adplus-dvertising

Putin: ‘Dışişleri Bakanlığından gübre tedariki çözümünde BM temsilcileriyle çalışmasını rica ediyorum’

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Güvenlik Konseyi mensupları ile yaptığı toplantıda, “Dışişleri Bakanlığından gübre tedariki çözümünde BM temsilcileriyle çalışmasını rica ediyorum” şeklinde konuştu.
Takip et
Putin: ‘Dışişleri Bakanlığından gübre tedariki çözümünde BM temsilcileriyle çalışmasını rica ediyorum’
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Türkiye’nin arabuluculuğunda Ukrayna tahılının Karadeniz üstünden dünya pazarına ulaştırılması ile alakalı geçtiğimiz Temmuz ayında İstanbul’da imzalanan tahıl anlaşmasının süresi önümüzdeki Ekim ayında sona erecek. Rusya’nın bu anlaşmayı uzatıp uzatmayacağı konusu akıllarda soru işareti bırakırken, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin anlaşmaya göre Rus tahılının da Karadeniz üstünden dünya pazarına ulaşması gerektiğini fakat batılı ülkeler tarafından engeller konulduğunu belirtti. Geçtiğimiz günlerde Ukrayna tahılının zengin ülkelere ulaştırıldığını fakat fakir ülkelere gemilerin gitmediğinden yakınan Putin, bugün Rusya Güvenlik Konseyi mensupları ile bu konuları ele aldı. Toplantıya, Rusya Federasyon Konseyi Başkanı Valentina Matviyenko, Devlet Duması Başkanı Vyacheslav Volodin, Güvenlik Konseyi Başkan Yardımcısı Dmitriy Medvedev, Rusya Başkanlık İcra Dairesi Başkanı Anton Vaino, Güvenlik Konseyi Sekreteri Nikolay Patrushev, İçişleri Bakanı Vladimir Kolokoltsev, Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB) Başkanı Aleksandr Bortnikov, Rusya Dış İstihbarat Direktörü Sergey Naryshkin, Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu ve Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov katıldı.

“İhtiyaç fazlası potasyum gübrelerinin gelişmekte olan ülkelere gönderilmesine hazırız”

Önceki gün bir forumda fakir ülkelere tahıl sevkiyatının gerçekleşmediğini belirterek Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’a talimatlar veren Putin, “Anlaşmanın aksine fakir ülkelere oldukça az tahıl sevkiyatı yapılıyor. Yani bu ülkelere 60 bin ton ürün gönderiliyor. Bu toplam sevkiyatın yüzde 3’ü” şeklinde konuştu.
Bu konuyu Rusya Dışişleri Bakanlığı’nın, önümüzdeki Ekim ayında tahıl anlaşmasının uzatılması yönündeki görüşmelerde dikkate alması gerektiğini ifade eden Putin, “Avrupa Komisyonu’nun, Rus gübrelerinin tedariğinin önündeki engeli ve yaptırımları kaldırdığını biliyoruz öte yandan bu tür kararları asla memnuniyetle karşılıyoruz. Fakat 10 Ağustos’ta Avrupa Komisyonu bu konuda bir açıklama yaptı.

Bu gübreleri yalnızca AB ülkelerinin satın alabildiği gün yüzüne çıktı. Gübrelerimizin, Belarus’taki Avrupa limanlarından gelişmekte olan Asya, Afrika ve Latin Amerika pazarlarına tedarik edilmesi hala yasak ve olanaksız. Asya, Afrika ve Latin Amerika’daki ortaklarımıza karşı ayrımcılık yapıyor. Rusya Dışişleri Bakanlığı’ndan genel olarak ortaklarla bu tür problemlerin çözümünde taraf olan Birleşmiş Milletler’den temsilcilerle çalışmasını rica ediyorum” diyerek konuştu. Aynı zamanda batılı ülkelerin ambargoları sebebiyle Avrupa limanlarında fazla miktarda gübre biriktiğini hatırlatan ve fakir ülkelere ücretsiz gübre desteği sunabileceklerinden bahseden Putin, “Üreticilerimiz ile beraber Avrupa limanlarındaki ihtiyaç fazlası potasyum gübrelerinin gelişmekte olan ülkelere gönderilmesine hazırız. Dışişleri Bakanlığı’ndan bu konuda da çalışmasını rica ediyorum” şeklinde konuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.