adplus-dvertising

Putin, Erdoğan’ın ziyareti öncesi Güvenlik Konseyini topladı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya Güvenlik Konseyi toplantısında yarın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Soçi’de gerçekleştireceği zirveyi ve Dağlık Karabağ’daki son gelişmeleri ele aldı. Kremlin Sözcüsü Dmitri Peskov ise yaptığı açıklamada, “Ukrayna limanlarında biriken tahılın ihracatını desteklemek için kurulan mekanizma tek seferlik bir süreci kapsamıyor. Umarız aynı verimlilikle çalışmaya devam eder” şeklinde konuştu.
Takip et
Putin, Erdoğan’ın ziyareti öncesi Güvenlik Konseyini topladı
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Kremlin’den yapılan yazılı açıklamaya göre Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, yarın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Soçi’de yapacağı görüşme öncesi Güvenlik Konseyi’nin daimi üyeleriyle video konferans yoluyla toplantı gerçekleştirdi. Toplantıda Rus-Türk ilişkileri hakkında görüş alışverişinde bulunulduğu, Dağlık Karabağ’daki vaziyetin görüşüldüğü ve üçlü anlaşmanın bütün hükümlerinin acilen yerine getirilmesi gerektiğine vurgu yapıldığı kaydedildi.

Peskov: “Tahıl anlaşması umarız aynı verimlilikle çalışmaya devam eder”

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov da gündeme dair basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Ukrayna tahılının sevkiyatına değindi. Türkiye başka olmak üzere Rusya, Ukrayna ve Birleşmiş Milletler (BM) tarafından koordine edilen mekanizmanın işleyişi hakkında konuşan Peskov, “Ukrayna limanlarında biriken tahılın ihracatını desteklemek için kurulan bu mekanizma tek seferlik bir süreci kapsamıyor. Umarız aynı verimlilikle çalışmaya devam eder” şeklinde konuştu.

Ukrayna tahılının dünyaya sevkiyatı ile alakalı üç ülke ve BM arasında imzalanan anlaşmanın problemlerin çözümüne dair iyi bir örnek teşkil ettiğini söyleyen Peskov, “Bu anlaşma bütün tarafların çıkarlarını dikkate alınarak çok zor konuların çözülebileceğine dair güzel bir örnek oldu. Bu vaziyette BM Genel Sekreteri Guterres’in ve tabii ki Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın mühim katkıları var” dedi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.