Prof. Dr. Tevfik Özlü uyardı acele davranmak yok!

Son dakika... Koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla ilgili açıklamada bulunan Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, "Bitiş çizgisine varmak üzereyiz. Biraz daha sabır. AVM'ler, kuaför ve berberler yeniden açıldı, 16 ilde seyahat yasakları kalktı. Gördük ki, bu yeni 'kontrollü sosyal hayat' süreci bizi kötü etkilemedi. Biraz daha sabır. Aceleci davranmak yok" diye konuştu.

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Mensubu Prof. Dr. Tevfik Özlü, “Bayram sonrası, farklı bir dünyaya uyanacağımızı, her şeyin tozpembe olacağını sanıyorsanız yanılıyorsunuz” düşüncesini dile getirdi. Özlü, vaka sayılarında meydana gelen düşüşün, çok büyük bir dalgalanma yaşanmazsa süreceğini belirtti.

“AŞI BULUNANA KADAR HİÇBİR ŞEY ESKİSİ GİBİ OLMAYACAK”

Hürriyet’teki habere göre; Özlü, “Maalesef elimizde sihirli bir değnek yok. Aşı bulunana kadar hiçbir şey eskisi gibi olmayacak. Ama bazı tedbirler kademeli olarak, kurallara bağlı biçimde esnetilmeye başlanacak. Mesela tren seferleri başlayacak ama eskisi gibi tam kapasite değil, yüzde 50 kapasiteyle. İç ve dış hat uçuşları, şehirlerarası otobüs seyahatleri tekrardan yapılabilecek ama bütün bunların kendi kuralları olacak. Bu süreçte bir dalgalanma olacak mı? Olursa yeni tedbirler ne olacak? Biz de onu gözlemliyor olacağız.” ifadesini kullandı.

“YENİ KARARLAR ALINMASI ADINA CESARETLENDİRİCİ”

Prof. Dr. Özlü, “Bitiş çizgisine varmak üzereyiz. Biraz daha sabır. AVM’ler, kuaför ve berberler tekrardan açıldı, 16 ilde seyahat yasakları kalktı. Gördük ki, bu yeni ‘kontrollü sosyal hayat’ süreci bizi kötü etkilemedi. Gevşemelere karşın negatif bir etkinin görülmemesi sevindirici olduğu kadar yeni kararlar alınması ismine da cesaretlendirici” ifadelerini kullandı.

“ACELE DAVRANMAK YOK”

Özlü, “Aceleci davranmak yok. Kademeli normalleşeceğiz. Aşının bulunması ve uygulanmasının başlamasına en iyi olasılıkla 6 ay var. Bu süreçte maske ve hijyenden vazgeçilmemeli. En kritik olan ise sosyal mesafe. ‘Diğerlerini yapıyorum, bu olmasa da olur’ denmemeli. Hele ki kalabalık ortamlarda maske tek başına koruyucu değildir. Mesafeyi korumaya devam.” uyarısında bulundu.

Haber Etiketleri

Sungur videosu yayınlandı, teröristlerin korkulu rüyası olacak!

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı