Putin, Bulgaristan’ın TürkAkım Projesini Kasıtlı Olarak Geciktirdiğini Söyledi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Bulgaristan'ın TürkAkım projesini bilerek geciktirdiğini söyledi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Bulgaristan’ın TürkAkım doğal gaz boru hattının inşaatını kasıtlı olarak yavaşlattığını savundu.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya’yı ziyaret eden Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic ile Soçi şehrinde görüştü.

TÜRKAKIM’IN SIRBİSTAN AYAĞI BİRKAÇ HAFTAYA BİTİYOR

Görüşmenin sonrasında gerçekleştirilen ortak basın toplantısında açıklamalarda bulunan Putin, “Sırbistan, TürkAkım’ın Güney Avrupa’da karada devam eden kısmı olan gaz iletim sisteminin inşasına katıldı. Boru hattının Sırbistan’daki inşaatı gelecek haftalarda tamamlanacak.” diyerek konuştu.

Sırbistan’daki yer altı doğal gaz depolama tesislerinin kapasitelerinin artırılmasına yönelik anlaşma sağlandığını söyleyen Putin, “Sırbistan’daki yer altı gaz depolama tesislerinin kapasitesini 750 milyon metreküpten 2 milyar metreküpe çıkaracağız.” ifadesini kullandı.

Büyük çaplı enerji projelerinin Sırbistan için yarar sağlayacağını anlatan Putin, “Bu tür projelerin sadece Sırbistan için değil, aynı zamanda Balkanlar ve bütün Avrupa’nın enerji güvenliğine katkı sağlayacağına eminiz.” şeklinde konuştu.

“BULGARİSTAN, TÜRKAKIM’I ERTELETİYOR”

TürkAkım boru hattının inşasıyla alakalı Bulgaristan’a yönelik eleştirilerde bulunan Putin, şunları kaydetti:

“Bulgaristan, Rus gazının Türkiye üstünden Bulgaristan’a sevk edilmesi için Rusya’ya sağladığı güvencelere ve ilettiği isteklerine karşın, ne kadar üzücü ve garip dursa da projenin inşaatını kasıtlı bir biçimde erteliyor. TürkAkım’ın Bulgaristan’daki inşaatına dair nasıl uygulanacağını göreceğiz. Eğer Bulgaristan projeyi gerçekleştirmek istemiyorsa, Güney Avrupa’da fırsatlarımızı gerçekleştirecek farklı yollar buluruz.”

Elon Musk'tan yüzen araba

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı