adplus-dvertising

Putin, Buça kasabını gözden çıkardı! Ölüme gönderdi…

24 Şubat’ta başlayan savaş Ukrayna’nın dört bir yanında can almaya devam ediyor. Buça’daki katliam görüntülerinin neden olduğu şok sürerken ‘Buça kasabı’ olarak anılan katliamın baş zanlısı hakkında flaş bir iddia geldi. İngiliz basını Putin’in verdiği emri manşetlerine taşırken bölgeden gelen görüntüler kısa zamanda dünyanın gündemine oturdu.
Takip et
Putin, Buça kasabını gözden çıkardı! Ölüme gönderdi…
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Ukrayna’nın başkenti Kiev’in kuzeybatısında yer verilen Buça’da Rus kuvvetlerinin bölgeden çekilmesinin sonrasında çok sayıda sivilin cansız bedenlerinin bulunmasının yankıları sürüyor.

Dünya tabiri caizse haftalardır bu bölgeden gelen görüntülerin şoku içerisinde. Yüzlerce sivilin elleri arkadan bağlı cansız bedenlerinin bulunması üstüne Ukrayna harekete geçmiş ve katliamın arkasındaki kişiyi belirlemek için çalışma başlatmıştı.

Kiev istihbarat kaynakları, bölgeyi işgal eden 64. Motorlu Piyade Tugayı’nın komutanı Yarbay Azatbek Omurbekov’u baş şüpheli olarak belirlemişti.

Putin, Buça kasabını gözden çıkardı! Ölüme gönderdi…

Rus ordusunun Kiev’den çekilmesi sonrası bu birliğin akıbeti ve Putin’in ‘Buça kasabı’ olarak anılan Omurbekov’a nasıl bir görev vereceği merakla bekleniyordu.

İngiliz Daily Mail gazetesine göre, önce Belarus’a çekilen birlik daha sonra savaşın en sıcak noktası haline gelen Donbass’a gönderildi.

SIRLARI MEZARA GİTSİN İSTENİYOR

Haberde emrin bizzat Putin tarafından verildiği ve esas amacın Buça’da yaşanılanları bilen herkesin savaşta ölmesinin istenmesi olduğu iddiasına yer verildi.

İstihbarat raporları Bonbass’taki birliğin ağır kayıplar verdiği bilgisini içeriyor. Bölgeden gelen görüntüler de bu raporları destekler özellikte.

Putin, Buça kasabını gözden çıkardı! Ölüme gönderdi…

PUTİN KAHRAMAN İLAN ETMİŞTİ

Omurbekov ve komutasındaki askerle ile alakalı geçtiğimiz haftalarda Putin’den tepki çeken bir adım gelmişti.

Putin 64. Motorlu Tüfek Tugayı’na ‘Muhafız’ unvanı verilmiş, Putin tarafından imzalanan bir başkanlık kararnamesinde söz konusu birliğin ülkeyi ve devlet çıkarlarını korumada kitlesel kahramanlık gösterdiği bilgisine yer verilmişti..

Putin, Buça kasabını gözden çıkardı! Ölüme gönderdi…

MOSKOVA SUÇLUYU BULDU: ABD VE NATO

Rusya Dışişleri Bakanlığı, Ukrayna’nın Buça kasabasındaki ölü sivillerin görüntülerinin ABD tarafından Rusya’yı suçlama planının bir parçası olarak servis edildiğini duyurmuştu.

Bakanlık sözcüsü Maria Zakharova devlet televizyonuna verdiği demeçte şu ifadeleri kullanmıştı;

‘Provokasyonun ustaları kimlerdir? Elbette ABD ve NATO.’

Rusya Savunma Bakanlığı ise Buça’dan gelen görüntüler için ‘provokasyon ve kurgu’ ifadesini kullanarak ‘Rus askerlerinin tek bir bölge sakinine bile zarar vermediğini, aksine sivillere insani yardım dağıttığını’ söylemişti.

Putin, Buça kasabını gözden çıkardı! Ölüme gönderdi…

RUSYA HANGİ SUÇLARI İŞLEDİ?

BBC’nin Rusya’nın çekildiği bölgelerdeki görüntülerle alakalı konuştuğu bir uzman, Buça’daki görüntülerin “açık biçimde” savaş suçu olduğunu değerlendirdi.

Dr Michael Newton’a göre Rusya şu ana kadar bu suçları da işledi:

  • Sivillerin kasıtlı hedef alınması
  • Sivil yerleşimlerinin kasıtlı hedef alınması
  • Hedef gözetmeden yapılan bombardıman
  • Sivil halkın açlığa mahkum edilmesi
  • Ukrayna işgalinde işlenen savaş suçlarının sadece istisnai vaziyetlere ait olmadığını da savunan Newton, bu vaziyete genel biçimde rastlandığını belirtti.

Rusya Buça’daki görüntülerin yalan haber olduğunu savunuyor ve Ukrayna’yı suçluyor. Birleşmiş Milletler verilerine göre, işgalin başından bu yana 1400’den fazla sivil yaşamını yitirdi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.