Putin, koronavirüsü bıraktı anayasa ile uğraşıyor!

Dünya corona virüsüne odaklanmışken Rusya'da Putin'in gündeme getirdiği anayasa değişikliği tartışılıyor... Putin'in tekrar başkanlığa adaylığını koymasına imkan tanıyan anayasa değişikliği görev süresi dolanların dokunulmazlık haklarını da saklı kılıyor.

Rusya’da 9 Mayıs Zafer Günü kutlamaları corona virüsü sebebiyle bu sene kısıtlı koşullarda gerçekleşti. Ülke gündemi, sağlık, eğitim ve emeklilik alanlarındaki çeşitli reformların sonrasında anayasa değişikliği önerisi ile çalkalanıyor.

Rusya’da pandemi öncesi, ‘reform’ isimi altında sağlık sektöründe çeşitli kısıtlamalara gidilmiş ve sağlık personelindeki sayı, yüzde 42 oranında düşürülmüştü. Aynı zamanda emeklilik reformu ile emeklilik yaşı yükseltilirken, eğitimde tekdüze gidişata yönelik çözüm bulunamamıştı.

Tüm bu gelişmelerin gölgesinde ortaya çıkan corona virüsü salgını ile, paralelinde Putin’in anayasa değişikliği teklifi sonucunda, toplumun bazı kesimlerinde, var olan problemlerin göz ardı edildiğine yönelik sesler yükselmeye başladı.

27 NİSAN’DA HÜKÜMET ELEŞTİRİLDİ

Sosyal medya üstünden 27 Nisan’da yapılan bir mitingde hükümet eleştirildi. Başlatılan anayasa değişikliğine “HAYIR” kampanyasına iktidar tarafı sessiz kalırken, ileriki tarihlerde halk oylamasına yönelik hazırlıkların devam ettiği biliniyor.

Yasa tasarısında, Putin’in başkanlık süreci haricinde, emeklilik maaşı, asgari ücret, sosyal ödenekler, dil, din gibi toplumu en çok ilgilendiren noktalara da değinildi. Fakat bu konularla alakalı güvencelerin devletin mevcut kanunları uyarınca sağlanacağı söyleniyor. Covid-19 salgını öncesinde kanun reformlarına bakılırsa, bahsedilen güvencelerle alakalı çalışmaların yapılmadığı anlaşılıyor.

Pandemi kriziyle meydana gelen olumsuzlukların sonrasında, tasarıda yer verilen sosyal alandaki düzenlemelere, toplumun ne kadar pozitif bakacağını ise zaman gösterecek.

BİR REİS BİR BAŞBAKAN

Vladimir Putin’in Rusya lideri olarak serüveni, 31 Aralık 1999 tarihinde Boris Yeltsin’in istifasının sonrasında vekaleten başbakan olarak atanmasıyla başlamıştı.

Putin, 3 aylığına üstlendiği bu görevin sonrasında 26 Mart 2000 tarihinde yapılan seçimlerde, yüzde elliden fazla oy toplayarak devlet başkanı oldu.

Dönemin anayasasına göre, bir kişi üst üste iki dönemden fazla başkanlık için aday olamıyordu. Görev süresi 2008 senesinde dolan Putin, yerini Dimitri Medvedev’e bıraktı ve başbakan olarak 2012 senesine kadar siyasi yaşamına devam etti.

2008 senesinde yapılan anayasa değişikliği ile daha önce 4 sene olan başkanlık süresi 2012 senesinden itibaren 6 seneye çıkartıldı.

Putin, 2012 ve 2018 seçimlerinde tekrar başkan olarak seçildi.

2024 senesinde görev süresi dolacak olan Putin’in, başkanlık koltuğuyla alakalı hesapları devam ediyor. Zira görüyoruz ki yeni anayasa tasarısı ile ebedi başkan ya da “reis” (vojd) olarak Rusya’nın başında kalmayı planlıyor.

Ocak ayında Putin’in kendisi tarafından gündeme getirilen anayasa değişikliği teklifi, onun koltuğunu korumaya yönelik bir girişim olarak gündeme geldi.

HALK OYLAMASINA COVİD-19 RÖTARI

Parlamentonun üst kanadı Federal Konsey ve alt kanat Duma’nın da onayladığı tasarının, 22 Nisan 2020 tarihinde halk oylamasına sunulacağı duyurulmuştu, fakat pandemi sebebiyle oylama, ileri bir tarihe ertelendi.

Yeni anayasa teklifi, mevcut anayasada var olan 22 maddede bazı değişiklikleri ön görüyor.

Tasarı, başkanlık süresinin yanı sıra, maaş düzenlemeleri ve dini değerler üstünde yapılan değişiklikler de dikkat çekiyor.

Peki, olası anayasa değişikliği, Putin’in iktidarını ebediyetle güçlendireceği konusundaki görüşlerle örtüşüyor mu? Bu tasarı Rusya’ya neler getirecek?

BAŞKANLIK SÜRESİ ARTIYOR

Başkanlık süresine yönelik en mühim değişiklik, tasarı anayasanın 81. maddesinin 3. fıkrasında söyleniyor. Bu madde, yeni anayasanın yürürlüğe girmesiyle Putin’in geçmiş görev dönemlerini sıfırlıyor ve kendisinin başkanlığa tekrardan aday olabilmesinin önünü açıyor.

Bahsi geçen fıkraya göre, kişi, geçmişte başkanlık yapmış ya da şu an yapıyor olsun, süre kısıtlaması olmadan yeni anayasa yürürlüğe girdiği andan itibaren başkanlık seçimlerinde aday olabilir ve tek dönemde 6 seneliğine Rusya Federasyonu başkanı olarak atanabilir.

Yani, Putin, 2000 senesinden beri süre gelen misyonunu, mevcut görev süresi dolduğunda eğer seçimlerde başarılı olursa 12 sene daha devam ettirebilecek.

Gelecek günlerde yapılması planlanan halk oylamasında çıkan netice, Rusya “Reis”inin 2036 senesine kadar oturduğu koltuğun teminatı olabilir.

Bahsi geçen maddenin devamında süreyle alakalı şu düzenlemede, mevcut anayasadaki değişiklikler dikkat çekiyor. Şu anki anayasadabir kişi, art arda en fazla 2 defa başkan olabilirken yeni tasarıda “art arda” ifadesi kaldırılarak, bu madde, bir kişi 2 seferden fazla başkan olamaz biçiminde değiştirildi.

DOKUNULMAZLIK HAKKI UZATILIYOR

Tasarıda, dokunulmazlık konusuna da değiniliyor. Görev süresi dolan, istifa eden ya da sağlık sebebiyle görevi süresi bitmeden bırakmak mecburiyetinde kalan başkanların dokunulmazlık hakları saklı kalıyor.

Dokunulmazlığın iptali ise Federal Konsey yahut Duma tarafından vatana ihanet ya da yüz kızartıcı suçların tespit edilmesiyle gerçekleşebilir.

Putin’in, bu madde ile görev süresi sonunda, güvenliğini garanti altına almayı planladığı öngörülüyor.

BAŞBAKAN ARACI HALİNE GELİYOR

Mevcut anayasada başbakan, Rusya Federasyonu’nun anayasası, yasaları ve Başkanına bağlı olarak hükümeti yönetir. Önerilen anayasada, başbakan, anayasa, yasa, kararname, Başkanın talimat ve görevlendirmelerine tabi olarak hükümeti düzenler ve görevlerini yerine getirmede Rusya Federasyonu Başkanı’na karşı şahsi sorumluluk taşır.

Mevcut anayasada başbakan, bakanlar ve başbakan yardımcısını atamada doğrudan başkana teklifte bulunabilirken, tasarıda bu yöntemden vazgeçilerek, başbakanın teklifi Duma tarafından bir hafta içerisinde değerlendirilerek başkana aktarılıyor. Başkanın Duma tarafından tespit edilen adları, atama ya da reddetme yetkisi bulunuyor.

ANAYASA MAHKEMESİNDE HAKİM SAYISI AZALTILIYOR

Daha önce 19 hâkimden oluşan anayasa mahkemesi, mahkeme başkanı ve yardımcısının da dahil olduğu 11 kişiden oluşacak.

ASGARİ ÜCRET İLE GÜVENCE

Mevcut anayasada, halkın sağlığı ve işgücünün, asgari ücret ile temin altına alındığı söyleniyor. Öneride geçen ifadeler ise şu şekilde:

Rusya Federasyonu, vatandaşlarının emeğine saygı duyar ve onların haklarını korur. Rusya Federasyonu’nun bütününde asgari geçim düzeyini sağlayacak biçimde asgari ücret devlet tarafından güvence altına alınır.

EMEKLİ MAAŞINDA SENEDE BİR SEFERLİK DÜZENLEME

Mevcut anayasada, devletin sağladığı emeklilik maaşı ve sosyal ödenekler kanun ile düzenlenir ibaresi, iki parçaya bölünmüş. Emeklilik maaşında senede en az bir sefer düzenleme yapılması planlanıyor.

“Rusya Federasyonu, genellik, adalet ve nesiller arasındaki birlik ilkelerine bağlı olarak emeklilik sistemini düzenler ve sistemin etkili bir biçimde işlevini yapmasını sağlar, öte yandan federal kanun çerçevesinde senede bir seferden az olmamak koşuluyla maaşlarda düzenleme yapar.”

Emeklilik düzenlemesinin yanı sıra, sosyal ödeneklerin güvence altına alındığı söyleniyor. Federal kanun çerçevesinde vatandaşların sosyal sigorta hakkı ve sosyal destekleri güvence altına alınıyor, sosyal yardım ve öbür ödeneklerin düzenlemesinin devlet tarafından yapılacağı söyleniyor.

ANAYASADA İNANÇ VURGUSU

Bin senelik tarihiyle birleşmiş olan Rusya Federasyonu, bize ideallerini ve Tanrı inancını aktaran atalarının hatıralarını ve öte yandan Rusya devletinin gelişmesindeki devamlılığı koruyarak, mevcut devlet bütünlüğünü tarihsel açıdan tanır.

DEVLET DİLİ RUSÇA

Mevcut anayasaya göre, Rusya’nın bütün bölgelerinde resmî dil yalnızca Rusça olarak kabul ediliyor. Tasarıya eklenen yeni açıklamada, Rus dilinin bütün bölgelerde devleti yaratan halkın dili olarak resmî dil olduğu vurgulanıyor. Devleti yaratan halk kavramı ise, Rusya Federasyonu’nun eşit haklara sahip halklarından oluşan çokuluslu birlik olarak açıklanıyor.

Haber Etiketleri

Sungur videosu yayınlandı, teröristlerin korkulu rüyası olacak!

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı