır” şeklinde konuştu.

“Nükleer savaşın galibi olamaz”

Anlaşmanın taraflarından olan ABD’ye karşı yükümlülüklerini yerine getirdiklerinden bahseden Putin, “Anlaşmaya taraf bir devlet ve onun tevdi kuruluşlarından biri olarak Rusya, anlaşma koşullarını ve ruhunu tutarlı bir biçimde takip etmektedir. Silahların azaltılması ve sınırlandırılmasına ilişkin ABD ile olan ikili anlaşmalar çerçevesindeki yükümlülüklerimiz eksiksiz olarak yerine getirilmiştir” ifadelerini kullandı.

Nükleer bir savaşı kimsenin kazanamayacağını dile getiren Putin, “Nükleer savaşın galibi olamaz ve hiçbir zaman nükleer savaş açılmamalı. Biz, uluslararası toplumun bütün mensupları için eşit ve bölünmez güvenlikten yanayız” ifadelerini kullandı.

“Bütün ülkelerin herhangi bir ek şart olmaksızın barışçıl nükleer enerjiye erişim hakkına sahip olması gerektiğine inanıyoruz”

Anlaşmayı önemsediklerini ve nükleer çerçevede tecrübelerini ortaklarıyla paylaşabileceklerini aktaran Putin, “Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA) güvenlik tedbirleri sistemine anlaşmanın bir doğrulama mekanizması olarak büyük önem veriyoruz ve bunun nesnel, politikadan arındırılmış ve teknik olarak gerekçeli uygulanmasını sağlamanın son derece mühim olduğunu düşünüyoruz. Gerekliliklerine uyan bütün ülkelerin herhangi bir ek şart olmaksızın barışçıl nükleer enerjiye erişim hakkına sahip olması gerektiğine inanıyoruz” şeklinde konuştu.

Rusya’nın nükleer enerji alanındaki tecrübelerini ortaklarıyla paylaşmaya hazır olduğunu ifade eden Putin, “Konferansın Nükleer Silahların Yayılmasının Engellenmesi Antlaşması’na taraf olan bütün devletlerin yükümlülüklerine sıkı sıkıya bağlı kalmaya hazır olduklarını tekrardan teyit edeceğini, nükleer silahların yayılmasını önleme rejiminin güçlendirilmesine ve dünyada barış, güvenlik ve istikrarın sağlanmasına mühim bir katkı sağlayacağını umuyoruz” şeklinde konuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.