adplus-dvertising

Putin: ‘ABD, Avrupa’da 200 adet taktik nükleer silahını barındırıyor’

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Belarus Devlet Başkanı Aleksandr Lukaşenko ile görüşmesinde, “ABD, Avrupa kıtasında 200 tane yöntem nükleer silahı barındırıyor” şeklinde konuştu.
Takip et
Putin: ‘ABD, Avrupa’da 200 adet taktik nükleer silahını barındırıyor’
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya’nın St. Petersburg şehrindeki Konstantinovsky Sarayı’nda, Belarus Devlet Başkanı Aleksandr Lukaşenko’yu ağırladı. İki lider, görüşme öncesinde basın mensuplarına poz verdikten sonra özel görüşmeye geçerek, Ukrayna’daki savaş, küresel gıda krizi, ABD ve batılı ülkelerle meydana gelen gerilimler başta olmak üzere Belarus ve Rusya arasındaki askeri alandaki işbirliği konularını görüştü. Görüşmenin sonrasında basın toplantısında konuşan Belarus Devlet Başkanı Aleksandr Lukaşenko, son zamanlarda gündeme gelen tahıl ve gübre konusunu ele aldıklarını belirterek, “Şu an mineralli gübreler yavaş yavaş gönderiliyor. Bence en mühim liman orada olacak. Daha sonra limanın genişletilip genişletilmeyeceğini göreceğiz” şeklinde konuştu.

Dünya pazarına 50 milyon tondan fazla tahıl tedarik edeceğiz”

Gübre imalatı konusunda dünyada lider konumda olduklarını belirten Rusya Devlet Başkanı Putin ise, “Dünya pazarının en büyük gübre tedarikçisi biziz. Belarus ile Rusya’nın ürettiği yüzde 25’lik miktar dünya pazarı için çok mühim bir miktar. BRICS (Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin ve Güney Afrika) zirvesinde liderlerle yaptığım görüşmeyle alakalı olarak sizi bilgilendirmek istiyorum. Söz alan liderlerin çoğu gıda arzındaki kesintiler, dünya pazarında gıda fiyatlarının arması ve gübre ile alakalı endişelerini dile getirdi. Rusya’nın dünya pazarına sunduğu tahıl miktarında bu sene bir artış olabilir. Geçtiğimiz sene Rusya, dünya pazarına 40 milyon tondan fazla tahıl tedarik etti. Muhtemelen bu tarım senesinde önümüzdeki yaza kadar 50 milyonun üstünde olacağız” ifadelerini kullandı.

“Rusya’dan, Belarus’a, İskender-M Balistik Füzesi gönderilme kararı alındı”

Putin ile Lukaşenko arasındaki görüşmede 2 ülke arasında geçtiğimiz sene imzalanan Birlik Devletler konusu da ele alınırken, Putin, imzalanan anlaşmanın şu ana kadar eksiksiz olarak uygulandığına dikkat çekti. Putin, savunma alanında Belarus ile Rusya savunma bakanları ve genelkurmay başkanlarının bir araya gelerek çalışma yapmasını önererek, “Savunma bakanlarını ve genelkurmay başkanlarının bütün ayrıntılar üstünde çalışma yapması için ortak çalışma yapmasını teklif ediyorum. Sizinle anlaştığımız gibi gündeme getirdiğiniz konuyla alakalı bir karar aldık. Önümüzdeki birkaç ay içerisinde Belarus’a, İskender-M yöntem füze sistemlerini nakledeceğiz. Füzeler hem konvansiyonel hem nükleer versiyonlarda. Füzeler bilindiği gibi hem balistik hem de seyir füzesi olarak kullanılabiliyor” şeklinde konuştu. Putin öte yandan Belarus Hava Kuvvetleri’nin elindeki Su-25 savaş uçaklarının Rusya’daki fabrikalarında modernize edilmesini de önerdi.

“Litvanya’nın kararı savaş ilanına benziyor”

Putin ve Lukaşenko toplantıda Litvanya’nın, Kaliningrad’dan, Rusya topraklarına demiryolu şebekesine kısıtlama getirmesi konusunu da ele aldı. Basın toplantısında konuyla alakalı konuşan Lukaşenko, “Bu bir savaş ilanına benziyor. Modern dünyada kabul edilemez. Komşularımızın izlediği politikalardan dolayı çok stresliyiz. Genel olarak Polonya ve Litvanya öncülüğünde bir çatışma politikası yürütülüyor. Özellikle Ukrayna’da bunlardan yeterince var. Bu restleşmeye neden ihtiyaç duyuyorlar bilmiyorum. Fakat itici, iğrenç ve agresif bir politika izledikleri kesin. Bu konuyu Belarus, Rusya kadar anavatanımızı korumak için en ciddi silahların kullanımına bile her şeye hazır olabilmemiz için gündeme getiriyorum. Bu bizim acil sorunumuzdur” dedi.

“ABD, Avrupa’da, 200 tane yöntem nükleer silahını barındırıyor”

Batı ülkeleri ile meydana gelen problemlerin yanı sıra ABD’nin, Avrupa’daki silah yatırımlarına dikkat çeken Putin, ABD nükleer silahlarının Avrupa’da bulunduğuna dikkat çekerek, “ABD’lilerin, Kuzey Atlantik bloğunun (NATO) altı Avrupa mensup ülkesinde depolanmış 200 yöntem nükleer silahı var ve yalnızca ABD’lilerin değil bu ülkelerden de 257 uçak da muhtemel kullanımları için hazırlandı. Birlik Devleti ve Kolektif Güvenlik Antlaşması Örgütü (KGAÖ) ülkelerinin güvenliğine dikkat edilmesi lüzumlu” şeklinde konuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.