Putin, Afgan mültecileri Rusya’ya sokmayacağını açıkladı!

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Afgan mültecilerin Rusya’ya girmesine izin vermeyeceğini belirtti. Putin ‘mülteci kisvesi altında’ Rusya’ya gelen ‘militanları’ kabul etmeyeceklerinin altını çizdi.
Takip et
Putin, Afgan mültecileri Rusya’ya sokmayacağını açıkladı!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Afganistan’ın yalnızca 10 günde Taliban’ın kontrolüne geçmesinin yankıları sürüyor.

Geçtiğimiz pazar günü Taliban militanlarının başkent Kabil’e girmesi ile binlerce Afgan sivil ülkenden kaçmak için havaalanına akın etti.

Dünya Afgan mülteci krizine hazırlanırken Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’den flaş açıklamalar geldi.

Putin yaptığı açıklamada, ülkesinin sığınmacı kılığına giren ‘militanlarla’ uğraşmak istemediği için Afgan mültecileri kabul etmeyeceğini belirtti.

New York Post’ta yer verilen habere göre, Rus lider öte yandan batılı ülkeleri mülteci politikaları sebebiyle de eleştirdi.

Putin Tass’a verdiği demeçte ‘Bu problemi çözmek için neden bu kadar küçük düşürücü bir yol izleniyor’ ifadesine yer verdi.

TALİBAN’IN AFGANİSTAN’A HAKİM OLMA SÜRECİ

ABD ile Taliban arasında Şubat 2020’de varılan barış anlaşması çerçevesinde bu sene uluslararası kuvvetlerin Afganistan’dan geri çekilme süreci başladı.

Anlaşma, yabancı kuvvetlere saldırılmamasını öngörürken Taliban’ın Afgan güvenlik kuvvetlerine yönelik eylemlerine dair hüküm getirmedi.

Afgan hükümetiyle Doha’daki müzakereleri devam ettiren Taliban, eş zamanlı biçimde, hazirandan bu yana şiddetli saldırılarla Afganistan’da birçok ilçeye, son bir ayda da vilayet merkezlerine hızla hakim oldu.

Başkent Kabil’i kuşatan Taliban, 15 Ağustos’ta Cumhurbaşkanı Eşref Gani’nin ülkeyi terk etmesinin sonrasında şehri çatışmasız biçimde kontrolüne aldı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.