Prof. Dr. Seçil Özkan: İkinci bir pik olabilir!

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Seçil Özkan, günlük vaka sayılarına ilişkin, "Şu anda yaklaşık bin 500'lü rakamlara geldik. Eğer bu rakam daha da ilerlerse, bulaşıcılık artarsa, ikinci bir pik yaşarız. Onun için biraz daha dişimizi sıkmalıyız" dedi.
Takip et
Prof. Dr. Seçil Özkan: İkinci bir pik olabilir!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Öğretim Mensubu ve Bilim Kurulu Mensubu Prof. Dr. Seçil Özkan yaptığı açıklamada, birinci dalganın pikinin meydana geldiğini, ikinci bir pik yaşanmaması için koruma tedbirlerinin uygulanması gerektiğini kaydetti. Prof. Dr. Özkan, “Koruma tedbirleri de maske, mesafe ve el hijyenidir. Maske için 52 ilde ‘maske takma zorunluluğu’ geldi. Bu vaziyet hakikaten etkili oldu. Çevreme bakıyorum insanlar maske takıyor. Sıkıntı şu; burun ya da çenenin altında taşıma biçiminde oluyor. Bu maskeyi doğru takmamız gerekiyor. Eğer doğru takmazsak, vaka sayılarımız artabilir, kronik hastalıklı kişilerde ölümler görebiliriz. Kontrollü sosyal hayata alışmamız gerekiyor” diyerek konuştu.

Prof. Dr. Özkan, maskenin hasta bir kişi ile konuşurken virüsü taşıyan damlacıkların ulaşmasını önlediğini kaydederek, “Ancak virüsler maskenin dış yüzeyinde durabilir. Bu yüzden maske dış yüzeyine dokunmamak gerekiyor. Bizim için açık hava biraz daha güvenli. İnsanlarla daha mesafeli duruyoruz. Dolaylı olarak virüsle savaşımız biraz daha kolaylaştı. Önümüzdeki günlerde eğer aşı ve tam bir tedavi olmazsa ve virüs tamamen yok olmazsa, kış mevsimine de geleceğiz. Kış mevsimine de gireceğimiz için bizim bu önlemleri tamamen yaşantımıza yansıtmamız gerekiyor” ifadelerini kullandı.

‘İKİNCİ BİR PİK YAŞAYABİLİRİZ’

Hala birinci dalganın devam ettiğini ve sıfır vakaya ulaşılmadığını belirten Özkan, şu şekilde konuştu:

Nisan ayında pik yaşadık. İkinci bir pik tabii ki yaşayabiliriz. Şu anda ortalama bin 500’lü rakamlara geldik. Eğer bu rakam daha da ilerlerse, bulaşıcılık artarsa, ikinci bir pik yaşarız. Bize yakışmaz, biz bununla mücadele edebilecek bir toplumuz. Onun için biraz daha dişimizi sıkmalıyız. Sosyal yaşama ve iş yaşamına başlandı. Bu süreçte kurallara uyarak, işlerimizi yürütebiliriz. Bunu toplumumuz biliyor, fakat davranışına yansıtırken zorlanıyor. Bunları yapabilmek için çevre düzenlemesi de gerekiyor. Örneğin, ‘toplu taşımada mesafeye uyun’ diyorlar. Çok kalabalık olarak ve mesafeye uyulamıyor. Mümkün olduğunca mesafeye uymaya çalışmak, arkamızı dönmek ve kişilerle yüz yüze gelmemek gerekiyor. Bu tedbirlere uyarak, bunları aşmaya çalışmalıyız. Kontrollü sosyal yaşamımızda artık bir müddet bu şekilde yaşayacağımızı düşünüyorum. Onun için alışmamız gerekiyor.”

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.