adplus-dvertising

Putin, Erdoğan’a Mariupol’de askeri operasyon yürütülmediğini iletti

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, telefon görüşmesi gerçekleştirdiği Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a Mariupol’de herhangi bir askeri operasyon yürütülmediğini iletti. Putin, öte yandan Kiev hükümetinin Azovstal fabrikasındaki Ukraynalı askerlere silah bırakma emri vermesi gerektiğini belirtti.
Takip et
Putin, Erdoğan’a Mariupol’de askeri operasyon yürütülmediğini iletti
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ukrayna’daki savaş gündemiyle telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Görüşmeye dair Kremlin Basın Servisi’nden yapılan yazılı açıklamada, iki liderin Mariupol şehrinde meydana gelen sürecin ele aldığı ifade edildi. Açıklamada, “Recep Tayyip Erdoğan’ın Mariupol’deki vaziyetle alakalı gündeme getirdiği konuyla ilgili Putin, şehrin kurtarıldığını ve orada herhangi bir askeri operasyon yapılmadığını kaydetti.

Putin, Kiev hükümetinin siyasi sorumluluk alarak Mariupol’deki Azovstal fabrikası tesislerinde sıkışan kuvvetlere silah bırakma emri vermesi gerektiğini, savaş esirlerine uluslararası hukuk standartlarına göre hayat, tıbbi bakım ve tedavi garantisi verildiğini belirtti” ifadelerini kullandı.

Türk gemileri de görüşüldü

Görüşmede Putin’in Erdoğan’a müzakerelerin gidişatı hakkında da bilgi verdiği söylenen açıklamada, “Liderler, Rus tarafının düzenlediği deniz insani koridoru boyunca Karadeniz’deki limanlardan Türk gemilerini güvenli bir biçimde çıkarmak için iki ülkenin savunma bakanlıkları arasındaki koordinasyonu sürdürme konusunda mutabık kaldı” dendi. Putin ve Erdoğan’ın öte yandan hava trafiği ve turizm konularını da ele aldığı aktarıldı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.