Pundi X (NPXS) Nedir?

22 Mart 2021, 23:19 tarihinde eklendi
Ana ofisi Singapur’da bulunan Pundi X, kripto para kullanıcılarının her yerde her zaman kripto para almalarına olanak tanımayı hedefleyen, merkeziyetsiz, offline bir platformdur. Peki Pundi X ve NPXS token nedir? POS cihazlarıyla kullanmayı hedefleyen Pundi merak edilen kripto paralar arasında. Peki Pundi güvenilir mi, hangi ülkenin? Pundi X (NPXS) hakkında merak edilenler haberimizde...
Takip et
Pundi X (NPXS) Nedir?
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Sürekli alışveriş yaptığınız mağazaya girip favori ürününüzü Bitcoin veya Ethereum ile ödeme yaparak satın aldığınızı düşünün. Günlük yaşantınızdaki tüm alışverişlerinizi kripto paraları kullanarak gerçekleştirmek artık hayal değil. Pundi X’in Blockchain tabanlı PoS cihazıyla birlikte günlük hayatta kripto paralarla kolaylıkla alışveriş yapabileceğiz gibi görünüyor.

Pundi X Nedir?

Blockchain çözümü 2017’de kuruldu ve ICO’yu Ocak 2018’de dünyanın ilk satış noktası çözümü olarak başlattı. Başarılı bir ICO’nun ardından Pundi X, XPOS, XWallet ve XPASS gibi perakende odaklı hizmetleri ve ayrıca BOB adlı dünyanın ilk blockchain telefonunu başarıyla başlattı.

Merkezi Singapur’da bulunan şirket, XPOS çözümünü ve cihazlarını Amerika Birleşik Devletleri, İspanya, Arjantin, Kore, Avustralya, Kolombiya, İspanya ve Tayvan dahil 25’in üzerinde pazara sevk etti.

Pundi X, kripto harcamayı kredi kartı kadar kolay hale getirmek isteyen bir projedir. NPXS tokenının yaratıcıları, bir gün Ethereum tabanlı Satış Noktası (POS) cihazlarında kullanılacağını umuyor. Bu yaklaşım, Latin Amerika ve Endonezya gibi az gelişmiş bölgelere temel bankacılık hizmetleri verebilir.

XPOS adlı POS cihazlarıyla kripto para ile ödeme yapılmasını yaygınlaştırmayı amaç edinen şirket, ürettiği cihazları 30’dan fazla ülkeye gönderdiğini söylemektedir. XPOS ile BTC, ETH, BNB, NPXS gibi kripto paralar ile işlem yapılabildiği ve transfer işlemlerinin 0,5 saniyeden daha kısa sürede gerçekleştiği belirtilmektedir.

Kullanıcılara XPASS adlı bir kripto para kartı sunulmaktadır. Bu kart, Pundi X’e ait XWallet cüzdan uygulamasıyla eşleştirilerek kredi kartı gibi ödeme işlemlerinde kullanılabilmektedir. Cüzdan uygulamasında çeşitli merkeziyetsiz uygulamalar da mevcuttur.

NPXS token, Pundi X ürünlerinde kullanılır. XPOS ile yapılan ödemelerde kullanıcılara ödül olarak NPXS verilir. İşlem ücretlerinin düşürülmesi, XPOS kullanan mağaza sahiplerinin müşteri memnuniyetini artırması gibi teşviklerde NPXS token ödülü verilmektedir.

NPXS toplam arzı 258 milyar olurken dolaşımdaki arzı 236 milyardır.

Pundi X Nasıl Çalışır?

Pundi X PoS cihazlarıyla günlük yaşantımızda alışveriş yapmanın yanı sıra kripto para alım satım işlemlerini de gerçekleştirebileceğiz. Pundi X PoS ayrıca, AliPay, E2Pay, Go-Pay, Pundi-Pundi ve WeChat Pay gibi popüler ödeme platformlarını da destekliyor. Pundi X Labs, Blockchain tabalı PoS cihazlarının kullanımını teşvik etmek için bir takım kampanyalar düzenlemekten de kaçınmamış. Özetle Pundi X kripto para sektöründe yenilikçi bir rol üstlenerek kripto para birimlerinin tüm dünyada benimsenmesine katkıda bulunuyor.

Pundi X’in CEO’su Zac Cheah ZDNet’e verdiği röportajda 2021 yılına kadar 100 bin’den fazla PoS cihazının dünya genelinde dağıtımını yaparak kripto para yatırımcılarının hayalinin gerçeğe dönüştüreceklerini kaydetti. Cheah ayrıca, şimdiye kadar 25 bin adet Pos cihazı siparişi aldıklarını duyurdu.

İlk dağıtım aralarında Japonya, Singapur, Güney Kore, Fransa, Almanya, İtalya, Hollanda, Belçika, Lüksemburg, Birleşik Krallık, Güney Kıbrıs ve Yunanistan’ın da bulunduğu 31 ülkeye yapılacak. Mayıs ayında tüm Asya ülkelerinde dağıtıma sunulması planlanan Blockchain tabanlı PoS cihazı haziran ayında ise dünyanın dört bir yanında kripto para yatırımcıları tarafından kullanılabilecek.

NPXS’ye Giriş

Kriptodaki en kötü bilinen sorun noktalarından biri, gerçekten alım yapabilme yeteneğidir. Pundi X, perakendecilere yüzlerce ila binlerce satış noktası akıllı cihazı dağıtarak tüm bunları değiştirmeyi planlıyor, böylece ağın tescilli kripto tokenı olan NPXS biçiminde ödeme kabul edebiliyorlar.

Cihazları ücretsiz olarak ve mevcut kart ve mobil ödeme çözümlerinin sağladığından daha düşük işlem ücretleriyle dağıtabiliyorsa, bu mükemmel bir fikir demek.

Yakın zamanda bunu ABD’de görmeyi beklemeyin – Pundi X, Güneydoğu Asya’daki genişleme planlarıyla Endonezya’yı hedefliyor. Özellikle yüzde 73’lük bankasız nüfusa sahip bir ekonomide, işe yararsa büyük bir getirisi olan cesur bir hedeftir.

Ayrıca, Güney Afrika dahil olmak üzere şu ana kadar yaklaşık 25 gelişmekte olan ülkedeki varlığını artırıyor.

Şirket, POS cihazlarını Brezilya ve Columbia üzerinden Güney Amerika’ya getirmek için BitCapital ile bile çalışıyor. Gelişmekte olan dünyadaki insanlar kripto para birimini kabul ederse ve bir POS cihazı ile iş yapmaktan mutluysa, o zaman bu gelecek olabilir.

Blockchain tabanlı telefon ve Function X protokolü, Samsung’un Electroneum tabanlı M1 platformu ve HTC’nin kripto özellikli Exodus 1 ile rekabet ediyor.

CEO ve kurucu ortak Zac Cheah 12 yıllık deneyime sahip ve ekibin geri kalanı da güçlü bir soyağacına sahip. Tabii ki, XPOS ve XPhone’unun nakliyesi 2019’un ilk yarısına kadar ertelendiği için çok hızlı büyümeye çalışıyor olabilirler. Birçok blockchain tabanlı girişim gibi, ekip de yol haritası zaman çizelgelerine bağlı kalmakta sorun yaşıyor.

Pundi X (NPXS) Nedir?

NPXS Token Dağılımı

Pundi X, bilinen maksimum değeri olmayan toplam 280.255.193.861 NPXS arzına sahiptir. 0,015341 dolarlık en yüksek fiyat 13 Mayıs 2018’de gerçekleşti ve günlük olarak yaklaşık 4 milyon dolar değerinde NPXS alınıp satılıyor.

Pundi X, Eylül 2017’den 21 Ocak 2018’e kadar ICO token satışı sırasında 35 milyon dolar topladı.

ICO satış öncesi ve fon satışı sırasında 35.000.000.000 NPXS (o zamanlar PXS olarak biliniyordu) satıldı. Ekip 15.750.000’i elinde tuttu ve diğer 1.750.000.000’i erken yatırımcılara dağıtıldı ve geri kalanı daha fazla geliştirme ve pazarlama için Pundi X tarafından tutuldu. Ayrıca, sosyal medya ve çevrimiçi platformlarda ödül programlarını finanse etmek için satılan tokenların yüzde 2’sini ayırdı.

NPXS, Ethereum blok zincirindeki bir ERC-20 tokenıdır. MyEther Wallet, Ledger Wallet ve Trezor gibi ERC20 uyumlu cüzdanlar tarafından desteklenmektedir.

NPXS, çeşitli yüksek profilli kripto borsalarında satılabilir, ancak ticaretin büyük kısmı Binance’de gerçekleşmektedir. Ayrıca Indodax, Hotbit, LATOKEN, Bitbns, Gate.io, Bit-Z ve daha fazlasında da takas edilebilir.

Pundi X (NPXS) fiyatı; yıllık grafikte yüzde 6.636, aylık grafikte yüzde 578, haftalık grafikte ise yüzde 240 oranında değer kazandı. NPXS’in günlük kazancı yüzde 58 oldu. Token, Mayıs 2018’de gördüğü ATH’den henüz uzak.

Pundi X (NPXS) Nedir?

Ödeme İşleminin Yeniden Tanımlanması

Pundi X’in inşa ettiği proje, POS cihazlarını Xplugins kullanarak iki iletişim katmanı aracılığıyla Ethereum’un blok zincirine bağlar. Bu cihazlar daha sonra kart okuyucuları, mobil cüzdan NFC tarayıcıları ve diğer ödeme teknolojilerini içeren POS platformlarına yüklenmeleri için perakende işletmelere teslim edilir.

İki katman, bir iletişim katmanının satın alma talebini sunması ve diğerinin satışı kaydetmesi açısından geleneksel banka tabanlı ödeme doğrulama ve onay süreçlerini taklit eder. Kredi veya banka kartınızla şu anda nasıl çalıştığı aşağıda açıklanmıştır.

Ödeme kartınızı POS cihazına taktığınızda, temel hesap bilgileri için çip veya manyetik şerit okunur. Bu ayrıntılar alıcı bankaya veya işlemciye bir internet bağlantısı veya telefon hattı aracılığıyla gönderilir. Daha sonra bir PIN, CVV vb. Yoluyla kimliğiniz doğrulanır, işlem tamamlanır ve bir makbuz yazdırılır.

İşlemi takip eden günlerde, satıcı, kart sahibi ve alıcı banka ödemeyi temizler ve kapatır. Bu gecikme, hesap özetlerimizde görünen kayıtların yanı sıra, çoğunlukla kart sahibi tarafından görülmez.

Blockchain tabanlı çözümünün perakendecilerin kripto tabanlı ödemeleri daha kabul etmesini sağlayacağını umuyoruz. Hatta kendi NPXS destekli XPass kredi kartını çıkardı.

Perakendeciler, kripto fiyat varyasyonlarından bir günde yüzde 10’dan üç haneye kadar kolayca kaybedebileceğinden, fiyat oynaklığı büyük bir endişe kaynağıdır. 100 $’lık bir ürün satmak ve gün sonunda sadece 80 $ almak demek, perakendecilerin sahip olduğu yüzde 25-35’lik marj ortalamalarının büyük bir kısmı olan yüzde 20’lik bir ücret kesintisi yapmak anlamına geliyor.

Pundi X’in Kurucuları Kimlerdir?

Pundi X projesi 2017 yılında Zac Cheah ve Pitt Huang tarafından kuruldu. İkili, 2012’de bir HTML5 Faiz Grubunda bir araya geldi ve girişimi oluşturan tek fikir, kripto para birimlerini herkesin günlük yaşamının bir parçası haline getirmenin bir yoluydu.

Zac Cheah şu anda Pundi X’in CEO’su olarak görev yapıyor. Zac, Pundi X’teki görevinden önce HTML5 İlgi Grubu’nun W3C Başkanıydı. Yetenekli bir programcı olan Zac, MS.c derecesini KTH Kraliyet Teknoloji Enstitüsü’nden, kısaltılmış KTH, Sweeden ve Norveç Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’nden siber güvenlik alanında yüksek lisans derecesini almıştır.

Pitt Huang şu anda, 10 yaşında kodlamaya başlayan Pundi X’in baş teknik sorumlusu ve işletme müdürü olarak görev yapıyor. Pitt, lisesinde zaten uzay oyunları yapıyordu.

Kendisi aynı zamanda hevesli bir girişimci ve yatırımcıdır. 25 yaşında, ilk Groupon benzeri şirketini kurdu ve 2008 yılında Baizhu’ya sattı. 200 kişilik bir şirket de dahil olmak üzere birçok başka iş kurdu ve sattı.

Pundi X (NPXS) Nedir?

Pundi X’i Benzersiz Yapan Nedir?

Pundi X projesinin amacı, kripto para birimini herkesin kullanımına sunmaktır. Diğer benzer projeler bankacılık sisteminden daha iyi performans göstermeye çalışırken, Pundi X bunu gerçekleştirmek için perakende işletmeleri dönüştürmeyi basitleştirmeye çalışıyor.

Pundi X, XPOS, XPASS ve sanal XWallet ile bir blok zinciri ödeme ekosistemi oluşturdu. XPOS, kripto para birimleri için dünyanın ilk blockchain destekli kablosuz satış noktasıdır (POS).

XPOS’u kullanarak, perakende satıcılar ve tüketiciler, fiziksel mağazalardaki dijital varlıkları kullanarak kolayca satın alabilir, satabilir ve işlem yapabilir. Ürün, her kripto para birimini kabul edecek şekilde tasarlanmıştır.

Bitcoin (BTC) , Ethereum (ETH) ve Pundi X (NPXS) gibi popüler dijital varlıklar ekosistem içerisinde listelenir.

XWallet mobil uygulaması, normal dijital varlık cüzdanları ile Pundi X ödeme ekosistemi arasındaki köprüdür. Kullanıcılar, dijital varlıklarını kolayca yönetmek, transferler yapmak, bakiyeleri kontrol etmek ve XWallet’te desteklenen kriptoları doldurmak için XWallet’i kullanabilirler. Sanal XPASS kartı, kayıtlı her XWallet kullanıcısına verilir.

Haziran 2019’da Pundi X, daha fazla blok zincirini desteklemek için Açık Platformu başlattı. O zamandan beri, DeFi geliştiricileri ve projeleri ERC20 tokenlerini Pundi X ekosistemine kaydettirip yükleyerek kullanımını artırdı.

Pundi X Nasıl Güvende Tutulur?

Pundi X, bir proof-of-stake blok zinciri üzerinde çalışır . Bu, kullanıcıların ağdaki blok işlemlerini doğrulamak için NPXS belirteçlerini paylaştıkları anlamına gelir. Bahis yapabilmek için en az 1000 NPXS’ye sahip olmanız gerekir

NPXS’lerini teminat olarak hisseden onaylayıcılar, Pundi X’in güvenliğinin ayrılmaz bir parçasını oluştururlar. Karşılığında, NPXS tokenleri ile ödüllendirilirler.

POS Pundi X konsensüs mekanizması birçok defi blockchains gibi merkezi olmadığı. Müşteri katılımı, ağın güvenliğinin anahtarıdır.

Pundi X ayrıca XPOS aracılığıyla işlemleri kolaylaştıran nitelikli perakendecilere ödüller verir.

Dolaşımda Kaç Pundi X (NPXS) Jetonu Var?

Diğer ödeme merkezli kripto platformlarının yerel belirteçleri gibi, Pundi X (NPXS) belirteçlerinin büyük çoğunluğu çıkarıldı. Bu yaklaşımı benimseyen diğer aracılık hizmetleri arasında Binance (BNB) , Voyager Token (VGX) ve ( Troy (TROY) bulunur .Pundi X başlangıçta PXS ve PXSXEM tokenleri ile piyasaya sürüldü, tokenler Mart ve Eylül 2018 arasında NPXS tokenleri için değiştirildi. Swap oranı 1000 NPXS için bir PXS token olarak belirlendi.

Mevcut dolaşımdaki NPXS token arzı 235,514,908,115 token olarak belirlenirken, maksimum arz 258,526,640,301 NPXS olarak belirlendi. Şu anda, NPXS tokenlerinin yüzde 91’i ihraç edilmiş olacak. NPXS tokenleri madencilik yapılamaz, bunun yerine haftalık olarak stake ödülü olarak verilir.

Pundi X’i (NPXS) Nereden Satın Alabilirsiniz?

NPXS’i listeleyen borsalar arasında;

Bitexen
Binance
Upbit
Bithumb
Huobi Global
VCC Değişimi
HitBTC ve
DigiFinex
Bitrue
Uniswap
OKEx
BKEK
Huobi
Gate.io
KuCoin
ProBit

Pundi X Hangi Ülkenin?

Pundi X, ilk başta Güney Doğu Asya‘da faaliyetlerine başladı. Güney Doğu Asya’nın nüfusunun yarısının bulunduğu Endonezya, bu projenin başlangıç noktasıdır. Pundi X takımı, Endonezya’nın yerel piyasası ile ilgili oldukça tecrübeli ve bağlantılara sahip bir ekip sahip. Önümüzdeki iki yıl boyunca Jakarta’daki mağazalar, avm’ler, marketler, kafeler, restoranlar ve diğer satış noktalarına yayılmayı ve “Jakarta içinde herhangi birinin 5 dakika mesafede kripto para alım/satımı” yapabilmesini hedefini koydular.

Endonezya’dan sonra Tayland, Malezya, Singapur ve Japonya‘ya yayılmayı planlıyorlar. Güney Doğu Asya pazarındaki kapsam alanlarını üç yıl içinde tamamlamayı umuyorlar. Bu proje uygulamaya konurken, aynı anda Asya, Amerika ve Avrupa kıtasında da açık program kodunun yerel ihtiyaçlara göre evrilip adapte edilmesi planlanmaktadır. Böylece; üç yıl içinde 100 milyon, 5 yıl içinde de dünya genelinde 1 milyar kullanıcıya ulaşmayı amaçlıyorlar.

Kripto Paralara Ulaşımda Yaşanan Sıkıntılar ve Pundi X’in Çözümü

Sanal cüzdanlar, borsalar, karmaşık terimler: Pundi X, smart para kartı ve cep telefonuna yüklenecek bir uygulama aracılığıyla kripto paraya ulaşımı kolaylaştırmayı amaçlıyor:

Telefon uygulaması, özel ve kamuya açık anahtarlarınızın, uzun kodlarla uğraşmadan şifre sistemi ile yönetilmesini sağlayacak. Mobil telefonların sağladığı retina, yüz ve parmak izi tanıma programları, kripto paralarda oldukça karmaşık olan güvenlik sorununu çözecek.

Mobil telefon uygulamasını tercih etmeyenler ise Pundi X’in üreteceği temassız akıllı kart ile kripto paralar ile alış-veriş yapalecekler. Aile reisleri, birçok kartı tek bir mobil telefon uygulaması üzerinden yönetebilecek ve bu karta para aktarabilecekler.

Satış noktaları, Pundi X platformunu mevcut POS cihazlarına entegre ederek, kripto alım satımı ve kripto paralar ile ürün alım-satımını kendi POS cihazları ile yapabilecekleri gibi, Pundi X’in üretimi özel POS cihazlarını da kullanabilecekler.

Pundi X neden önemli?

Günümüzde kripto paraların çoğu diğer kripto paraları satın almak ve uzun vadede değer kazanmalarını beklemek dışında pek bir işe yaramıyor(!) dolayısıyla “sokaktaki adam” için pek bir anlam ifade etmiyor. Öte yandan Güney Doğu Asya nüfusunun %73’u, çeşitli zorluklardan ötürü bir banka hesabına sahip değildir. Peki, bu kripto paraların günlük alışverişimiz için kolayca fiyat parabirimine dönüştürüldüğünü hayal edin. Aynı şekilde, bu alışveriş noktalarından, rahat ve hızlı bir şekilde nakit para kullanarak kripto para alabildiğinizi düşünün. Pundi X, VISA veya Mastercard gibi sistemlere ihtiyaç duymadan, yapacağınız alışverişin kaydını doğrudan blokzinciri üzerine yapıyor ve bu alışverişin “aracısız” olmasını sağlıyor. Satıcı, blokzinciri üzerinden yaptığı satışları görebiliyor ve bunların karşılığında para hesabına geçiyor. Pundi X, yerel finans kurumları ile işbirliği kurarak, müşterilerin kredi geçmişleri üzerinden bir not almalarına olanak tanıyacaktır.

Kullanıcılar, cep telefonlarındaki cüzdanları üzerinden ülkenin nakit parası karşılığında kripto para satın alabilir; bu cüzdanlardan akıllı para kartına kripto aktarabilir, alışveriş noktalarında POS cihazı kullanarak nakit — kripto değişimi yapabilirler. Ayrıca cep telefonlarını veya akıllı kartlarını kullanarak, alışveriş noktalarından alışveriş yapabilir, veya paypal gibi kişiden kişiye ödeme gerçekleştirebilirler.

Şu anda Pundi X sistemi üzerinden BTC, ETH, LTC, XEM, PXS alınıp satılabilmektedir. Nakit para ile değiş-tokuşun yanı sıra, bazı yerlerde elektirik, su vs. gibi faturalar kripto para kullanılarak ödenebilmektedir.

Şubat 2017’den bu yana Pundi X’in cep telefonu uygulaması olan Pundi-Pundi, 100,000 indirimi geçti ve 20,000 aylık aktif kullanıcıya kavuştu. Endonezya başkenti Jakarta’da 500’ü aşkın mağaza, restoran ve kafe, Pundi X’in “QR kodlu ödeme” sistemini halihazırda kullanmaktadır.

Pundi X POS Sistemi ve NPXS Token

Pundi X POS sistemi, donanım olarak hazır gelen POS cihazı veya Android / IOS işletim sistemleri üzerinde bir uygulama olarak kullanılabilir. Bu sistem üzerinden yapılan alım satımlar, blok zincirine kaydolmaktadır. Pundi X POS sisteminde, önce kripto paranın bir miktarı yerel nakit paraya çevrilir, daha sonra yerel nakit para kullanılarak alışveriş yapılır. Şirketin, 3 yıl için hedef cihaz sayısı 100,000’dir.

Her POS cihazı, Ethereum ve NEM blokzincirlerine bağlıdır. Bu sayede her alışveriş noktası, Xpluginler üzerinden bu blokzincirlerine bağlı olurlar ve dünyanın dört bir yanından programcılar bu kullanıcılara ulaşabilirler. POS cihazları, müşteri tarafındaki bilgi ekranı ve satış fişi üzerine reklam verilmesine olanak tanır. Bu reklam NPXS tokenları ile ödenir ve gelirin bir kısmı satıcıya, bir kısmı da Pundi X’e kalır. NPXS, ayrıca blokzinciri üzerinde yapılacak kayıt işlemleri için “yakıt” olarak kullanılır.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.