adplus-dvertising

Putin: ‘Bu yıl, geçtiğimiz yılki yangınların tekrarlanmasına izin veremeyiz’

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Sibirya bölgesinde yerleşim yerlerine ulaşarak ölümlere yol açan açan orman yangınlarına yönelik, “Orman yangınlarının son senelerin en uzun zamanlı ve yoğun olduğu geçtiğimiz sene ki vaziyetin tekrarlanmasına izin veremeyiz” şeklinde konuştu. Rusya Acil Vaziyetler Bakan Vekili Aleksandr Petroviç Çupriyan ise yangınlarda 1’i çocuk 16 kişinin yaşamını yitirdiğini açıkladı.
Takip et
Putin: ‘Bu yıl, geçtiğimiz yılki yangınların tekrarlanmasına izin veremeyiz’
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Sibirya’ya bağlı Krasnoyarsk, Omsk, Kurgan ve Kemerovo bölgelerinde devam eden yangınlar sebebiyle Rusya Acil Vaziyetler Bakan Vekili Aleksandr Petroviç Çupriyan ve bölge başkanları ile toplantı gerçekleştirdi. Orman yangınlarının doğaya ve insanlara verdiği zarardan bahseden Putin, “Birkaç bölge ve yerleşim alanlarında orman yangınlarına karşı mücadele ediliyor. Fakat hem maddi hem de insani olarak maalesef kayıplarımız var. Orman yangınları doğayı, insan sağlığını ve vahşi doğayı tehdit ediyor. Sosyal ve ekonomik olarak büyük zararlar veriyor. Orman yangınlarının son senelerin en uzun zamanlı ve yoğun olduğu geçen sene ki vaziyetin tekrarlanmasına izin veremeyiz” şeklinde konuştu.

Yangında hasar gören 700 evin onarılması talimatı

Orman yangınlarının sürdüğü bölgelere desteklerin arttırılmasını isteyen Putin, “Başta Acil Vaziyetler Bakanlığı olmak üzere federal bölge yönetimlerine talimat veriyorum. Orman yangınlarına karşı takviye ekipman, fon ve yangın söndürme kuvvetlerinin gönderilmesi gerekiyor. Bugünkü toplantıda geçtiğimiz sene büyük yangınların meydana geldiği İrkutsk, Yakutistan ve Trans-Baykal’a verilen fon desteklerinin nasıl kullanıldığı hakkında raporları araştırmak istiyorum” diyerek konuştu. Yangında hasar gören evlerin restore edilmesi için de talimatlar veren Putin, “Konutların restorasyonu son derece mühim bir konu. Ön verilere göre yangında hasar gören ve insanların daimi olarak ikamet ettiği 700 konutun restore edilmesi gerekiyor. Yazlık hayat alanlarından bahsetmiyorum bile. Bu ayrı bir toplantı konusu” ifadelerini kullandı.

“Yangınlarda 1’i çocuk 16 kişi hayatını kaybetti”

Toplantıda yangınlarla alakalı Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e rapor sunan Rusya Acil Vaziyetler Bakan Vekili Aleksandr Petroviç Çupriyan, “28 Nisan’dan bu yana Kurgan bölgesinde, 6 Mayıs’tan bu yana Sibirya Federal Bölgesi ve Ural bölgesinde 46 belediye, 72 yerleşim alanı ve 8 yerleşim biriminde çıkan orman yangınları neticesi 730 ev, bin 298 bina kullanılamaz hale geldi. 392’si çocuk toplam 2 bin kişi evinden oldu. Çıkan yangınlarda 1’i çocuk toplam 16 kişi hayatını kaybetti. 6’sı itfaiye personeli olmak üzere 18 kişi yaralandı. 25 – 30 kilometre hıza ulaşan rüzgarlar Sibirya ve Urallar’daki yangınlara müdahaleleri zorlaştırdı” şeklinde konuştu. Çupriyan, “Senenin başlangıcından bu yana Rus topraklarında 270 bin hektarlık alanda 4 bin orman yangını yaşandı” bilgisini paylaştı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.