adplus-dvertising

Putin, Buça katliamını yapan askerleri kahraman ilan etti!

24 Şubat’ta başlayan savaş Ukrayna’nın dört bir yanında can almaya devam ediyor. Buça’daki katliam görüntülerinin neden olduğu şok sürerken Rusya Devlet Başkanı Putin’den tepki çeken bir adım geldi.
Takip et
Putin, Buça katliamını yapan askerleri kahraman ilan etti!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Ukrayna’nın başkenti Kiev’in kuzeybatısında yer verilen Buça’da Rus kuvvetlerinin bölgeden çekilmesinin sonrasında çok sayıda sivilin cansız bedenlerinin bulunmasının yankıları sürüyor.

Dünya tabiri caizse haftalardır bu bölgeden gelen görüntülerin şoku içerisinde. Yüzlerce sivilin elleri arkadan bağlı cansız bedenlerinin bulunması üstüne Ukrayna harekete geçmil ve katliamın arkasındaki kişiyi belirlemek için çalışma başlatmıştı.

Kiev istihbarat kaynakları, bölgeyi işgal eden 64. Motorlu Piyade Tugayı’nın komutanı Yarbay Azatbek Omurbekov’u baş şüpheli olarak belirlemişti.

Putin, Buça katliamını yapan askerleri kahraman ilan etti!

PUTİN İMZALADI: KİTLESEL KAHRAMANLIK!

Putin’in ‘Buça kasabı’ olarak anılan Omurbekov için nasıl bir karar vereceği merakla bekleniyordu.

Omurbekov ve komutasındaki askerle ile alakalı Rusya Devlet Başkanı Putin’den tepki çeken bir adım geldi.

Putin 64. Motorlu Tüfek Tugayı’na ‘Muhafız’ unvanı verdi. Putin tarafından imzalanan bir başkanlık kararnamesinde söz konusu birliğin ülkeyi ve devlet çıkarlarını korumada kitlesel kahramanlık gösterdiği bilgisine yer verildi.

Putin’in bu adımı dünya kamuoyunda kısa zamanda tepkilere neden oldu.

MOSKOVA SUÇLUYU BULDU: ABD VE NATO

Rusya Dışişleri Bakanlığı, Ukrayna’nın Buça kasabasındaki ölü sivillerin görüntülerinin ABD tarafından Rusya’yı suçlama planının bir parçası olarak servis edildiğini duyurmuştu.

Bakanlık sözcüsü Maria Zakharova devlet televizyonuna verdiği demeçte şu ifadeleri kullanmıştı;

‘Provokasyonun ustaları kimlerdir? Elbette ABD ve NATO.’

Rusya Savunma Bakanlığı ise Buça’dan gelen görüntüler için ‘provokasyon ve kurgu’ ifadesini kullanarak ‘Rus askerlerinin tek bir bölge sakinine bile zarar vermediğini, aksine sivillere insani yardım dağıttığını’ söylemişti.

Putin, Buça katliamını yapan askerleri kahraman ilan etti!

RUSYA HANGİ SUÇLARI İŞLEDİ?

BBC’nin Rusya’nın çekildiği bölgelerdeki görüntülerle alakalı konuştuğu bir uzman, Buça’daki görüntülerin “açık biçimde” savaş suçu olduğunu değerlendirdi.

Dr Michael Newton’a göre Rusya şu ana kadar bu suçları da işledi:

  • Sivillerin kasıtlı hedef alınması
  • Sivil yerleşimlerinin kasıtlı hedef alınması
  • Hedef gözetmeden yapılan bombardıman
  • Sivil halkın açlığa mahkum edilmesi
  • Ukrayna işgalinde işlenen savaş suçlarının sadece istisnai vaziyetlere ait olmadığını da savunan Newton, bu vaziyete genel biçimde rastlandığını belirtti.

Rusya Buça’daki görüntülerin yalan haber olduğunu savunuyor ve Ukrayna’yı suçluyor. Birleşmiş Milletler verilerine göre, işgalin başından bu yana 1400’den fazla sivil yaşamını yitirdi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.