Prof. Dr. Seçil Özkan “Yeni yasaklar gelebilir!”

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Seçil Özkan, katıldığı canlı yayında, son günlerde artan vaka sayılarını değerlendirerek, "Rakamlar böyle giderse yeni tedbirler ve yasaklar gelebilir" dedi.

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu mensubu Prof. Dr. Seçil Özkan Habertürk TV’de yayınlanan ‘Gün Başlıyor’ programında gündemi değerlendirdi.

Türkiye’nin vaka sayısında binli rakamların altına inmesi gerektiğini söyleyen Prof. Dr. Özkan, vatandaşlara maske, sosyal mesafe ve hijyen kurallarına uyması uyarısında bulundu.

Özkan’ın açıklamalarından öne çıkanlar şu şekilde:

İlk dönemde İstanbul’da vakalar yoğundu. İl sınırları açılınca öbür illerde de vakalar artmaya başladı.

OKULLARIN AÇILMASIYLA İLGİLİ

Okulların açılmasıyla alakalı her türlü plana hazırlıklıyız. Fakat , 15 Ağustos’ta eğitimin başlayıp başlayamayacağıyla alakalı bir karar vermek için erken.

Artışın pandemi sürecinin ilk ayları olan mart ve nisana göre artış hızı çok yüksek değil, fakat binli rakamların altına inmemiz gerekiyor.

Avrupa Birliği’nin kabul ettiği yüz binde 16 vaka sayısı Türkiye’de yüz binde 20. Bu sebeple bize sınırlarını açmadı.

Bilim Kurulu olarak bizi her türlü plana hazırlıklıyız. Salgın dinamik bir süreç.

KURBAN BAYRAMI’NDA YASAK, KISITLAMA, TEDBİR OLACAK MI?

Kişisel fikrimi söyleyeceğim. Binli rakamların altına inmezsek gelebilir. Davranışlarımızı kontrol edemiyoruz. Birbirimize sarılmayı, öpüşmeyi, teması engelleyemiyoruz. Eğer rakamları düşüremezsek bunun engelleneceğini düşünüyorum. Yeni önlemler, giriş-çıkış yasağı ve sokağa çıkma yasağı, rakamlar bu şekilde devam ederse gelebilir. Bir sürede daha sabretmemiz gerekir. Virüs için aşı bulunmaz ise yaşamaya devam edecek.

1 Haziran’dan sonra toplum davranışını yönetemedik.

Haber Etiketleri

Sungur videosu yayınlandı, teröristlerin korkulu rüyası olacak!

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı