adplus-dvertising

Putin: ‘Batı’nın planı, Rus ekonomisini küstahça yok etmekti ama işe yaramadı’

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, St. Petersburg Ekonomi Forumu’nda yaptığı konuşmada, “Batı’nın planı, Rus ekonomisini küstahça yok etmekti ama işe yaramadı” şeklinde konuştu.
Takip et
Putin: ‘Batı’nın planı, Rus ekonomisini küstahça yok etmekti ama işe yaramadı’
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya’nın St. Petersburg şehrinde bu sene 25’incisi gerçekleştirilen St. Petersburg Ekonomi Forumu’na katıldı. Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev’in de yer aldığı programda kürsüye çıkan Putin mühim açıklamalarda bulundu. Konuşmasında Putin, “Batı’daki meslektaşlar tarihin akışını önlemeye çalışıyorlar. Geçen yüzyılın terimleriyle düşünüyorlar. Yanılsamalar içindeler ve değişiklikleri fark etmek istemiyorlar. Batı’nın planı, Rus ekonomisini küstahça yok etmekti fakat işe yaramadı. Bazı Rus firmaları, yaptırımlar sebebiyle problemler yaşıyor. Fakat yaptırımlar ülke ekonomisinin gelişimi için yeni fırsatlar oluşturuyor. Batının şantajı, gerçek liderleri olan ülkelere karşı işe yaramıyor. Rus ekonomisi kendi gelişiminde açıklığa dayanacak. Rusya kesinlikle kendi kendini tecrit yolunu izlemeyecek ve Rusya ile çalışmak isteyenlerle işbirliğini genişletecek” dedi.

Putin: ‘Batı’nın planı, Rus ekonomisini küstahça yok etmekti ama işe yaramadı’

“AB siyasi egemenliğini nihai olarak yitirdi”

Devlet Başkanı Putin konuşmasında, “AB siyasi egemenliğini nihai olarak yitirdi ve AB’nin bürokratik elitleri başkasının dansına eşlik ediyor. Avrupa’da eşitsizliğin daha da kötüleşeceğini ve bunun neticesinde ekonomideki hatalar sebebiyle toplumda bir bölünme olacağını tahmin ediyoruz. Oradaki mevcut vaziyet bir radikalizm dalgasına ve gelecekte elitlerin değişmesine yol açacak. Avrupa bürokrasisi 18. yüzyıldan kalma bir değirmendeki değirmen taşları gibi çalışıyor. Bu sebeple aptal kararları bile geri alamıyorlar. Batı’daki partnerlerimiz, kendi jeopolitik sanrıları sebebiyle uluslararası temelleri kasıtlı olarak yıktı. Küresel para birimlerine güven, hırslar ve demode olmuş jeopolitik sanrılar uğruna sarsıldı. İş itibarı ve para birimlerine güven temelden zedelendi, bu bilinçli olarak yapıldı” diyerek konuştu.

Putin: ‘Batı’nın planı, Rus ekonomisini küstahça yok etmekti ama işe yaramadı’

Avrupa’nın kendilerine uyguladığı ekonomik ambargolardan kendilerinin daha çok zarar göreceğini savunan Putin, “AB’nin Rusya’ya karşı uyguladığı yaptırımlar neticesi kendilerinin doğrudan kayıpları, senede 400 milyar doları geçebilir Bu maliyetler oradaki vatandaşlara düşüyor. Euro bölgesindeki bazı ülkelerde enflasyon zaten yüzde 20’nin üstünde” şeklinde konuştu.

Batılı ülkelerin yaptırımları sebebiyle küresel düzeyde gübre ve gıda problemi meydana geldiğini söyleyen Putin, “İşletmelerin çalışması ve Rusya ile Belarus’tan gübre sevkiyatı önleniyor, bunun neticesinde vaziyet giderek daha çok çıkmaza giriyor. Meydana Gelecek gelişmeleri öngörmek zor değil. Küresel piyasaya gübre tedarikinde açık meydana gelme riski doğacak ve fiyatlar çok daha kuvvetli biçimde yukarı gidecek. Bu da en başta yoksul ülkelerde açlık tehdidi yaratacak. Bunun sorumluluğu, hepsiyle ABD ve Avrupa yönetimlerinin vicdanında olacak. Gıda tedarikinde Rusya’dan kaynaklanmayan, Batı’nın Rus gübresi ihracatının neticesi olan zorluklar meydana geliyor. Şu anda bütün küresel toplum için en mühim görev küresel pazar gıda ürünleri tedarikini artırmak ve özellikle ihtiyaç sahibi ülkelerin isteklerini karşılamaktır. Ulusal gıda güvenliğini sağlayan Rusya, gıda ve gübre ihracatını mühim oranda artırma kuvvetine sahip. Gelecek sezonda tahıl ihracatımızı 50 milyon tona kadar çıkarabiliriz. Öncelik Afrika ülkelerinin ve Ortadoğu bölgesinin olacak” diye kendilerinin bu krizlere karşı üzerine düşen görevleri yerine getireceğini kaydetti.

Putin: ‘Batı’nın planı, Rus ekonomisini küstahça yok etmekti ama işe yaramadı’

“ABD kendisini hiçbir sorumluluğu olmayan ‘Tanrı’nın yeryüzündeki elçileri’ ilan etti”

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 1 saati aşan konuşmasında Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) politikalarını da sert bir dille eleştirerek, “Soğuk Savaş’ta zafer ilan eden ABD kendi çıkarlarının kutsal olduğunu iddia etti. Şu anda tek kale maç oynanıyor ve bu koşullardaki bir dünya sürdürülebilir değil. Soğuk Savaş’ın sonrasında ABD kendisini hiçbir sorumluluğu olmayan ‘Tanrı’nın yeryüzündeki elçileri’ ilan etti. ABD bir şeyden hoşlanmazsa her an başkasına ait olan parayı çalabilir. Öbür ülkelerin politikasında hoşuna gitmeyen bir şeyler olursa varlıklara el konulabilir paraları çalınabilir. Bu bence altın ve döviz rezervlerini bu para birimlerinde tutan birçok ülke için asla gerçek oldu” şeklinde konuştu. Bu ifadelerinin devamında ABD ve Avrupa’nın, Rusya ile çalışmak isteyen herkesi tehdit ettiğini öne süren Putin, “Meydana Gelen ve meydana gelecek problemin nedeni biz değiliz. ABD ve Avrupa, Rusya ile çalışmak isteyen herkesi tehdit ediyor” dedi.

Putin: ‘Batı’nın planı, Rus ekonomisini küstahça yok etmekti ama işe yaramadı’
Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.