adplus-dvertising

Putin, kıyamet günü uçağıyla Avrupa’ya gözdağı verecek!

Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinde 75. güne girilirken, dünyanın gözü Devlet Başkanı Vladimir Putin’in bugün Kızıl Meydan’daki düzenlenecek geçit törenindeki mesajına çevrildi. Rusya, Sovyetler Birliği’nin Nazi Almanyası’na karşı kazandığı zaferin 77. sene dönümü kutlamalarına hazırlanırken, Devlet Başkanı Vladimir Putin’in bir “kıyamet günü” uyarısıyla Batı’ya meydan okuması bekleniyor. Törene bu sene ilk defa ‘kıyamet uçağı’ olarak isimlendirilen II-80 komuta uçağının katılacağı açıklandı.
Takip et
Putin, kıyamet günü uçağıyla Avrupa’ya gözdağı verecek!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Bugün Kızıl Meydan’da düzenlenecek geleneksel geçit töreninde Ukrayna işgali sebebiyle bu sene daha önceki yıllara oranla daha az sayıda tank ve ağır silah boy gösterecek. Fakat Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in burada bir ‘kıyamet günü’ uyarısıyla Batı’ya meydan okuması bekleniyor.

KIYAMET UÇAĞI DA TÖRENDE BOY GÖSTERECEK

Batı’nın eşi görülmemiş yaptırımlarına karşı geri adım atmayan Putin, Ukrayna’daki savaşı Sovyetler Birliği’nin 1941’de Nazi işgali döneminde karşılaştığı zorluklara benzetiyor. Rusya Savunma Bakanlığı, Aziz Basil Katedrali semalarında uçuş yapacak savaşçılara bu sene, süpersonik uçaklar ile Tu-160 stratejik bombardıman uçaklarının yanı sıra ‘kıyamet uçağı’ olarak isimlendirilen II-80 komuta uçağının da katılacağını duyurdu. Üst teknolojiyle donatılmış olan Il-80, olası bir nükleer savaşta Rusya Devlet Başkanı’nın “komuta merkezi” olarak tasarlanmış.

PUTİN 9 MAYIS’A AYRI BİR ÖNEM ATFEDİYOR

Putin neden geçmişe referans veriyor? Sovyetler Birliği, İkinci Dünya Savaşı’nda savaşa en fazla kurban veren ülkeydi. Reuters’a göre, Rusya Devlet Başkanı Putin, Batı’nın Sovyetler Birliği’nin o dönemki zaferini küçümseyen bir anlayış içerisinde olduğuna inanıyor ve bu yüzden son senelerde 9 Mayıs Zafer Günü’ne ayrı bir önem atfediyor.

Putin, kıyamet günü uçağıyla Avrupa’ya gözdağı verecek!

11 BİN ASKER KATILACAK

Rus Savunma Bakanlığına göre kutlamalarda 11 bin asker ile 100’den fazla askeri araçtan oluşan bir gösteri düzenlenecek. Rusya her ne kadar büyük bir güç gösterisi yapmaya hazırlansa da analistler, Ukrayna işgalinin Rusya’nın zayıflıklarını ortaya çıkardığını düşünüyor. Analistlere göre örneğin Rusya, Ukrayna’da istediği hızda ve çapta bir zafer elde edemediği gibi, yaptırımlar sebebiyle Rus ekonomisi uzun seneler sonra ciddi bir daralma ile karşı karşıya. Şavaş, binlerce kişinin yaşamını yitirmesine neden olurken, milyonlarca kişiyi de yerinden etti.

KREMLİN TOPYEKÜN SAVAŞ İDDİALARINI YALANLADI

9 Mayıs öncesinde, Putin’in Zafer Günü’nde Ukrayna’ya tam kapasite ile bir savaş ilan edeceği söylentileri dolaşmaya başladı fakat Kremlin Sözcüsü Peskov, bu söylentileri “saçmalık” olarak niteledi.

KONUŞMANIN İÇERİĞİ BİLİNMİYOR

Putin’in Kızıl Meydan’da yapacağı konuşmanın içeriği bilinmiyor. Geçen sene aynı günde yaptığı konuşmada ise, Batı’da yükselmekte olan ‘Rus karşıtlığına’ dikkat çekmişti.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.