Prof. Dr. Tevfik Özlü’den uyarı “koronavirüs salgını bitmedi”

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, koronavirüsün henüz tamamen bitmediğini sadece kontrol altına alındığını hatırlattı. Özlü, bu süre içerisinde vatandaşların tedbirleri elden bırakmamasını isteyerek durumun çok ciddi olduğunu bir kez daha vurguladı.

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs (corona virüsü) Bilim Kurulu Mensubu ve Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Tevfik Özlü, vatandaşlara, sosyal mesafeyi ihmal etmemeleri gerektiğini belirtti. İftarların hane halkıyla beraber yapılması gerektiğini söyleyen Özlü, “İyi gidiyoruz ama gevşeyip, bugüne kadarki bütün emeklerimizi, çektiğimiz zahmetleri boşa çıkarmayalım” şeklinde konuştu.


SOĞUTMA UYARISI

Sosyal mesafenin ihmal edilmemesi gerektiğini hatırlatan Özlü şu uyarılarda bulundu:

* Aman dikkat! Salgın bitmedi. Her gün 2000’den fazla yuttaşımız hastalığa yakalanıyor ve 100 civarında yurttaşımız da bu hastalıktan ölüyor.

* Henüz yangını söndüremedik, kontrol altına aldık. Sonrasında soğutma yapmamız gerekir ki, ikinci bir atak başlamasın.

* Caddeleri, sokakları doldurarak, alış veriş için marketlere hücum ederek sosyal mesafeyi ihlal etmeyelim. İftarı hane halkımızla yapalım.

* Önlemlere uyalım. İyi gidiyoruz ama gevşeyip, bugüne kadarki bütün emeklerimizi, çektiğimiz zahmetleri boşa çıkarmayalım.


BAYRAM SONRASINA İŞARET

Kurallara uyulduğu takdirde Ramazan Bayramı’ndan sonra normale dönülebileceğini ifade eden Özlü şu ifadeleri kullandı:

* Ramazan ve bayram dolayısıyla oluşabilecek bulaşma risklerini iyi yönetebilirsek, hane halkı dışındakilerle teması engelleyip, sosyal mesafeyi koruyabilirsek, bayram ardından normale dönmeye başlayabiliriz. Yoksa daha uzun süre beklemek vaziyetinde kalabiliriz.

* Başarabileceğimizi gördük, virüsü yenebileceğimizi anladık. Önlemler işe yarıyor. Boşu boşuna evde kalmıyoruz. Şuana kadar kontrol altında yönettik salgını. Türkiye, Avrupa ülkelerine göre çok daha kısa sürede ve çok daha az bedel ödeyerek salgının ilk atağını durduracak.

* Bugüne kadar neleri yaparak, başarılı olduysak; aynen devam etmeliyiz. Henüz önlemleri gevşetmek için uygun zamanda değiliz.

Haber Etiketleri

Elon Musk'tan yüzen araba

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı