Protestolar Üçüncü Haftasında Devam Ediyor!

Hong Kong’da eylemler üçüncü haftasında da devam etti. Neredeyse tüm halk yine meydanlarda bir araya geldi.
Takip et
Protestolar Üçüncü Haftasında Devam Ediyor!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Meydanlarda toplanan binlerce gösterici, hükumete karşı öfkesini kusmaya devam ediyor. Protestoların üçüncü haftasında da halk, çeşitli yerlerde yürüyüş düzenledi. Protestocular, yolları trafiğe kapatırken, barikatlar kurarak polisle mücadele etti. Polisin kullandığı gaz ise şehrin duman altı olmasına neden oldu.

Göstericilerin bir kısmı geçtiğimiz hafta çevik kuvvet tarafından sert tepki gördükleri Pekin Temsilciliği’nin önünde toplandı. Protestocuların bir diğer kısmı ise şehrin doğusundaki alışveriş bölgesini tümüyle kapattı. Barikatlar kuran protestocular, polis karakolunun da etrafını çevreledi. Bölgedeki dükkanlar kapanırken, otobüs seferleri de yapılamaz hale geldi. Geçtiğimiz hafta düzenlenen protestolarda polisin göz yaşartıcı gaz ve plastik mermi kullanması halkı yoğun öfkeye sürüklemişti. Bu hafta toplanan protestocuların sayısı geçtiğimiz haftaya göre büyük oranda arttı. Bunun yanında halk, geçtiğimiz hafta çetelerin saldırılarından sonra güvenliğini sağlayabilmek için özel ekipmanlarla sokağa çıktı.

TÜM HONG KONG HALKI MEYDANLARDA

Hong Kong’da doğup büyüyen 55 yaşındaki Eunice Chan, gösteriler hakkında konuştu. Chan, 1997’de Çin’in kontrolüne geçen Hong Kong’un zamanla başkent Pekin’in kontrolüne girmeye başladığını söyledi. Chan, “Şehrin medya, hukuk ve yaşam sistemlerini giderek daha fazla Pekin yönetmeye başladı. Bu gösteriler bizim son şansımız. Bunu şimdi başaramazsak daha sonra hiç yapamayız. Hong Kong’un herhangi bir Çin şehri gibi yapmalarına izin vermemeliyiz” ifadelerini kullandı. Bir başka Hong Kong’lu eylemci ise 60 yaşındaki Robert Kwok. Kwok eylemler sırasında gazetecilerin sorularına, “Geri çekilirsek her şeyi kaybederiz” yanıtını verdi. Olaylar Çin ile Hong Kong arasında düzenlenecek olan bir “Suçlu İade Yasası” yüzünden patlak vermişti. Şimdi ise tümüyle halkın Çin’e karşı olan mutsuzluğunun bir resmi haline geldi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.