Prof. Dr. Şükrü Ersoy, İstanbul için tsunami ve deprem uyarısı yaptı!

Deprem uzmanı Prof. Dr. Şükrü Ersoy, "Hem Marmara kıyılarını kazdık hem Türkiye kıyılarını. Marmara'da son 3 bin yıl içerisinde 25'ten fazla tsunami izi bulduk. En son 1894'te yaşanmış. Dolayısıyla Marmara kıyıları tsunami potansiyeli taşıyor. Marmara'daki bir tsunami Eyüp'e bile gidebilir" dedi.

İstanbul’da büyük bir deprem beklenirken, Jeoloji Uzmanı Prof. Dr. Şükrü Ersoy’dan tüyler ürperten açıklamalar geldi. Prof. Dr. Ersoy, “Hem Marmara kıyılarını kazdık hem Türkiye kıyılarını. Marmara’da son 3 bin sene içerisinde 25’ten fazla tsunami izi bulduk. En son 1894’te meydana gelmiş. Dolayısıyla Marmara kıyıları tsunami potansiyeli taşıyor. Tsunami dalgaları dar kanallara girdiğinde mevcuttan daha yükseğe çıkabilir. Marmara’daki bir tsunami Eyüp’e bile gidebilir” şeklinde konuştu.

Marmara’da en son tsunami 1894’te olmuş

Haber Global’de depremle alakalı açıklamalar yapan Jeoloji Uzmanı Prof. Dr. Şükrü Ersoy, bir izleyicinin sorduğu “İstanbul Maltepe’de yaşayanlar olası büyük bir depremde tsunamiden korkmalı mı?” sorusuna cevap verdi. Prof. Dr. Ersoy, şu ifadeleri kullandı:

“Ben hem deprem uzmanıyım hem de tsunami uzmanıyım. Bu konuda uluslararası bir ekibin parçası olarak yayınlarımız da var. O bakımdan güvenilir bir bilgi verebilirim bu konuda. Hem Marmara kıyılarını kazdık hem Türkiye kıyılarını. Marmara’da son 3 bin sene içerisinde 25’ten fazla tsunami izi bulduk. En son 1894’te meydana gelmiş. Dolayısıyla Marmara kıyıları tsunami potansiyeli taşıyor.”

Kaç şiddetinde deremde ne kadar tsunami olur?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde de 50’ye yakın senaryo var. Marmara’nın neresinde tsunami olursa, hangi yere, kaç dakikada ne kadar yükseklikte dalga gelir diyerek şeyler var. Bu bizim Marmara için gerçeğimiz.” Prof. Dr. Şükrü Ersoy, olası bir tsunamide dalgaların yüksekliklerine ilişkin ise şunları belirtti:

“Marmara’daki bir tsunami Eyüp’e bile gelebilir”

“Elbette bu tsunami okyanuslar kadar olmaz. Maksimum 3 metre ama 1 metrelik su bile öldürücüdür. Çünkü o dalgalar peş peşe gelen dalgalardır. Sahilde 100 metre, 200 metre bile girse geri çekildiğinde hem gelirken hem çekilirken oldukça fazla zarar verebilir. Tsunami dalgaları dar kanallara girdiğinde mevcuttan daha yükseğe çıkabilir. Marmara’daki bir tsunami Eyüp’e bile gidebilir. Bu tür varyasyonlar var.”

Haber Etiketleri

Elon Musk'tan yüzen araba

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı